RU  UA

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.00

Новини

15 листопада

Всі новини

До 30 грн за долар і загроза девальвації: як відставка глави НБУ може вдарити по економіці

У липні, в зв'язку з відставкою глави Нацбанку Якова Смолія, курс валют в Україні очікує періодична турбулентність. Однак, на думку експерта інституту GROWFORD Олексія Куща, вона буде незначною.

Про це він розповів "Апострофу".

"У липні, в зв'язку з відставкою Якова Смолія, курс валют в Україні очікує періодична турбулентність. Але я не думаю, що вона буде серйозною. Невеликий "відскок" буде, але нічого феноменального на цей місяць я не очікую. Думаю, що коридор 28 -30 гривень за долар на осінь - це те, до чого можна бути готовим", - прогнозує він.

Як пояснив експерт, все буде залежати від того, яку з двох моделей реагування на кризу вибере керівництво країни. Це може бути модель жорсткого монетарного обмеження - за аналогією з тією, яка застосовувалася під час Великої депресії в США. Таку модель реалізовував Смолій. У США в 1930-х роках не було інфляції, там падіння цін відбулося за рахунок того, що у людей просто не було грошей, за які можна було б купити товар.

"Варто розуміти, що нинішня курсова стабільність і низька інфляція є не результатом позитивних процесів в українській економіці, а її руйнування. Коли платоспроможність населення і зростання бізнесу знаходяться практично на нулі, підприємства заморожують капітальні інвестиції, в тому числі, це видно по різкого скорочення імпорту . Плюс, свою роль відіграють вкрай низькі ціни на енергоресурси на світових ринках, а в наших підземних сховищах зараз рекордні обсяги газу. За великим рахунком, Україна зараз знаходиться в стані стабільності "від протилежного", - говорить Кущ.

Він додав, що в подальшому ситуація буде залежати від розвитку економіки і самої кризи.

"Якщо наступний глава НБУ дотримуватиметься стратегії Смолія, то ми можемо дуже плавно пройти осінній період просто за рахунок того, що у людей не буде грошей. Якщо прийде людина, яка буде реалізовувати альтернативну політику і спробує за рахунок збільшення ліквідності якимось чином амортизувати кризовий вплив на економіку, спробує "завести" якісь галузі промисловості, стабілізувати соціальну систему за допомогою бюджетних вливань, збільшення платоспроможного попиту населення, у нас буде класична модель реагування на кризу. У такому випадку інфляція може "розігрітися" до 10-15% , і буде девальвація", - резюмував Кущ.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Курс долара після відставки Смолія: прогноз на липень.