Підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення в різних містах України стало наслідком багаторічних проблем у сфері тарифоутворення, відсутності модернізації комунальних підприємств і передачі повноважень щодо встановлення тарифів органам місцевого самоврядування.
Про це в етері телеканалу "Апостроф" розповів народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.
За словами депутата, в Україні роками не було ефективної державної політики щодо контролю за діяльністю природних монополій. Водоканали працювали за застарілою методикою формування тарифів, яка не стимулювала їх скорочувати витрати, модернізувати мережі чи підвищувати ефективність роботи.
"У монополіста банальне завжди бажання всі свої витрати закласти в тариф. Методологія тарифна, яка абсолютно не стимулює монополіста, в даному випадку водоканали, скорочувати свої витрати, споживання електроенергії, крадіжки, облік покращувати і так далі", — пояснив Кучеренко.
Він зазначив, що після внесення змін до законодавства значну частину повноважень щодо встановлення тарифів передали органам місцевого самоврядування. У результаті кожне місто самостійно розраховує вартість послуг, через що різниця між тарифами в регіонах може бути дуже суттєвою.
"Це патова ситуація, яка накопичувалась роками, бо ключовий принцип державного тарифного регулювання полягає в тому, що держава зобов'язана примушувати монополістам кожного року перекладати труби, міняти старі труби на нові, скорочувати крадіжки, скорочувати витрати, скорочувати долю електроенергії, оптимізувати гідравлічні схеми. Вони всього цього не робили. Це я вам гарантую. По всій Україні практично всі водоканали і Теплокомуненерго дуже умовно модернізували свою роботу останні там 10-15-20 років. Вони звикли жити по витратному такому принципу", — зазначив він.
Продовження після рекламиРЕКЛАМА
За словами Кучеренка, сьогодні в окремих містах тарифи можуть зрости у два або навіть два з половиною рази.
Він попередив, що аналогічна ситуація найближчим часом може виникнути і у сфері теплопостачання. За його словами, там накопичилися ті самі системні проблеми: збиткові тарифи, застаріла інфраструктура, відсутність модернізації та непрозоре використання коштів.
"Апостроф" повідомляв, що мешканцям Києва слід готуватися до неминучого підвищення тарифів на водопостачання.
Київ може не встигнути повністю децентралізувати систему теплопостачання та забезпечити аварійним резервом усі райони столиці до початку опалювального сезону. Попри виділене фінансування, контракти з підрядниками на постачання додаткових котелень досі не підписані.