RU  UA  EN

Вівторок, 4 червня
  • НБУ:USD 40.30
  • НБУ:EUR 43.65
НБУ:USD  40.30

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Що таке P2P: пояснення з прикладами

новини компаній

Торгівля peer-to-peer, відома як P2P, дозволяє учасникам угоди здійснювати пряму купівлю та продаж, взаємодіючи між собою без посередників та третьої сторони. Мабуть, головною перевагою є більший контроль над угодою. У всіх сенсах.

Особливо популярним цей вид торгівлі залишається серед користувачів, які віддають перевагу децентралізованому підходу до операцій з криптою. А сьогодні, у зв'язку з обмеженнями НБУ на виведення гривні, P2P-обмін стає ще актуальнішим, оскільки заборона не поширюється на операції між фізичними особами. І найчастіше P2P-платежі використовуються саме в ніші криптоторгівлі, ставши лазівкою для швидкого та вигідного виведення активів.

У цій статті ми поговоримо про все, що ви повинні знати про peer-to-peer — що це таке, як працює, які переваги та недоліки технології, а також про те, як P2P працює у криптогалузі, бізнес-інвестуванні та кредитуванні.

Що таке P2P

Отже, P2P-платежі (peer-to-peer або person-to-person) - це платежі, які здійснюються безпосередньо між двома користувачами. Такі транзакції здійснюються за допомогою спеціалізованих сервісів, додатків чи інших платформ без участі банків чи інших посередників.

Саме відсутність посередників робить P2P-обмін швидким, доступним та дешевим. Цей тип платежів добре вписується в контекст епохи «швидких грошей» та епохи швидкого технологічного розвитку, коли миттєві та прості рішення цінуються як ніколи раніше.

Peer-to-peer технологія поширена у різних галузях економіки - електронної комерції, онлайн-платежах та фінансових послугах. Такі транзакції переважно застосовуються для оплати послуг чи оренди, покупок у приватних рітейлерів в інтернеті, участі у благодійних проектах, інвестицій або просто для переказу коштів друзям.

Принцип роботи

Як працює P2P?

Транзакції типу peer-to-peer здійснюються через P2P-майданчик або послугу P2P-переказу. Для здійснення такого платежу, користувач повинен мати банківський рахунок або картку.

Ви повинні завантажити відповідну програму P2P і створити обліковий запис за допомогою e-mail або мобільного номера. А підв'язавши банківську картку або рахунок до облікового запису, ви зможете укладати P2P-угоди.

Виходячи з послуги, що ви використовуєте, переказ peer-to-peer може зайняти від пари хвилин до декількох днів. Сьогодні є велика кількість різноманітних платформ і сервісів, що підтримують P2P-обмін, і ваше завдання полягає в тому, щоб вибрати найкраще рішення для вас.

Розбір на прикладах

Давайте розглянемо принцип роботи технології peer-to-peer у різних напрямках – криптогалузь, інвестування та кредитування.

Навіщо і як використовувати P2P?

P2P обмін криптовалют: де шукати платформи та як це працює

Все більше і більше сервісів має можливість P2P-обміну. Зі списком актуальних платформ із підтримкою peer-to-peer платежів ви завжди можете ознайомитись на ресурсі Scanbit.

Сервіс дозволяє знайти надійні та перевірені P2P-майданчики, які пропонують найкращі умови та найякісніші послуги. Платформи оцінюються за п'ятьма найважливішими параметрами (репутація, функціональність, безпека, публічність, зручність) і сортуються за рейтингом довіри, кількістю відвідувань та кількістю підтримуваних валют.

Команда Scanbit ретельно оцінює сервіси перед додаванням до рейтингу вручну, перевіряє всю інформацію, вивчає відгуки та оновлює дані в режимі реального часу.

На сьогоднішній день, згідно з актуальними даними Scanbit, за показниками кількості відвідувань та доступних активів, лідирує P2P-обмін на сервісі Binance.

Найбільша у світі криптобіржа очікувано пропонує користувачам підтримку здійснення P2P-транзакцій. Щоб скористатися цією послугою, необхідно мати верифікований обліковий запис, підключити автентифікацію, а також налаштувати способи оплати.

Щоб перейти до peer-to-peer та розмістити оголошення на продаж або покупку, ви повинні на головному екрані вибрати опцію "Торгівля", а потім "P2P". Далі вам необхідно вказати, чи ви хочете купити або продати криптовалюту. Після цього ви вибираєте цифровий актив та фіатну валюту, встановлюєте ціну та способи оплати, а також вказуєте інші умови, необхідні для проведення операції.

Інвестиції в бізнес-проекти через P2P

Сьогодні інвестування peer-to-peer стає життєво важливим ресурсом для багатьох стартапів, а також малих та середніх бізнесів, допомагаючи компаніям, які потребують капіталу, знайти перевірених інвесторів, які бажають надати гроші.

Переваги очевидні: бізнеси та вкладники одержують кращі ставки та умови порівняно з альтернативними кредиторами, а також швидше налаштування порівняно з класичними банківськими кредитами.

Бізнес-інвестування P2P можна використовувати для підтримки практично будь-яких бізнес-цілей шляхом вливання одноразової суми оборотного капіталу в бізнес-діяльність.

