RU  UA

Паніка на ринку газу: які складнощі загрожують Україні через брак блакитного палива

Ціни на газ в Європі буквально за рік піднялися на рекордні 800%. Це негативно позначиться на Україні.

Про це в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповів голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

"По-перше, ціна на газ в Україні зростає. У нас сховища незаповнені на 30-40%. Вартість європейського газу впливає на український газ. Ті, хто продає газ, розуміють, яка його ціна, адже вони теж можуть його продати в Європу. Але це питання не стоїть, тому що є українські споживачі газу ", - зазначив він.

Попенко пояснив, що в Україні не вистачає обсягів газу, приватні компанії не готові сьогодні продавати газ, і у них також не вистачає обсягів. Проблема не тільки в ціні, але і в нестачі самого газу.

"У НАК "Нафтогаз" не вистачає щоб задовольнити потреби приватних споживачів і теплокомуненерго - не вистачає газу фізично", - сказав він.

Крім того, за словами голови Союзу споживачів комунальних послуг, в Україні припиняються поставки газу через транзит. Зменшення обсягу газу в газотранспортній системі зменшує тиск в самій системі. Південні і східні області України перебувають під ризиком припинення подачі газу, тому що фізично не вистачає тиску.

Попенко уточнив, що Україна видобуває газ державними компаніями - "Укргазвидобування" і "Укрнафта" - близько 14,3 млрд кубів. Приватні компанії видобувають близько 5,5-6 млрд кубів. Це близько 20 млрд кубів, а всього країні потрібно 30.

"З тих 10 млрд кубів дефіциту - 5 імпортують в Україну приватні компанії. НАК "Нафтогаз" потрібно ще 5 млрд кубів на рік, щоб повністю задовольнити потреби всієї України", - констатував експерт.

Він додав, що на сьогодні в підземні газосховища закачано близько 18,6 млрд кубів газу. З них 2 млрд - це той обсяг, який ми не можемо навіть забрати, бо він потрібен для підтримки тиску в мережі. 8 млрд кубів - це те, що належить "Укргазвидобуванню", і близько ще 8 млрд - це приватні компанії.

"Газа впритул вистачить для проходження опалювального сезону, це якщо зима буде теплою. Якщо ж зима буде такою, як в минулому році, газу може не вистачити. Якщо буде холодніше, то на нас чекає дуже складна ситуація", - резюмував Олег Попенко.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Українцям вистачить газу на зиму, але тільки за однієї умови - глава Спілки споживачів комунальних послуг.