RU  UA

Коли бронювання або відстрочка дають право на виїзд за кордон - пояснення адвоката

Під час дії воєнного стану виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років за межі України забороняється, проте існують певні виключення і деякі категорії громадян мають на це право.

У кого воно є та як ним скористатись, розповіла в ефірі Апостроф TV адвокатка, керуюча партнерка Адвокатського об’єднання "Актум" Олена Хоменко.

Право на виїзд за кордон мають:

  • заброньовані на період мобілізації;
  • визнані рішенням ВЛК непридатними до військової служби за станом здоров’я;
  • військовозобов’язані, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей;
  • батьки-одинаки;
  • інші категорій осіб, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зокрема, підставою для виїзду може бути професійна діяльність. Так, водії, які мають ліцензію на міжнародні перевезення, водії-волонтери, за наявності відповідного дозволу Мінінфраструктури мають таке право. Також підставою можуть бути сімейні обставини, коли військовозобов’язані особа, яка має дружину (чоловіка, батьків) інваліда супроводжує її (його, їх) за межі України, за наявності відповідних документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.

«Акцентую увагу, якщо у вас є підстава, то вся відповідна інформація має бути відображена у військово-облікових документах. Це передбачено законом. Наприклад, якщо ви маєте відстрочку від призову чи виключені з військового обліку, ваш військово-обліковий документ (ВОД) має містити відповідну інформацію. Адже головним документом, крім паспорта, для всіх чоловіків є військово-обліковий документ. Це може бути як паперовий, так і цифровий документ. Проте наша практика свідчить, що краще мати всі паперові документи. Оскільки через відсутність електрики або стабільного зв’язку цифрові сервіси можуть або взагалі не відображати, або некоректно відображати дані», - наголошує військовий юрист.

У разі відсутності ВОД прикордонники мають право відмовити у виїзді з України. Ще однією підставою для відмови у виїзді може стати факт подання особи у розшук. В обох таких випадках прикордонники не тільки відмовлять у перетині кордону, а й викличуть поліцію для з’ясування всіх обставин і доставлення особи до найближчого ТЦК.

«Право виїзду за кордон мають також заброньовані. Бронювання фактично дозволяє військовозобов'язаним отримати відстрочку від мобілізації на певний строк. Для виїзду, крім паспорта та ВОД з відміткою про бронювання, заброньований має мати: витяг з наказу про бронювання; наказ про відрядження, в якому вказані мета та строки, країна та місто перебування», - зазначає правниця.

Військові також мають право виїхати за кордон, наприклад для проходження лікування, за наявності висновку про таку необхідність і листа-погодження від МОЗ. Також воїн може поїхати у відпустку за кордон, але за умови наявності дозволу від свого безпосереднього командира в/ч (він має повідомити командиру про терміни перебування за кордоном та пред’явити квитки на повернення).

Юристка також зауважила, що всі здобувачі освіти та науково-педагогічні працівники, які мають підстави для відстрочки - права на перетин кордону не мають. Це регламентує постанова КМУ №366. Проте студенти чи науково-педагогічні працівники можуть виїхати за кордон для участі в освітніх програмах, конференціях або для підвищення кваліфікації (для цього треба отримати відповідний лист від МОН).

«Важливо знати: якщо ви отримуєте дозвіл на виїзд, обов’язково зберігайте всі документи, які підтверджують вашу мету перебування за кордоном. Не видаляйте повідомлення або листи від організацій, що підтверджують ваші підстави для виїзду. Наголошую, що у разі неповернення в Україну у зазначені строки, порушники будуть нести відповідальність за статтею 336 КК «Ухилення від мобілізації», - акцентує адвокат по кримінальних справах.