РУС. | УКР.

пятница, 24 февраля
  • Лайм
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
26.91
Политика

Профессия - волонтер

Мнение

​Чому «державна машина» не їде?

Представники правлячого класу майже рік говорять правильні речі про реформи, але далі круглих столів та обговорення стратегій справа не йде.Незважаючи на перемогу демократів,в Україні зберігається радянська система лінійного функціонування державного апарату. Як виявилося, вона є рентною і зручною для тих, хто знаходиться у владних кабінетах.

Від ефективного та професійного державного апарату залежить якість адміністративних процедур та здатність реагувати на виклики. Реформа державного управління є інструментом для запровадження реформ, однак в інших сферах також не відчувається суттєвого прогресу.

Після перемоги Євромайдану система органів державної влади на всіх рівнях почала формуватися на партійно-квотних принципах. Така кадрова політика остаточно ослабила бюрократичний апарат, який виявився неспроможним трансформувати політичні рішення в адміністративні процедури. Політичні й адміністративні посади в системі державної служби залишаються нерозмежованими.

Парламентські вибори 2014 року в черговий раз «перезавантажили імена», а не систему, оскільки політичні переможці віддали адміністративні посади в знак подяки тим суб’єктам, які підтримали їх під час виборчого процесу.

Після виборів нічого не змінилося. Нинішня система державного управління продовжує характеризуватися нездоровими для демократичних країн параметрами:

1) Відсутністю державних політик у галузях міністерств, що призводить до ручного управління в центральних органах виконавчої влади та її структурних підрозділах.

2) Низькою кваліфікацією державних службовців, що прямо впливає на ефективність та якість прийнятих рішень.

3) Високим рівнем партизації адміністративного персоналу, який змінюється в результаті зміни політичної влади.

4) Надмірною регуляцією системи державної служби, яка породжує корупцію та службові зловживання.

Уряд Арсенія Яценюкавдругеанонсував початок реформи державного управління. Після парламентських виборів була підписана коаліційна угода, де окремим розділом прописали реформу державного управління. Поряд з коаліційною угодою, Міністерство регіонального розвитку запропонувало для обговорення власний документ «Стратегічний документ реформування державної служби до 2017 року». Незважаючи на проведення обговорень з представниками громадськості й експертного середовища, урядовці так і не представили готовий законопроект в парламент. Згідно планів роботи, які прописані в коаліційній угоді та Стратегічному документі, основна законотворча робота планується лише з І кварталу 2015 року.

Майже за рік роботи жодних системних змін в цій сфері не було проведено.

Дев'ять місяців дорогоцінного часу втрачено. Очевидно, що політичні гравці чекають місцевих виборів. Хто виграє – під того проведуть реформу державної служби та децентралізацію державної влади.

Потенціал державного апарату майже вичерпано. Неспроможність чиновників адекватно реагувати на виклики, у тому числі на російську агресію, є тому підтвердженням.

Для реформування системи державного управління уряду та парламенту необхідно:

1) Запровадити європейські стандарти публічної служби.

2) Ухвалити законодавство в сфері державного управління, яке буде відповідати критеріям ефективного управління SIGMA.

3) Розмежувати політичні та адміністративні посади шляхом запровадження інституту незалежного державного секретаря.

4) Негайно розпочати процес навчання державних службовців відповідно до кращих європейських та світових практик.

5) Запровадити вертикальну систему електронного документообігу.

Продовження використання нинішньої системи державного управління призведе до дискредитації тем реформ, європейської інтеграції й української державності в цілому.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте также

Месяц Трампа: выбор врагов и туманное будущее Украины

Прошел месяц с инаугурации президента США Дональда Трампа, и над ним завис дамоклов меч

​Боснийский выход из Минского тупика: к чему приведет отказ власти от мирных инициатив

Порошенко отвергает мирные инициативы из-за того, что они могут вызвать сомнения в его эффективности

Журналист ​Аркадий Бабченко: Россияне аплодируют Путину, как когда-то немцы Гитлеру

Бабченко рассказал о том, когда собирается вернуться на Родину, что изменится в России после 2018 года, почему выпустили активиста Дадина, и что Кремль намерен делать с Донбассом.