Нагадаємо, рецепт Coca-Cola (як і інших брендових напоїв компанії) є власністю The Coca-Cola Company, їй же належать лабораторії з розробки рецептур і підприємства з виготовлення концентратів - тієї самої бази для всіх напоїв.
Україна отримує концентрати з заводу у Франції або Ірландії.
Технолог сіроповаркі показує нам "серце" підприємства - установку по змішуванню компонентів. В її скляних циліндрах - два концентрату і вода, в залізному баку цукровий сироп. Тут - на площі всього в пару квадратних метрів - і народжується найзнаменитіший безалкогольний напій на планеті.
"Нічого складного, головне - не помилитися в пропорціях. Втім, помилитися неможливо - автоматика не пропустить помилку", - посміхаючись зауважує технолог.
Переходимо в цех виготовлення пластикової пляшки. Її видувають зі спеціальних заготовок - преформ, зовні схожих на медичні пробірки. Їх, в свою чергу, роблять з - поліетилентерефталату, звідси і назва тари - ПЕТ-пляшка.
Преформи штампує досить цікава машина, важлива частина якої - металева матриця, схожа на гігантську гребінець, де кожен зуб - форма, на якій, власне, і утворюється заготівля майбутньої пляшки.
Преформи надходять в видувні машини, де під великим тиском повітря перетворюються в готові пляшки. Машини неймовірно швидкі. Наприклад, 1,5-літрову пляшку апарат виробляє зі швидкістю 13600 штук на годину, 1-літрову - зі швидкістю 16200 штук на годину, або 5 штук в секунду. І це при тому, що видув проводиться в два цикли: предвидув і фінальний видув, остаточно формує вид пляшки, з усіма рельєфними написами і малюнками.