RU  UA  EN

Середа, 25 грудня
  • НБУ:USD 41.65
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.65
Бізнес
Погляд

Все чудово, падаємо: як оцінювати 17 млрд грн збитків "Нафтогазу" за 9 місяців

Коболєв докерувався до перманентних збитків НАК "Нафтогазу" - можливо, зі своєї зарплати компенсує?

Коболєв докерувався до перманентних збитків НАК "Нафтогазу" - можливо, зі своєї зарплати компенсує? Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв Фото: УНІАН

Третій квартал поспіль монополіст НАК "Нафтогаз України" демонструє збитки. Їх сума досягла вже 17 млрд грн. І це незважаючи на безпрецедентне - в кілька разів - підвищення цін на газ для населення. Як оцінювати ситуацію на тлі інших грандіозних провалів менеджменту "Нафтогазу" в своїй колонці розповів експерт Валентин Землянський.

Те, про що так довго говорили більшовики (закреслено) експерти газового ринку - сталося. Третій квартал поспіль "Нафтогаз" продовжує тонути в безодні фінансових збитків. Але так впевнено, гордо та незалежно, що аж гордість бере за рідну країну та її топ-менеджерів. Хоча стоп. Лондон же "із зе кепітал" точно не України. Ага, значить просто, за топ-менеджерів української держкомпанії з британської пропискою. Як теперішніх (тов Коболєва, що звинувачує у всіх бідах цінову кон'юнктуру і підступи облгазів "віденського в'язня"), так і колишніх, в особі того ж Вітренка, які проливають крокодилячі сльози про "газові потьомкінські села", збудовані самими ж цими зухвалими реформаторами за 6 років .

Залишимо зведення дебету з кредитом професійним аферис... вибачте фінансистам. Спробуємо розібратися в очевидних речах.

По-перше, кратне зростання цін на газ за останні 6 років. Нагадаю, що при "злочинній владі" у домайданному 13-му і ще трохи в 14-му посполиті платили за газ трохи більше 70 копійок за куб. Це з урахуванням транспортування газу, яке сьогодні винесено в окремий платіж. Сьогодні - 7, 8 і навіть дев'ять. Тільки не копійок, а гривень. І вже без урахування транспортування газу.

Я це до того, що збитки "Нафтогазу" в 13-му були економічно обґрунтовані соціальним навантаженням на компанію. А зараз-то чим?

Цінове ралі останніх 5 років призвело до запаморочливого зростання грошового потоку для "Нафтогазу". Цей потік обіцяли направити на зростання видобутку. Направляли? - направляли. Ну, добре, іноді направляли. Плани писали? - писали. Видобуток наростили? - ні.

Заявлених у "Програмі 20/20" показників за всі роки її існування не вдалося досягти. У 2019 УГД було видобуто 14,9 млрд кубометрів газу, що на 600 млн кубометрів менше, ніж в 2018 році. За прогнозом, в 2020 році, компанія повинна видобути ще менше - 14,6 млрд кубометрів (на 27% менше, ніж передбачалося "Програмою 20/20").

Прибрали транзит? - Але ж у нас геніальні менеджери з самого початку вимагали його відокремити згідно з європейськими правилами. Ось, Юрій Юрійович в 16 році віщав "Дзеркалу тижня": "Оператор ГТС буде щорічно отримувати приблизно втричі, або на 4 млрд дол, більше доходів від транзиту (в 2015 р - до 2 млрд дол). Відокремлення оператора ГТС передбачено Третім енергопакетом. "Нафтогаз" вже, принаймні, два роки пропонує конкретні механізми щодо того, як зробити оператора ГТС повністю незалежним ".

Ну, відокремили. Навіть контракт з росіянами на транзит підписали, та ще й агентами "Газпрому" стали, згідно з цим контрактом. І оператора ГТС на лічильник поставили. Процитую ще разок, так би мовити, класика-сучасника Ю.Вітренка:

"Принцип дуже простий: оператор буде віддавати нам частину свого прибутку. Він буде покривати всі свої витрати і робити всі необхідні капіталовкладення, а те, що буде залишатися - розподіляється і частина від цієї суми піде нам. За ГТС "Нафтогаз" може отримати більше 180 млрд грн. Цю суму можуть виплатити за десять років".

І що? І все.

Ані платежі Оператора, ані недофінансування власного видобутку, ані грабунок населення та підприємств комунальної енергетики укупі з місцевими бюджетами ситуацію в "Нафтогазі", як бачимо, не врятували.

Читайте також

Міні-електростанції у всі міста: як Україні убезпечити енерго­інфраструктру від ворожих обстрілів

Мала розподілена генерація в Україні цієї зими стане важливим фактором забезпечення енергобезпеки

«Це просто абсурд». Як Україна допомагає фінансувати бюджет війни проти себе

Україна, продовжуючи транзит російських нафти та газу до Угорщини та Словаччини, по суті фінансує війну проти самої себе

Потрібно готуватися до довгих годин без світла - радник прем'єр-міністра

До зими в Україні необхідно відновити максимальну кількість енергооб'єктів, створити розподілену генерацію та наростити імпорт