Так, інвестування peer-to-peer є практикою вкладання грошей у бізнес-проекти, яка дозволяє фізичним особам давати гроші в борг без використання офіційної фінансової установи як посередника. Інвестування відбувається онлайн через однорангову кредитно-інвестиційну компанію. Є індивідуальний інвестор та індивідуальний позичальник. Облігації можуть бути продані як цінні папери, і тому інвестори можуть вийти з інвестицій до того, як позичальник погасить борг.

Хоча P2P-інвестування усуває посередника з процесу, воно також пов'язане з більшими зусиллями, часом та ризиками, ніж звичайні бізнес-кредитування.

Однак, на відміну від розміщення грошей у банках, P2P-інвестори можуть самі вибирати, чи вкладати свої гроші в більш надійні проекти з нижчими відсотковими ставками або ризикованіші проекти з більш високою прибутковістю. Це юридично сприймається як інвестиція, і виплата у разі дефолту позичальника не гарантується.

Як працює P2P-інвестування у бізнес-проекти? Розглянемо з прикладу сервісу Uainvest.

  1. Зареєструйтесь на платформі, створіть обліковий запис Private, введіть особисті дані та пройдіть верифікацію особи.
  2. Зарахуйте кошти на свій рахунок інвестора за допомогою SEPA переказу.
  3. Вивчіть доступні пропозиції у пошуках кращих інвестиційних можливостей. Звертайте увагу на процентну ставку, кількість днів до закінчення терміну інвестиції, наявність групової гарантії, країну функціонування об'єкта інвестиції, компанію, яка виступає ініціатором та власником інвестиційної пропозиції.
  4. Ознайомившись з усіма деталями проекту, прибутковістю та програмою лояльністю, виберіть бізнес-проект для інвестування.
  5. Отримуйте відсотки та збільшуйте свій капітал.

Серед ключових ризиків інвестування peer-to-peer - дефолт об'єкта інвестиції, банкрутство P2P-сервісу, проблеми з банківськими рахунками P2P-платформи, форс-мажорні ситуації.

P2P кредитування

Якщо говорити простими словами, то кредитування peer-to-peer – це інвестиції у кредити. P2P кредит є рівноправною позикою без застави від приватних інвесторів, які позичають свої гроші підприємцям чи іншим людям без участі банку чи інших фінансових установ.

P2P-майданчики у разі виступають посередниками й у певному сенсі беруть роль банку, допомагаючи інвесторам, які хочуть вкласти кошти, і позичальникам, яким потрібні ці гроші, знайти одне одного й укласти взаємовигідну угоду.

У чому полягає механізм роботи кредитування peer-to-peer?

  1. Користувачі, які виступають інвесторами та позичальниками, реєструються на сервісах, що надають послуги P2P.
  2. Вкладник розглядає запити потенційних позичальників, прораховує ризики та обирає, яку заявку він профінансує.
  3. Інвестор переказує кошти зі своєї картки на гаманець на сервісі, після чого ці гроші зараховуються на картку позичальника.
  4. Позичальник підписує угоду, надсилаючи цифровий код.
  5. Позичальник повертає інвестору кредит у встановлені терміни, а у разі прострочення платежу – сплачує штраф.
  6. Якщо виплати за кредитом не здійснюються, борг передається в руки колекторських компаній, завдання яких полягає в тому, щоб стягнути заборгованість і повернути інвестору його гроші.

P2P-кредитування - це добрий варіант для вкладників отримувати пасивний дохід. Однак наважившись на цей крок, інвестор має бути готовим до низки ризиків — відсутність гарантій отримання вкладених грошей, неідеальна система правового захисту, непрозоре функціонування P2P-платформ в Україні, низький рівень P2P-сервісу в Україні, велика кількість позичальників із низьким рейтингом. А також важливо розуміти, що навіть користувачі з високим рейтингом та гарною кредитною історією можуть збанкрутувати і не мати можливості погасити заборгованість перед інвестором.

Плюси та мінуси P2P обміну

Peer-to-peer угоди та платежі пропонують обом сторонам велику кількість переваг, серед яких:

  • простота використання P2P-сервісів та висока швидкість P2P-переказів;
  • велика кількість способів оплати та відсутність географічних обмежень;
  • відносна безпека та наявність рейтингу надійності для продавців та покупців;
  • відсутність додаткових комісій із боку системи.

Серед головних недоліків перекладів peer-to-peer можна виділити такі:

  • неможливість скасування P2P-транзакції в тому випадку, якщо кошти були надіслані помилково;
  • необхідність регулярного поповнення балансу для проведення P2P-платежів;
  • у деяких випадках P2P-перекази можуть тривати кілька днів;
  • у більшості випадків P2P-перекази працюють для транзакцій в одній валюті всередині однієї країни;
  • низька ліквідність P2P-сервісів.

Щоб не стати жертвою шахраїв і не втратити свої гроші при peer-to-peer обміні, укладайте угоди тільки з надійними користувачами, у яких хороший рейтинг, верифікована особа, велика кількість успішних угод, а також обов'язково переконайтеся, що ім'я користувача збігається з ім'ям власника картки.

Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter