RU  UA  EN

Вівторок, 22 жовтня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.75
Політика

Ліга чемпіонов 2019/20: новини, результати, відео

Звільнення Києва: хто буде претендувати на пост мера столиці

У столиці починається передвиборча боротьба

У столиці починається передвиборча боротьба Фото: Апостроф / Колаж

Наступного тижня в партії "Слуга народу" планують призначити дострокові місцеві вибори в Києві, поставивши на голосування у Верховній Раді відповідний законопроект. Серед претендентів на пост мера Києва вже зараз є багато цікавих персонажів - від мільйонерів до телевізійних ведучих. Детальніше - в матеріалі "Апострофа".

Даєш Київ

Майже відразу після президентських виборів, в команді нового президента Володимира Зеленського задумали отримати владу і в столиці України. Адже Київ - ласий шматочок для будь-якої влади. Тут дуже важливо мати "свою" людину. Непублічні перепалки перейшли в публічну площину. Голова Офісу президента Андрій Богдан закликав мера Києва Віталія Кличка піти у відставку, а пізніше направив подання міністру Кабінету міністрів Олександру Саєнко з проханням ініціювати звільнення Кличка з посади голови Київської держадміністрації.

Далі відбулася низка взаємних звинувачень. В результаті представники "Слуги народу" зареєстрували два законопроекти "Про столицю України - місто-герой Київ" №2143 та 2143-3. Перший законопроект пропонує розмежування посад та повноважень мера Києва й глави КМДА, скорочення кількості депутатів Київради, повернення районних рад. Крім того, законопроект передбачає проведення дострокових місцевих виборів в Києві вже 8 грудня (чергові місцеві вибори в столиці мають відбутися тільки в жовтні 2020 року).

Нардеп Максим Перебийніс, представляєчних в попередньому варіанті один із законопроектів, який був розроблений у співавторстві з Олександром Ткаченком, Ганною Бондар, Дмитром Гуріним і Олександром Дубинським (які, як з'ясувалося пізніше, зареєстровали законопроект №2143-3), розповів про деякі його нюанси: Київрада складається з 84 депутатів (зараз 120); вибори проходять за відкритими списками; встановлюється 3% поріг для проходження; Київрада займається нормотворчістю, тобто встановлює загальні правила і процедури, але не вирішує питання виділення окремих земельних ділянок, як це відбувається зараз; градоначальник очолює мерію, яка надає адміністративні послуги. Ключові функції голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) - це нагляд за законністю, координація діяльності територіальних і центральних органів виконавчої влади, виконання державних програм, пряме управління в умовах воєнного або надзвичайного стану.

27 вересня текст законопроекту з'явився на сайті Верховної Ради. У ньому пропонується відновити районні ради, залишається норма про розмежування повноважень і посад Київського міського голови й голови КМДА. "Київський міський голова буде очолювати Київський магістрат - виконавчий орган Київської міської ради, головувати на засіданнях Київської міської ради, а голова Київської міської державної адміністрації буде здійснювати нагляд над дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади", - йдеться в документі.

Також автори запропонували ще більше урізати чисельність Київради - до 80 депутатів, а кількість депутатів райрад становитиме 20 осіб. При цьому, КМДА очолить людина, яка призначається президентом України за поданням Кабінету міністрів на термін, рівний повноваженням президента. Виходячи з таких даних, можна зробити висновок, що чинна влада хоче зробити мера "весільним генералом", а всі основні повноваження зосередити в руках глави КМДА, якого при цьому не будуть обирати кияни.

Читайте: Захоплення столиці: як влада Зеленського буде керувати Києвом по частинах

Подали свої законопроекти й інші фракції парламенту - "Європейська солідарність" в співавторстві з "Батьківщиною", з подачі Віталія Кличка, а також партія "Голос". У першому випадку політсила пропонує ліквідацію КМДА, передачу виконавчої влади адміністрації міста Києва, яку очолить мер, а також виконкомам районних рад, які пропонується відновити. Іншими словами, автори пропонують зосередити всю владу в одних руках. "У Києва має бути єдине керівництво, ситуація, яку пропонують "Слуги народу", щоб закріпити Києву дві голови - обраного киянами мера і главу КМДА - нічого хорошого місту не принесе. Повинен бути один керівник, обраний киянами - і законопроект, поданий нами, передбачає саме це. Їхній законопроект - це ліквідація місцевого самоврядування ", - пояснює один з авторів документа Олексій Гончаренко.

Крім того, цей законопроект не передбачає виборів 8 грудня. Представники "Голосу" пропонують скасувати поправки Віктора Януковича до закону про столицю 2010 року (згідно з цими правками, Віктор Янукович отримав право одноосібно, без врахування думки киян, призначати голову міської держадміністрації, до цього мер Києва автоматично ставав головою КМДА). З тексту законопроекту, який "Голос" надав "Апострофу" видно, що депутати також пропонують відновити райради. "Ми чітко привели закон про столицю в повну відповідність з вимогами ст.118 Конституції і чинного законодавства про місцеве самоврядування для задоволення вимог киян мати незалежного й сильного мера, а також районні ради зі своїми виконавчими органами. Також ми врахували інтерес Президента і Кабміну для збереження контрольних функцій над роботою КМДА ", - коментує "Апострофу" нардеп-співавтор Андрій Осадчук.

