Від ранку 5 вересня столицю вкотре накрило смогом через торф'яні пожежі в Київській області. За даними моніторингу Індексу якості повітря, майже по всьому місту рівень забрудненості характеризується як "нездоровий" та "дуже нездоровий". Киянам рекомендують зачинити вікна і менше гуляти на вулиці, адже смог негативно впливає на організм людини і може викликати серйозні захворювання. Про причини смогу та що робити киянам, щоб вберегти своє здоров'я – дізнавався "Апостроф".
Причини смогу
У Київській області в понеділок, 5 вересня, рятувальники продовжують гасити пожежі на торфовищах. За даними Державної служби з надзвичайних ситуацій Київщини, станом на 8:00 ранку відповідні роботи проводилися на двох локаціях регіону:
- поблизу с. Соснівка Вишгородського району.
- поблизу с. Перше Травня Броварського району.
Через пожежу столицю накрило смогом, тому містяни відчувають дуже сильний запах гару. І за даними моніторингу Індексу якості повітря, у багатьох районах Києва дуже погіршилася якість повітря. Найбільше страждають Оболонський, Святошинський райони, центр міста та лівий берег столиці.
Рівень забрудненості повітря у Києві та області
За рейтингом сайту IQAir, станом на 12:30, 5 вересня, Київ став містом із найбруднішим повітрям у світі.
Рекомендації для киян
Жителям Києва у випадках задимленості радять:
- обмежити перебування на відкритому повітрі. Зокрема, відмовитися від тривалих прогулянок рекомендують дітям і вагітним жінкам;
- тримати вікна зачиненими, особливо вночі і рано вранці (а при відкритті вікон завішувати кватирки зволоженою тканиною і періодично її міняти);
- ввімкнути системи кондиціонування та очищення повітря;
- проводити вологе прибирання (також корисно поставити ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря);
- збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих.
Чим небезпечний смог для здоров'я
У продуктах горіння торфу присутні найдрібніші тверді частинки, такі як сажа, зола, попіл, краплі смоли, а також чадний та вуглекислий газ, оксиди сірки, альдегіди та інше. Деякі з цих часточок здатні потрапляти глибоко в легені, а далі в кров. Це викликає або загострює захворювання серця (аритмія, серцевий напад), а також астму та бронхіт.
У період поширення смогу, зростає кількість випадків викликів швидкої допомоги та госпіталізації хворих, зростає кількість летальних випадків від респіраторних захворювань, захворювань серцево-судинної системи та від легеневих захворювань, бронхіту, астми, пневмонії.
Найбільше смог небезпечний для дітей, алергіків, людей з хворобами дихальних шляхів та людей похилого віку. Дим може спровокувати нежить, закладеність носа, головний біль і запаморочення, тож лікарі радять берегтися.
Серед симптомів можуть бути:
- задишка;
- головний біль;
- кашель;
- зміни психічного стану;
- почервоніння і подразнення очей.
Якщо ви відчули ознаки отруєння, для відновлення втрати солей та мікроелементів, фахівці рекомендують пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.
У випадку появи задишки, кашлю чи безсоння КМДА радить звернутися до лікаря.