В Україні готуються до запуску супутника "Січ-2-30". Він стартуватиме із американського космодрому на мисі Канаверал. Його розробкою займалося конструкторське бюро “Південне”. Роботу почали 2013 року , а виготовлення - двома роками пізніше. Завершили складати супутник 2019 року. Спочатку сателіт називався "Січ- 2-1".
Про це йдеться у сюжеті Апостроф News на Апостроф TV.
Запуск переносили кілька разів, і нарешті довгоочікуваний день таки настав. Супутник “Січ-2-30” полетить із мису Канаверал в американському штаті Флорида вже сьогодні, 13 січня. Домовлятися про запуск за кордоном було необхідністю. В Україні ж для цього немає відповідних умов, високо густота населення, а першим ступеням ракет буквально нікуди впасти.
Цей запуск перерве десятилітнє космічне мовчання, бо востаннє сателіт українського виробництва виводили у космос 17 серпня 2011 року. Це був попередник “Січ-2”. Тож “Січ-2-30” спочатку мав назву “Січ-2-1”, проте назву замінили на більш символічну, оскільки планували запустити до 30-річчя Незалежності України.
Супутник полетить на висоту 500 кілометрів над Землею. Його основне призначення - фотографувати поверхню землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах. З космосу “Січ-2-30” бачитиме ліси, поля, річки та різні споруди.
Тож доступними для ока сателіта стануть незаконні вирубки Карпат, забруднені водойми та прикордонної зони. Раніше голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай говорив, що інформацію звідти можна буде отримати вже за 30-40 хвилин.
Розробкою супутника займалося конструкторське бюро “Південне”. В результаті вийшов оптичний космічний пристрій вагою 170 кілограмів. Він також має 40 кілограмів корисного навантаження. Це оптичний сканер та два наукові пристрої. Супутник має накопичувач для даних об'ємом 10 Гб, а швидкість передачі даних становить 30,72 Мбіт/с.
У березні 2021 ЗМІ повідомили, що український сателіт запустить компанія SpaceX ракетоносієм Falcon 9. Попередньо цей візит у космос оцінювали в 6 млн доларів, проте пізніше ціну вдалося знизити до 2 мільйонів.
Останні випробування закінчилися в листопаді. А 8 грудня його відправили до США для запуску. Проте деякі експерти кажуть, супутник розроблено на застарілих підходах. А негативно вплинути на його роботу може наземне обладнання, що залишилося в окупованому Криму.
Водночас у Державному космічному агентстві вважають, що зараз нема сенсу порівнювати технічні здобутки з конкурентами. Адже космічна галузь фінансувалася за залишковим принципом, а Україна не запускала власні супутники протягом понад 10 років.
Проте більшість експертів у своїх думках подібні: вони називають виведення супутника на орбіту першим кроком реалізації державної програми на 2021-2025 роки. А "Січ-2-30" має звітувати про ситуацію з космосу до наступної - 35 річниці незалежності України.
Нагадаємо, український уряд схвалив законопроект, який передбачає виділення понад 40 мільярдів гривень на вітчизняну космонавтику.