Наступним канцлером Німеччини за результатами виборів 23 лютого, ймовірно, стане лідер Християнсько-демократичного союзю (ХДС) Фрідріх Мерц. Ця політична сила стала лідером перегонів і набрала 28,5% голосів виборців. Тепер Мерцу потрібно буде сформувати коаліційний уряд Німеччини. Що очікувати Україні від нового канцлера — у матеріалі «Апострофа».
Одразу після того, як стали відомі результати парламентських виборів у Німеччині, Християнсько-демократичний союз (ХДС) та Фрідріха Мерца з перемогою на виборах до Бундестагу привітав президент України Володимир Зеленський.
«Вітаю ХДС/ХСС і Фрідріха Мерца з перемогою на виборах до Бундестагу. Чіткий голос виборців, і ми бачимо, як це важливо для Європи», – написав Зеленський у соціальній мережі Х.
Глава української держави також зазначив, що Україна розраховує на продовження спільної з Німеччиною роботи заради захисту життів і наближення реального миру в Україні.
Також можливого майбутнього канцлера привітав колишній посол України в Німеччині Андрій Мельник.
«Шановний Фрідріх Мерц. Вітаю Вас з переконливою перемогою. Ви є найважливішим державним діячем на континенті, який просуває Європу вперед і здобуває повагу на світовій арені. Бажаю Вашому урядовому кораблю води на ширину долоні під кілем», - написав Мельник у мережі Х.
Хто такий Фрідріх Мерц?
Нинішній голова партії ХДС народився в Західній Німеччині в місті Брілон через 10 років після закінчення 2-ої Світової війни, у листопаді 1955 року. Варто зазначити, що його батько воював у Вермахті. Відомо, що близько 4-х років він був у полоні. Потім працював суддею. Мати Фрідріха походила з родини колишнього мера Брілона.
У 1975 році Фрідріх закінчив школу, після чого рік проходив строкову військову службу в артилерії. У 1976 році почав він вступив на факультет права Боннського університету. Треба зазначити, що Бонн тоді був столицею ФРН. По закінченню вишу Мерц стажувався в суді Саарбрюккена, а з 1985 по 1986 рік працював там суддею.
У 1981 році Фрідріх Мерц одружився. Його жінка Шарлотта теж працює суддею. У них троє дітей.
Згодом Фрідріх змінив суддівську мантію на адвокатський костюм. З 1986 року займався адвокатською практикою в хімічних компаніях Бонна і Франкфурта. В 1990 році юрист Мерц прийшов працювати в юридичну фірму Leinen & Derichs при вищому земельному суді в Кельні.
Варто зазначити, що політикою Фрідріх цікавився з юнацтва. Він був членом молодіжного крила Християнсько-демократичного союзу, а у 25 років очолив Брілонське відділення "Молодої спілки" ХДС.
У 1989 році Мерц балотувався до Європейського парламенту від своєї політсили і став депутатом. Працював у ЄП до 1994 року, протягом одного терміну, входив до Комітету з економічних та монетарних питань.
Після закінчення депутатського терміну у Європарламенті Мерц балотувався до Бундестагу і став депутатом від ХДС.
У 2000 році Фрідріх Мерц очолив фракцію ХДС у німецькому парламенті. Але на наступних парламентських виборах в 2002 році ХДС зазнала поразки, і Мерц залишив посаду. Головою фракції ХДС стала Ангела Меркель.
З цього моменту у Мерца і Меркель почався конфлікт з приводу подальшої стратегії партії. Згодом Меркель стала канцлером Німеччини. Фрідріх Мерц ще 4 роки працював у Бундестазі, входив складу Комітету з правових питань. Але у 2009 році він пішов із політики і знову зайнявся юридичною діяльністю. Мерц працює старшим радником у міжнародній юридичній компанії Mayer Brown, а також очолює наглядову раду німецького підрозділу інвестиційної компанії BlackRock.
Фрідріх Мерц — людина не бідна. В нього є свій літак, який він сам і пілотує.
Мерц повернувся у політику в 2018 році, прагнучи замінити Ангелу Меркель на посаді очільниці ХДС. Вдалося йому це зробити лише з третьої спроби.
Лідером політичної сили він став як раз незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у січні 2022 року. Саме тоді Християнсько-демократичний союз перейшов в опозицію, а канцлером Німеччини став Олаф Шольц.
На відміну від Меркель Мерц критикував будівництво «Північного потоку-2». Після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального Мерц закликав зупинити «Північний потік 2» взагалі, що і було зроблено.
Позиція Мерца по Україні
Фрідріх Мерц від початку повномасштабного вторгнення РФ виступає на підтримку України. Він критикував владу Німеччини та інші європейські країни за нерішучість та зволікання у наданні військової допомоги нашій країні.
Мерц неодноразово виступав за дозвіл ЗСУ завдавати далекобійних ударів по військових об'єктах на території РФ та закликав канцлера Шольца надати Україні далекобійні ракети Taurus.
"Моя особиста позиція і позиція моєї депутатської групи завжди була чіткою щодо цих крилатих ракет. І я хотів би ще раз повторити те, що я казав зараз під час передвиборчої кампанії. Ми повинні бути готові постачати це, але тільки якщо у нас є погодження з європейськими партнерами", - сказав політик під час нещодавньої Мюнхенської безпекової конференції.
Також Мерц підтримує вступ України до НАТО.
"Ми прийняли рішення у НАТО під час попереднього саміту, що Україна матиме перспективу членства. Щоб це змінити, треба прийняти спільне рішення. Я не погоджуюсь з тими, хто каже, що членство України в НАТО буде неможливе до початку перемовин з Росією", - зазначив політик.
Мерц також вважає, що зазіхання Путіна не обмежуються Україною, а спрямовані на всю територію колишнього Радянського Союзу. І за кілька років Росія зможе кинути виклик НАТО.
Фрідріх Мерц неодноразово відвідував Україну і зустрічався з президентом Володимиром Зеленським.
Мерц стане лідером Європи
Нардепка від «Європейської солідарності», членкиня Комітету з питань зовнішньої політики Марія Іонова вважає перемогу блоку ХДС/ХСС і ймовірне обрання канцлером Німеччини Фрідріха Мерца позитивним моментом для України.
«Європейська солідарність» є частиною родини консервативних політичних сил. І ми вітаємо ХДС/ХСС з перемогою на виборах в Бундестаг. Для України це відкриває шлях до більш тісного співробітництва з Німеччиною, - каже Марія Іонова в коментарі «Апострофу». - Позиція майбутнього канцлера Фрідріха Мерца проукраїнська. Він дуже жорстко ставиться до Росії. Він виступає за всебічну підтримку України. Ми були присутніми на з’їзді ХДС/ХСС і Мерц там дуже чітко виклав свою позицію».
«Мерц дуже рішуче виступає за безпеку континенту. Зрозуміло, що він не може діяти сам, йому ще потрібно сформувати уряд, але Мерц буде закликати європейських партнерів діяти рішуче, особливо на тлі позиції США», - продовжує нардепка.
За словами Марії Іонової, ми можемо розраховувати на підтримку Мерца щодо отримання Таурусів та вступу до НАТО, але це буде не швидко.
«Я б не стверджувала, що завтра в нас будуть Тауруси та ми завтра будем в НАТО. Ні. Це дуже не просто. Але Фрідріх Мерц налаштований на це і він буде тим лідером, який зможе направляти інших на досягнення цієї мети», - впевнена політик.
«Я вважаю і навіть впевнена в тому, що Мерц стане лідером Європи, який буде формувати повістку. Але треба дочекатись формування німецького уряду», - підкреслила Марія Іонова.