RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Бізнес

Новини

23 грудня

22 грудня

Всі новини

Постраждають споживачі газу: журналіст вказав на проблеми з рекомендаціями АМКУ

Антимонопольний комітет (АМКУ) ще 5 листопада випустив рекомендації для ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) щодо посилення конкуренції банків. Згідно з рекомендаціями, ОГТСУ, надаючи послуги з прокачування газу, приймає банківську гарантію від постачальників. При цьому не може відмовляти ненадійним банкам або працювати з тими банками, які визнані Нацбанком системно важливими.

Про це йдеться в повідомленні на Telegram-каналі "Монополіст", що належить журналістам Сергію Головньову та Юрію Винничуку.

Як вказується на каналі, це пов'язано з тим, що постачальник газу Йе Енергія Дмитра Фірташа і російський Сбербанк подали скарги в АМКУ про порушення їхніх прав за неприйняття фінгарантій. АМКУ рекомендував ОГТСУ змінити Кодекс ГТС так, щоб приймати фінгарантії від всіх фінустанов. Кодекс ГТС стверджує Нацкомісія з регулювання енергетики (НКРЕКП). Вона змінила його 13 листопада.

"Якщо гравець ринку надасть фінгарантію, яка не буде виконана, оператор ГТС застосує "принцип нейтральності". Це означає, що всі збитки від недоотримання грошей будуть пропорційно розподілені між усіма учасниками ринку", - пише журналіст.

Також в АМКУ знаходиться скарга по поверненню учасникам ринку так званих позитивних небалансів, які були створені в січні 2020. Як пише автор каналу, це призведе до проблем у пересічних споживачів газу. В АМКУ також знаходиться скарга про повернення учасникам ринку так званих позитивних небалансів.

"Коли постачальник заводить в систему (оплачує) більше газу, ніж спожив його споживач, він отримує від ОГТСУ компенсацію "позитивного небалансу" за ціною, за якою ОГТСУ купував газ для своїх потреб. У січня 2020 ОГТСУ закупила газ у Нафтогаза за високою ціною, бо купувала його в кредит. Тому постачальникам стало вигідно створювати штучні позитивні небаланси. Побачивши це, ОГТСУ домовилася з Нафтогазом про зміну ціни. Це призвело до зниження ціни "балансуючого газу". Тепер постачальники судяться за цю різницю в ціні. Крім того, подали скаргу в АМКУ. Якщо АМКУ видасть чергову "рекомендацію про конкуренцію", це може привести до додаткових витрат ОГТСУ, які оператор за принципом нейтральності розподілить між усіма гравцями ринку. В даному випадку - на постачальників групи Йе Енергія Фірташа, які постійно створюють негативні небаланси: відбирають для своїх споживачів більше газу, ніж попередньо оплачують. Тобто, Фірташ може витягнути гроші з системи (інших постачальників) через фінгарантії від сумнівних банків. А ті - витягнути гроші з Фірташа через збільшення ціни штучно створених позитивних небалансів. Втім, в кінцевому рахунку за все заплатить споживач", - роз'яснив ситуацію журналіст.