RU  UA

Права і обов’язки представників ТЦК та як унеможливити "бусифікацію" - відповідь адвоката

Тема "бусифікації" та правомірності застосування представниками ТЦК сили при виконанні своїх посадових обов’язків не полишає інформаційний простір. І вона стає ще гострішою на тлі останніх резонансних подій: нещодавно на Київщині під час перевірки документів представник ТЦК відкрив вогонь по чоловіку, який від нього тікав, а днями у Харкові працівник ТЦК розбив скло в автомобілі, щоб вручити повістку.

Що закон дозволяє, а що забороняє представникам ТЦК, розповіла в ефірі Апостроф TV адвокатка з військового та кримінального права адвокатського об’єднання "Актум" Тетяна Лебєдєва.

Правниця наголосила, що застосовувати зброю або фізичну силу під час виконання своїх мобілізаційних функцій, які насамперед полягають у перевірці документів у військовозобов’язаних, представники ТЦК не мають права:

"Єдине що вони мають робити у рамках своїх повноважень – це перевіряти військово-облікові документи. І єдині, хто може застосовувати зброю або затримувати громадян, те до чого вдаються наразі представники ТЦК, – це виключно представники Нацполіції.

Проте навіть вони можуть застосувати зброю та затримувати осіб на території України лише у тих випадках, коли існує реальна загроза життю та здоров’ю (самооборона), безпеці країни або при виконанні поліцією певних службових завдань".

Проте, за її словами, попри всі ці законодавчі норми випадків перевищення службових повноважень і порушень проти прав і свобод громадян з боку представників ТЦК побільшало, а їх форма вираження переходить всі дозволені межі. Непоодинокими є випадки, коли представники ТЦК взагалі не реагують на присутність поліції та силоміць "пакують" людину у бус, тобто де-факто відбувається незаконне затримання ТЦК.

"Хочу ще раз наголосити, що представники ТЦК не мають повноважень затримувати громадян, зокрема військовозобов’язаних. Затримання осіб, як захід забезпечення провадження у справах за КУпАП, входить до компетенції Нацполіції та інших органів й у випадках, визначених у ст. 262 КУпАП. До цього переліку ТЦК не належать. Затримання особи може відбуватися тільки у разі, якщо вона оголошена в розшук або якщо в неї немає з собою військового документу. І виключно працівниками поліції. Крім того, затримання відбувається з використанням відповідних спецзасобів фіксації, зокрема боді-камер, а також із роз'ясненням людині її прав та обов'язків. Кожна людина має право на супровід адвоката в ТЦК або під час такого затримання. Якщо має місце "бусифікація", побиття громадян, застосування зброї тощо з боку представників ТЦК – це не законно, то має бути покарання за вчинення неправомірних дій", - зазначає юрист.

Розповідаючи про повноваження співробітників ТЦК під час перевірки документів, адвокат по кримінальних справах акцентує увагу на тому, що зупиняти авто має право тільки представник поліції, а не представник ТЦК - у нього немає таких повноважень і це вже порушення. Поліцейський має представитися, повідомити причину зупинки, а вже згодом проводити відповідну перевірку за участі співробітника ТЦК, які теж мають належним чином відрекомендуватись, пред’явити посвідчення, мати боді-камери, на які фіксується процес перевірки документів.

У випадках перевищення працівниками ТЦК своїх службових повноважень правниця радить обов’язково звертатися до правоохоронних органів. За номером 102 слід викликати не поліцію, а наполягати на виїзді слідчо-оперативної групи, оскільки слідчо-оперативна група має право реагувати на незаконні дії працівників ТЦК і заходити на територію територіальних центрів комплектування.

"Так, у нас в країні триває війна. Так, країна має мобілізовуватись на захист і саме тому важливо, щоб у нашій воюючій країні всі процеси, зокрема, й мобілізаційні, відбувались у рамках закону", - наголошує правник.