Уряд Чехії ухвалив рішення не залучати президента країни Петра Павела до складу національної делегації на майбутньому саміті НАТО, який відбудеться наступного місяця. Це стало нетиповим кроком, адже з моменту вступу Чехії до Альянсу глави держави традиційно представляли країну на таких зустрічах.
Як повідомляє Reuters, прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш пояснив рішення особливим характером майбутнього саміту та необхідністю відстоювати урядову позицію з ключових питань, зокрема щодо оборонних витрат.
"Це буде дуже специфічний саміт. Можливо, він не стане надто комфортним для нашої країни, але ми несемо відповідальність за захист власної позиції", – заявив глава уряду.
Петро Павел має значний досвід співпраці з Альянсом. У 2015–2018 роках він очолював Військовий комітет НАТО — найвищий військовий орган організації. Крім того, саме Бабіш був його суперником на президентських виборах 2023 року, де перемогу здобув Павел.
У Reuters нагадують, що відповідно до чеської конституції основні повноваження у сфері зовнішньої політики належать уряду, тоді як роль президента в ухваленні таких рішень є обмеженою. Водночас за понад чверть століття членства Чехії в НАТО президенти країни майже завжди очолювали делегації на самітах Альянсу, що робить нинішнє рішення уряду доволі незвичним.
У Празі 21 червня тисячі людей пройшли маршем на знак протесту проти запланованої реформи системи фінансування суспільних медіа, яка скорочує фінансування та відкриває шлях для політичного втручання.