Європейська омбудсменка розпочала розслідування щодо президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн через відмову ЄК надати доступ до листування в закритому чаті, учасниками якого були президент України Володимир Зеленський та інші європейські лідери.
Про це повідомляє Berliner Zeitung.
У чаті також були канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
Про груповий чат вперше стало відомо в січні, коли про нього повідомило Politico. Згодом голландська організація Follow the Money запросила доступ до листування між фон дер Ляєн та главами держав та урядів, що брали участь у ньому. Однак ЄК відмовила.
Омбудсмен Тереза Анжінью розслідує, чи порушила Комісія правила прозорості, коли відмовила в доступі до повідомлень.
Як стверджує ЄК, публікація чатів «зашкодить міжнародним відносинам ЄС (та його держав-членів) з третіми країнами». За повідомленнями ЗМІ, так звана «Вашингтонська група» обмінялася стратегіями взаємодії з президентом США Дональдом Трампом.
«Я вирішила розпочати розслідування щодо розгляду Комісією запиту заявника відповідно до законодавства ЄС про публічний доступ до документів», – написала Анжінью у листі, цитованому Follow the Money.
Зустріч між представниками Комісії та омбудсменом запланована на середину липня. Очікується, що розслідування триватиме кілька місяців.
Нагадаємо, що у ЄС пропонують ліквідувати дипслужбу блоку на чолі з Каєю Каллас.