RU  UA  EN

Вівторок, 5 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 44.40
НБУ:USD  41.05
Політика

Росія не піде на поступки по Донбасу, у Кремля інший план - приватна розвідка США

Stratfor про миротворців і план Кремля

Stratfor про миротворців і план Кремля Миротворців ООН поки чекати не варто Фото: EPA/UPG

Після тижня високої дипломатичної активності навколо пропозиції направити миротворчі сили ООН на Схід України здається малоймовірним, що конкретні кроки в цьому відношенні будуть зроблені найближчим часом. Про це йдеться у звіті приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, який є в розпорядженні "Апострофа".

Президент України Петро Порошенко зустрівся з президентом США Дональдом Трампом під час робочої поїздки на Генассамблею ООН у Нью-Йорк, щоб обговорити питання миротворців. За кілька днів до цього відбулася зустріч держсекретаря США Рекса Тіллерсона з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Незважаючи на ці зустрічі, прес-секретар МЗС Росії заявив, що ще занадто рано говорити про те, коли може відбутися голосування в ООН щодо пропонованих миротворчих операцій.

Першорядними досі залишаються розбіжності з приводу параметрів і сфери охоплення миротворчих місій. Пропозиція Росії передбачає розгортання сил на лінії зіткнення між українськими силами і бойовиками. Контрпропозиція України полягає в тому, щоб надати миротворцям ООН доступ до всієї окупованої території Донбасу, включаючи непідконтрольну ділянку кордону з Росією, через яку Москва поставляє зброю і живу силу сепаратистам. Обидві сторони твердо стоять на своїх позиціях. Порошенко заявив, що миротворчі сили повинні отримати мандат, який охоплює весь Донбас. Однак Кремль відповів, що не буде підтримувати розгортання миротворців ООН на кордоні з Росією.

Після зустрічі з Трампом Порошенко запевнив, що президент США підтримав пропозицію України. Однак сам Трамп не зробив офіційної заяви з цього приводу. Трамп також не прокоментував суперечливе питання постачання летальної зброї Україні. Однак спецпредставник США щодо України Курт Волкер, який також брав участь у переговорах з Порошенком, незабаром після цього, як повідомляється, провів зустрічі з американськими генералами для обговорення допомоги Україні в галузі безпеки.

Активний переговорний процес, який в кінцевому рахунку не призвів ні до яких результатів, говорить про те, що розгортання миротворчих сил ООН на Донбасі навряд чи станеться в найближчому майбутньому. Росія і Україна не можуть погодитися одна з одною щодо ключового питання параметрів місії ООН, і Москва навряд чи піде на якісь серйозні поступки напередодні президентських виборів, що відбудуться в березні.

Тим не менш Росія могла б отримати перепочинок у своїх переговорах із Заходом, підтримуючи таку пропозицію. Позиція західних посередників — а саме США, Німеччини і Франції – стане ключовим елементом, за яким потрібно стежити в цій дискусії. Створивши видимість зусиль для врегулювання українського конфлікту, Росія зможе відвести від себе критичний погляд Заходу за мірою того, як деталі пропозиції будуть обговорюватися тижнями та місяцями.

Читайте також