Слова видатного українського поета, прозаїка та мислителя Тараса Шевченка не втратили актуальності навіть через багато років після його смерті, і сьогодні, у період повномасштабної російсько-української війни, вони зазвучали по-новому та набули ще важливішого сенсу. 9 березня, у день народження Кобзаря, українці вшановують його пам’ять прочитанням знайомих кожному рядків.
Так, українські захисники зворушили мережу твором поета, що має назву "Заповіт". У 209 річницю від дня народження митця вони пригадали один із його найпопулярніших віршів. Відповідне відео вже з’явилося на сторінці у Facebook Сухопутних військ ЗС України.
"Коли ми звільняли Київщину минулого року від окупації, мене вразив центр міста Бородянка, де стоїть пам‘ятник Т. Г. Шевченку. Він був з простріляною головою - це зробили росіяни, які тимчасово захопили місто. Таким він лишається і нині, як згадка про тих, хто воює навіть з пам‘ятниками, але не може перемогти.
"…вражою злою кров‘ю волю окропіте". Так казав пророк українського народу Тарас Шевченко. Виконаємо це. Слава Україні!" - висловився з цього приводу командувач сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський.
Читайте також: Пішов із життя Дмитро Павличко: факти біографії легендарного поета.
"Заповіт" був написаний поетом 25 грудня 1845 року у Переяславі. Твір є закликом до визвольної боротьби українського народу від поневолення, мав і має великий вплив на українську культуру, зокрема був покладений на музику багатьма композиторами. Перекладений близько 150 мовами народів світу. 18 квітня 2008 року в будинку, де Шевченко написав "Заповіт", відкрито Музей "Заповіту".
Вірш "Заповіт"
Написаний – 1845, вперше опублікований – 1859.
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу... отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися... а до того
Я не знаю Бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.
- Раніше Наталка Денисенко зворушила прочитанням вірша про життя у війну.
- Також Ксенія Мішина з сином зворушиливо прочитала вірш Ліни Костенко "Крила".
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.