"Олеська ділянка" на заході України, яка є одним з найперспективніших родовищ сланцевого газу в країні і до розробки якої у 2014 році виявляла інтерес американська компанія Шеврон, може потрапити "потрібні руки" за допомоги чиновників "Укрнафти".
Про це пише економічний оглядач Михайло Шнайдер на своїй сторінці у Facebook.
Проявляти інтерес до ТОВ "Надра Олеська", яке є одноосібним власником спецдозволу на "Олеську ділянку" та можливістю сплачувати рентну плату за пільговими ставками: 2% для нафти і конденсату та 1,25 % для газу, в "Укрнафті" почали ще у 2023 році.
За даними протоколу засідання Наглядової ради у грудні 2023 року, заступник директора з розробки родовищ в ПАТ "Укрнафта" Володимир Гришаненко намагався переконати членів Наглядової ради в необхідності викупу у НАК "Надра України" всіх 100% корпоративних прав в ТОВ "Надра Олеська" за 192,378 млн грн.
Наглядова рада "Укрнафти" за наслідками того обговорення не погодила таку угоду, проте і не відмовилась від ідеї входження "Укрнафти" в проєкт з розробки "Олеської ділянки", відклавши розгляд цього питання.
І вже в липні 2024 року виконавчий віцепрезидент з питань корпоративної стратегії та розвитку в "Укрнафті" Денис Кудін, який є клієнтом декількох справ в НАБУ, повідомив, що "Укрнафта" отримала від шести компаній заявки на спільну розробку 15 родовищ, при цьому найбільша пропозиція для інвестицій в одне родовище складає $100 млн, а найменша - $7 млн.
Найцікавіше у цій історії є те, що інвесторів в розробку своїх родовищ "Укрнафта" обирає самостійно, без проведення Кабміном публічного конкурсу, як це передбачено законом.
"Наразі "Укрнафті" це дозволено, оскільки компанія є 100% власністю держави, - пояснює Шнайдер. - Таким чином, чиновники Укрнафти можуть шукати інвестора на самостійно визначених нею умовах і це дозволить передати через "Укрнафту" одне з найперспективніших родовищ в Україні в "потрібні руки" із привабливими пільговими ставками: 2% для нафти і конденсату та 1,25 % для газу на 50 (!) років.
За словами експерта, ціна "входження" в такий бізнес може бути космічною.
"Саме тому для Дениса Кудіна як підозрюваного НАБУ учасника злочинної організації по обкраданню державних підприємств, така оборудка може стати черговою схемою неймовірного збагачення. В той час, коли Україні як ніколи потрібні власні ресурси для покриття витрат на оборону, публічний конкурс з продажу спеціального дозволу по "Олеській ділянці", проведений Кабміном, міг би істотно перекрити надходження до держбюджету від податків з простих громадян, в "Укрнафті" розігрується свій сценарій поповнення бюджету, проте аж ніяк не державного", – підсумовує експерт.