Лайм

Як врятувати розсаду, яка почала жовтіти: підживлення перцю, томатів і баклажанів

Внесіть добриво, якщо помітили проблему

Травень - час висадки розсади у ґрунт, проте прохолодна погода може стати на заваді. Якщо рослини вже підросли, ви можете помітити, що нижні листочки на них почали жовтіти. Це найбільше стосується розсади помідорів, перцю, баклажанів. Авторка YouTube-каналу про городництво “Півтори сотки” розповіла, в чому причина такої проблеми і як її можна вирішити завдяки простому підживленню.

Читайте також: Як покращити врожайність полуниці: допоможе підживлення на етапі цвітіння.

За словами городниці, нижні листочки на розсаді перцю, баклажанів, томатів можуть жовтіти і навіть відпадати через нестачі азоту. Причин такого дефіциту може бути дві. Перша - коли рослина була посіяна у бідний ґрунт з недостатньою кількістю азоту. Друга - коли ви розпікірували свої рослини невеличкі ємності, і їхнє коріння вже поглино весь азот із ґрунту, розсаді стало нічим живитися. Тоді рослина починає скидати нижні листочки як "тягар", щоб верхня частина росла і розвивалася.

Щоб підживити розсаду, вона не пожовтіла, не скинула листочки і дочекалася висадки у відкритий ґрунт, слід полити її розчином аміачної селітри. Це найшвидше відновить баланс азоту: зникне жовте листя, тоненька ніжка укріпиться.

1 ст. ложку аміачної селітри розводимо в 10 літрах води кімнатної температури, розмішуємо. Підливаємо розсаду під корінь, і ви дуже швидко побачите результат.

Читайте також: Натуральне добриво з дріжджів: як їх розводити і використовувати на городі.

Також можна підживити розсаду сечовиною. Вона додасть рослинам азоту, але працюватиме повільніше, ніж аміачна селітра. Розводять сечовину так само: 1 ст. ложку розводять у 10 л води кімнатної температури і поливають під корінь. Так можна покращити стан розсади до її висадки на городі.

Цікаві новини для вас:

Новини партнерів

Читайте також

Не поспішайте дзвонити сантехніку: дієві лайфхаки для прочищення зливу душу

Експерти з прибирання розповіли, як самостійно прочистити забитий злив в душі і які засоби треба використовувати

На бутерброди, до гарніру і просто так: як приготувати курячу ковбасу вдома

Шеф-кухар Ектор Хіменес-Браво показав, як приготувати курячу ковбасу без добавок вдома

Сало в буряковому квасі - давній рецепт української закуски

Сало в буряковому квасі - стародавній український рецепт, таке сало можна зберігати два тижні