Союзники Північноатлантичного альянсу (НАТО) наступного місяця на саміті в Анкарі мають намір погодити нові контракти на укладення багатомільярдного фінансування на озброєння та збільшення виробництва зброї.
Про це повідомляє Politico, посилаючись на п'ять дипломатів НАТО.
Видання пише, що незважаючи на те, що лідер США Дональд Трамп неодноразово залякував НАТО з часу повернення на посаду минулого року, союзники також повинні підтвердити свою відданість пункту про взаємну оборону статті 5 альянсу у спільній декларації.
Лідери НАТО, включаючи Трампа, зберуться в столиці Туреччини 7-8 липня на тлі критики Сполучених Штатів щодо того, що європейські союзники не підтримали Вашингтон у війні проти Ірану.
"Як і минулого року, спільна заява буде короткою... Посли НАТО зараз обговорюють деталі декларації лідерів, яка може бути змінена до останньої хвилини. Потім глави держав та урядів країн підпишуть заяву в Анкарі. Точна сума контрактів на постачання озброєнь ще не визначена, і принаймні деякі з угод про закупівлі, ймовірно, будуть попередньо узгоджені та переформатовані", — йдеться у статті.
Генсекретар НАТО Марк Рютте має намір зосередити саміт переважно на нарощуванні виробництва оборонної промисловості, частково тому, що шукає спільну тему, яка може допомогти замаскувати внутрішні розбіжності в НАТО.
Зосередження уваги на масштабуванні виробництва в рамках альянсу відображає виклик, який полягає в тому, щоб європейська промисловість відмовилася від високоцінної зброї та перейшла до швидкого масового виробництва. Однак перспективні нові оборонні угоди, вигідні для США, також дозволять Рютте представити економічні аргументи на користь НАТО, які знайдуть відгук у Трампа, зауважують журналісти.
Минулого тижня Рютте заявив, що загалом європейські партнери та Канада минулого року вклали на свою оборону на 139 млрд доларів більше, ніж у 2024-му, після того, як союзники домовилися витратити 3,5 відсотка свого ВВП на оборону до 2035-го.
У проєкті заяви союзники по НАТО також обіцяють підтримати Україну військовою підтримкою на 70 млрд євро та обіцяють суму, яка щонайменше еквівалентна, на наступний рік, сказали дипломати. Йдеться про цільове фінансування, в якому, як очікується, США не братимуть участі.
Один із дипломатів, згаданих вище, сказав, що підтримка України, ймовірно, буде найбільш суперечливим пунктом. Але загалом переговори щодо проєкту декларації відбуваються нормально.
Зусилля Європи взяти на себе більше відповідальності за стримування та оборону континенту, оскільки США переходять до інших пріоритетів, також мають зайняти центральне місце в декларації.
Раніше міністр оборони США Піт Гегсет оголосив про шестимісячний огляд американської військової присутності в Європі, щоб змусити країни витрачати більше на оборону.
У проєкті заяви європейські союзники обіцяють більшу участь в обороні континенту, зокрема, посилаючись на інвестиції в засоби глибокого удару, системи ППО та безпілотники, зазначили дипломати.
Нагадаємо, глава Міноборони Михайло Федоров повідомив, що Данія має намір передати для української армії 15 тисяч далекобійних артилерійських боєприпасів. Частину з них вже привезли в Україну.