RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Новини

22 січня

21 січня

Всі новини

Пенсії, виплати військовим і не тільки: повний перелік змін з 1 березня

Березень принесе українцям ряд змін, вони торкнуться пенсій, виплат військовим, соціальної допомоги та правил для українських біженців у Польщі.

"Апостроф" розповідає, які нововведення чекають на українців у березні.

Індексація пенсій

З 1 березня в Україні для мільйонів українців буде проведено індексацію пенсій, її розмір становитиме близько 20%. Зокрема, виплати підвищать тим, хто отримує мінімальну пенсію (близько 4 млн осіб). Їм додадуть щонайменше 400 гривень.

Пенсіонери з повним страховим стажем (35 років для чоловіків, 30 років для жінок), які отримують пенсію вище за мінімальну, можуть у середньому отримати 750 гривень доплати. Військовим пенсіонерам додадуть 1,4 тис. гривень, а людям з інвалідністю, які є ліквідатором аварії на ЧАЕС, – 1,5 тис. гривень. Мінімальний розмір підвищення становитиме 100 гривень.

Нові правила додаткових виплат військовим

Новий порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям було запроваджено з 1 лютого 2023 року. Проте нововведення військові відчують саме у березні, бо отримають виплати за лютий. Зокрема йдеться про додаткову грошову винагороду у розмірі 100 тис. гривень та 30 тис. гривень.

Що зміниться:

Винагороду у розмірі 100 тис. гривень на місяць продовжать отримувати військові, задіяні у виконанні завдань безпосередньо на лінії зіткнення.

Крім того, 100 тис. гривень платитимуть за конкретний період виконання бойових завдань: військовослужбовцям ракетних військ та артилерії, льотчикам (за той час, протягом якого вони виконували польоти в районах бойових дій), морякам, військовим медикам, зенітно-ракетним військам та протиповітряним військам, які виконують завдання у районі бойових дій.

50 тис. гривень отримуватимуть військові, які виконують бойове завдання у складі військового органу управління.

Додаткові 30 тис. гривень отримуватимуть військові, які виконуватимуть бойові завдання не на "нулі", але в районах бойових дій.

Скасують виплату "тридцятки" для тих військових, які не перебувають у районах бойових дій.

Нові правила для українців у Польщі

З 1 березня Польща запроваджує оплату за проживання для українських біженців, які перебувають у місцях колективного проживання понад 120 днів. Вони мають покривати 50% витрат, але не більше 40 злотих на людину на добу.

Від сплати колективного житла звільняються:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до одного року або трьох та більше дітей.

Тарифи

Під час опалювального сезону комунальні тарифи не підвищуватимуть. Вже відомо, що після його завершення ціни на електроенергію для населення зростуть, але це відбудеться після 31 березня.

Вартість газу в опалювальний сезон, залежно від постачальника, коливається від 7,70 до 9,99 грн. Для клієнтів постачальника останньої надії "Нафтогазу" до 1 травня 2023 року тариф зафіксовано на рівні 7,96 грн за куб. м.

Тарифи на опалення, гарячу воду, розподіл газу під час військового стану піднімати не планують.

Читайте також: В Україні на березень випадає кілька великих свят: календар вихідних

Допомога внутрішнім переселенцям

З 1 березня ці люди продовжать отримувати щомісячну допомогу від держави у розмірі:

  • 3 тис. грн. для дітей та осіб з інвалідністю;
  • 2 тис. грн для решти осіб.

Хто має право на отримання допомоги:

  • громадяни, що виїхали з населених пунктів, що входять до переліку територій, на яких ведуться/велися бойові дії або перебувають під тимчасовою окупацією РФ;
  • громадяни, які мають непридатне для проживання/зруйноване житло, які подали до 20 травня минулого року заявку на відшкодування втрат;
  • українці, які можуть надати документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житла через бої, теракти, диверсії, спричинені російською агресією;
  • громадяни, які щомісяця отримували адресну допомогу як ВПО станом на 24 лютого 2022 року;
  • особи, які після 24 лютого 2022 року повторно виїхали з територій, що перебувають під тимчасовою окупацією або де точаться бої.

Право на виплати мають громадяни, які виїхали із населених пунктів, розташованих на територіях:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій;
  • тимчасово окупованих РФ, на яких не визначено дату завершення боїв або окупації.

Список цих територій оновлюється наказом Мінреінтеграції. Згідно з останнім оновленням, до нього увійшли населені пункти у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській та Запорізькій областях.

Раніше "Апостроф" розповідав, що буде з цінами на бензин у березні.