Віцемаршалок Сенату Польщі Міхал Камінський повідомив про рішення відмовитися від двох державних нагород України на знак протесту.
Про це йдеться у листі до посла України, пише 300Polityka.
За його словами, цей крок став відповіддю на дії президента Володимира Зеленського та підтримку його позиції з боку експрезидентів і більшості політичних діячів.
Як пояснив Камінський, він отримував ці відзнаки як символ визнання його роботи над розвитком стратегічного партнерства між Варшавою та Києвом. Зокрема, був автором першого звіту Європейського парламенту щодо перспектив членства України в Європейському Союзі (ЄС).
Він зауважив, що Польща завжди виступала адвокатом України у Європі, підтримуючи на політичному, економічному та дипломатичному рівнях. Нагороди сприймалися як підтвердження спільних цінностей обох країн.
Камінський наголосив, що не може їх зберігати, адже українська влада та значна частина політичної еліти досі не дали чіткої оцінки подіям Волинської трагедії та масовим убивствам поляків.
"Тому я повертаю надані мені нагороди, просячи передати їх відповідним українським органам влади. Я приймаю це рішення з глибоким жалем, але також і з переконанням, що справжнє партнерство між народами може бути побудоване лише на засадах правди, поваги до жертв та взаємної чесності", — додав він.
Нагадаємо, 19 червня Кароль Навроцький позбавив президента України ордена Білого Орла, що є найвищою держнагородою Польщі. Підставою стало присвоєння одному з підрозділів Сил спецоперацій ЗСУ почесного найменування на честь Героїв УПА.
Зеленський вислав орден до Польщі поштою. Після цього про відмову від польських нагород заявили експрезиденти України Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко. Аналогічний крок зробили керівник ОП Кирило Буданов, глава МЗС Андрій Сибіга та колишній прем'єр Володимир Гройсман.