RU  UA  EN

Четвер, 25 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Світ

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Путін – не Горбачов: чому не буде "другого Рейк'явіка"

Є думка, що Трамп і зовсім готовий скасувати санкції проти РФ ні за що

Є думка, що Трамп і зовсім готовий скасувати санкції проти РФ ні за що Експерти проводять паралель між можливою зустріччю Дональда Трампа (праворуч) з Володимиром Путіним і зустріччю Рейгана і Горбачова в Ісландії в 1986 році Фото: EPA/UPG

Дональд Трамп в інтерв'ю британській газеті The Times заявив, що готовий запропонувати президенту Росії Володимиру Путіну угоду – скасування санкцій проти РФ, введених за анексію Криму, в обмін на скорочення ядерного потенціалу. У Кремлі поки обмежилися формальним коментарем з цього приводу, запропонувавши почекати вступу Трампа на посаду президента і вже потім обговорювати такі ініціативи.

Цікаво, що заяву Трампа було зроблено на тлі поширеної The Sunday Times інформації про те, що Трамп хоче зустрітися з Путіним в Рейк'явіку. Нібито це буде його першою закордонною поїздкою на посту президента США і темою розмови має стати якраз ядерна зброя. Офіційно представники обох лідерів поки інформацію про перемовини в столиці Ісландії не підтверджують. Проте мимоволі напрошується аналогія з зустріччю між Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом у 1986 році, яку вважають важливим кроком на шляху до припинення Холодної війни між Штатами і Союзом. Втім, опитані "Апострофом" військові експерти і аналітики стверджують: другого Рейк'явіка не буде, тому що Росія ні за що не погодиться скоротити ядерний потенціал.

Павло Фельгенгауер, російський військовий експерт:

Можливо, Дональд Трамп і хоче зобразити з себе реінкарнацію Рональда Рейгана, тому що Рейган досі дуже популярний в Америці, особливо серед республіканців. Але Путін ні за які пряники не захоче зображати реінкарнацію Михайла Горбачова, який дуже непопулярний в Росії, особливо серед путінської групи підтримки. Шанс, що Росія і Америка домовляться про зниження ядерного озброєння, - нульовий. Це в принципі неможливо.

Інша справа, що Путін, звичайно, погодиться зустрітися з Трампом і може запропонувати, щоб Трамп скасував санкції як попередні умови початку переговорів, у тому числі про ядерне роззброєння.

Цілком очевидно, що Трампу на Україну, в загалі-то, абсолютно наплювати, він готовий її використовувати, як фішку в торгівлі з Москвою.

Або ситуація ще гірша – і справді у Кремля є серйозний компромат на Трампа. І він просто шукає привід для скасування санкцій під приводом того, що тоді будуть переговори про скорочення ядерного озброєння. А ці переговори ні до чого не приведуть. Єдиний результат – це, можливо, продовження існуючого договору START-3, але він у будь-якому разі ще не скоро закінчується. Путін за весь час не підписував жодної угоди про обмеження озброєнь. START-3 за нього підписав Медведєв, якого, як кажуть, не шкода.

Росія вклала абсолютно гігантські гроші - сотні мільярдів доларів - в програму переозброєння, в першу чергу на розробку нових ядерних озброєнь, які ось зараз повинні проводитися масово. І згортати все це зараз – буде виглядати як зрада. І взагалі це не путінський варіант.

Те, що Трамп буде торгуватися з Путіним, - це зрозуміло. Україна і санкції, пов'язані з Україною – це не більш ніж фішка для торгівлі. Але ядерне озброєння – ні. Обама теж пропонував додаткове ядерне роззброєння, і це було відкинуто в принципі. Ввічливо, але і зараз така пропозиція буде відкинута.

Інша справа, що, можливо, Трамп робить тут картинку і хоче скасувати санкції взагалі ні за що – це теж варіант. Тоді він буде мати дуже бідний вигляд у самій Америці, йому доведеться якось на це відповідати. Тому ситуація може стати досить серйозною в майбутньому. Але угоди щодо ядерного озброєння не буде 100%.

Аркадій Бабченко, російський військовий журналіст:

Другим Рейк'явіком це точно не може стати, тому що перша зустріч Горбачова з Рейганом якраз була про те, як роззброюватися. А, вибачте мене, Путін – це рівно протилежне, це про те, як озброюватися. Тому ні про який Рейк'явік не буде йти мови. Якщо щось і буде, то це буде, швидше, змова або така розмова про змову.

Путін і Трамп - дві людини, два лідери, які діють приблизно одними й тими ж методами і в загалі-то один одного розуміють. Природно, вони зустрінуться і спробують домовитися. І практика показує, що перший час у таких людей буває прямо любов-любов. А потім ця любов швидко закінчується і починається така бійка, що клаптики летять по всьому світу. Так що поки ось цей варіант найбільш вірогідний.

Трамп не раз заявляв, що він хоче нормалізації відносин з Росією, що не хоче протистояти Росії і що йому подобається Путін, він хоче знайти з ним спільну мову. Путіну це теж треба. У Росії зараз взагалі ейфорія від того, що в Америці до влади прийшов типу проросійський, типу кремлівський ставленик Трамп. І всі чекають, що він буде робити якісь кроки в бік Росії. Я думаю, приблизно це і буде предметом розмови: вони будуть розмовляти про подальше вибудовування відносин між країнами. Але поки це тільки розмови. Поки ніякої конкретики я не очікую від цієї зустрічі. І я не думаю, що тут буде йти мова про українське питання. Якщо вони зрозуміють, що між ними є взаєморозуміння, то почнуть взагалі ділити глобальну політику. Трамп, я думаю, готовий погодитися з тим, що Східна Європа (не тільки Україна, а взагалі Східна Європа) - більше в сфері впливу Росії і почати йти з цієї сфери впливу. Для нього, можливо, більш цікавий Китай, він у Південно-Китайське море намагається пройти. Росія в обмін на це може піти на якісь поступки, наприклад, здати Асада. Це цілком можливо.

Анатолій Баронін, Директор аналітичної групи Da Vinci AG:

На сьогоднішній день не існує жодних ознак та підстав говорити про підготовку зустрічі Трампа з Путіним в Рейк'явіку. Інформація вийшла в британській газеті Sunday Times, у зв'язку з чим вона виглядає спробою тестування громадської думки або сторін до такого сценарію подій. Вважаю, що це може бути "вкидання" з боку Кремля в якості сигналу до прийнятного для нього сценарію, тим більше, що в Москві звикли копіювати радянську політику.

Запропонований Дональдом Трапом механізм зняття санкцій в обмін на скорочення ядерного арсеналу не зможе знизити ризики подальшої агресії з боку Росії. По-перше, існують сумніви в тому, що РФ піде на скорочення ядерного потенціалу. Сьогодні РВСП є ключовим елементом російської системи оборони і стримування, зокрема зважаючи на технологічну відсталість.

По-друге, Вашингтон не зможе проконтролювати виконання такої угоди, а ймовірність її саботажу Росією вкрай велика.

По-третє, часткове скорочення ядерної зброї не матиме впливу на стан безпеки, у тому числі в європейському регіоні. Росія має застарілий арсенал ядерної зброї, що підтверджується заявами військово-політичного керівництва про модернізацію арсеналу. Таким чином, під виглядом його скорочення може відбуватися утилізація старого озброєння на тлі розвитку нового.

По-четверте, значення має перший удар, і навіть скорочення російського ядерного арсеналу на 50% збереже потенціал подолання протиракетного захисту НАТО в разі нанесення удару першими. Таким чином, пропозиція Трампа є ілюзією вирішення проблеми, яка свідчить про неузгодженість з представниками Пентагону. Тема скорочення ядерної зброї - традиційний акцент епохи Холодної війни, що побічно вказує на джерело запропонованої ідеї. Не виключаю, що ця ініціатива виходить з РФ.

У той же час скорочення ядерного потенціалу не чинить впливу на потенціал застосування гібридних (неконвенційних) методів війни з боку Російської Федерації і не є інструментом повернення Кремля в рамках системи міжнародного права.

Читайте також

Запах Третьої світової: чого чекати після ударів по Ізраїлю

Неготовність США жорстко відповідати на напади веде до війни

Британський десант у США: як Кемерон умовляв трампістів допомогти Україні

Незважаючи на поїздку Девіда Кемерона до США, переконати трампістів допомогти Україні не вдалося

Шантаж на межі фолу: чого домагається Кремль своїми ІПСО на Заході

Росія розраховує, що країни Заходу змусять Україну сісти за стіл переговорів із Путіним