Законопроект "Слуги" нардепи критикують, кажучи про те, що він суперечить Конституції. "Проект "Слуги народу" авторства Ткаченка та його колег - ґрунтовна праця, але він виглядає, немов якісна курсова або дипломна робота з питань самоврядування. Там є важливі ініціативи щодо системного реформування роботи влади в Києві, але в цілому законопроект прямо суперечить, як Конституції, так і чинному законодавству про вибори, про норми місцевого самоврядування, державні адміністрації та державні закупівлі", - продовжує Осадчук.

Але незважаючи на розбіжності, законопроекти про столицю, як розповідають в "Слузі народу", готуються винести в сесійний зал уже наступного тижня. Можна не сумніватися в тому, що документи саме правлячої партії матимуть найбільшу підтримку. "Я думаю, що спеціально поміняли план та зробили сесійними днями 2-3-4 жовтня, щоб в ці дні розглянути питання Києва", - прокоментував Олексій Гончаренко.

Амбіції кандидатів

Активізувалася боротьба і за мерське крісло. Готовність поборотися за нього вже висловили чимало бажаючих. Нинішній градоначальник Віталій Кличко хоче й далі очолювати місто, незважаючи на те, що зараз він має великі проблеми з командою. Кличко вже анонсував, що піде на вибори з оновленою політичною силою і взяв собі радником колишнього керуючого партнера UNITcity Максима Бахматова. Також чинний мер анонсував звільнення Олександра Спасибка та Дмитра Давтяна, котрих в ЗМІ неодноразово пов'язували з бізнесменом Вадимом Столаром. Саме через останнього, який курирував забудови в Києві, у Кличка було багато проблем в публічній площині.

Крім оновлення команди, у Кличка також не планують входити в клінч з президентом Зеленським, натякаючи на конфлікт з Андрієм Богданом і близьким до нього забудовником Андрієм Вавришем.

Читайте: Нокаут Зеленському: чи зможе Кличко залишитися в київському "ринзі"

У команді Зеленського рейтингового кандидата, здатного боротися з Кличком, поки не мають. Олександр Ткаченко, котрий претендував на цю посаду, за соціологічними замірами поступається Кличку. Наприклад, за результатами "Рейтингу", які було "злито" в мережу кілька тижнів тому, у Ткаченка 12,1% підтримки, а у Кличка - 24,9%, хоча як кажуть люди, наближені до Кличка, за внутрішніми рейтингами, зараз цей показник ще вищий. Також були наміри просувати на цей пост народного депутата Андрія Холодова, але після скандалу, пов'язаного з Віктором Медведчуком, цю ідею відсунули в довгий ящик.

Серед претендентів на пост мера присутній бізнесмен та телеведучий Андрій Пальчевський, хоча сам він каже, що ще не визначився чи піде на вибори. Також в рейтинги включили телеведучого Сергія Притулу, який балотувався за списками партії "Голос" в парламент. Згідно "Рейтингу", у нього було 14,6% підтримки, але офіційно про свій похід на мера Києва він не заявляв. Також, в політикумі говорять про те, що в мери збирається ресторатор Сергій Гусовський, який раніше запускав ініціативу "Люди важливі", в якій також брав участь нинішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук. І вів з цього приводу переговори з командою Зеленського.

Питання про це Гусовський переадресував на свою прес-службу. Там "Апострофу" відповіли, що незабаром Гусовський сам зробить заяву з приводу своєї участі у виборах і зазначили, що він виступає за прийняття закону про столицю та перезавантаження київської влади. "Спілкування з політичними силами і політиками - це складові для вирішення першочергових питань, пов'язаних з проблемами столиці", - пояснили в прес-службі контакти з командою Зеленського.

Серед претендентів на головний київський пост присутній також мільйонер Гарік Корогодський, який вже не перший рік має амбіції стати мером. За інформацією "Апострофа", збирається спробувати свої сили в столиці екс-прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Також будуть висувати свою кандидатуру й колишні керівники КМДА Олександр Попов та Олександр Омельченко, і народний депутат VIII скликання Борислав Береза. Але всі амбіції впираються в дату виборів. А вона може наступити все ж у 2020 році, як і планувалося спочатку. Але до того часу розклад сил може дуже сильно змінитися.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Перець в обмін на танки: як обкрадали українську армію

Найбільші масштаби розкрадань в армії фіксувалися в першій половині 1990 років, коли зброєю в Україні торгували всі, кому не лінь

Дай Бог, щоб Керченський міст не обвалився, поки Росія не піде з Криму - Мустафа Джемілєв

Мустафа Джемілєв в інтерв'ю Апострофу розповів про демографічну ситуацію на півострові і пояснив, що Україна робитиме з росіянами

Новости партнеров

Загрузка...