RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Україні загрожує серйозне природне лихо: винна аномальна зима

Через безсніжну зиму і відсутність дощів навесні в Україні обміліли річки і водойми. Це матиме негативні наслідки для різних секторів економіки.

Про це повідомляє "Апостроф" з посиланням на "Радіо Свобода".

Аномально тепла зима привела до того, що річки в Україні не наповнюються водою після танення снігу. Вода трохи прибула тільки в гірських річках Карпат, де час від часу таки випадав сніг.

"Відсутність весняної повені, під час якого річки промиваються талою водою, може привести до загального зменшення поверхневих вод, погіршення екологічної ситуації і погіршення якості води в річках. Що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для різних секторів економіки", - говорить Вікторія Бойко, начальник відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

За її словами, через обміління річок для сільського господарства можуть ввести обмеження обсягів використання води, можуть вводитися ліміти або обмеження на водопостачання. При цьому тенденції, які зараз відзначаються, є довготривалими

За даними фахівців-гідрологів, всі притоки Дніпра мають аномально низьку водність, а приплив води в водосховища Дніпровського каскаду "є одним з найбільш низьких за період інструментальних спостережень".

До гранично критичних значень наблизилася водність Десни, де максимальний рівень цієї весни на 74 сантиметри нижчий найнижчого значення, яке фіксувалося в 2015 році за весь період спостереження.

В результаті приплив води до Канівського водосховища може скласти всього лише 15% норми стоку за квітень.

Дещо краща ситуація на Дністрі. За квітень приплив води до Дністровського водосховища передбачається на рівні 48% від норми.

Найбільше страждають малі річки та струмки. При такому обміління порушення балансу поверхневих вод призведе до суттєвого зменшення води також в колодязях. Пересохнути можуть також такі наземні водойми, як малі ставки і озера.

"Зима без снігу, а весна без дощу - це такі процеси, які мають довгостроковий вплив і відобразяться на всіх складових екосистем. І на людей, і на тваринний, і на рослинний світ. Потребу в воді при таких умовах будуть компенсувати збільшенням водозабору з підземних горизонтів, що теж має свої негативні наслідки", - зазначив під час онлайн-обговорення Сергій Размєтаєв, голова Харківської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги.

Детальніше про те, чому в цьому році в Україні була аномальна зима, чи чекати ранньої весни і на яку погоду розраховувати влітку, читайте в матеріалі "Апострофа": Пилові бурі, посуха і пекло влітку: як зміни клімату вплинуть на Україну.