RU  UA

Четвер, 22 травня
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 46.30
НБУ:USD  41.00

Уряд робить усе, щоб скоротити кількість родин, які мають право на субсидії - експерт

Деякі рішення влади ускладнюють життя пенсіонерам

Деякі рішення влади ускладнюють життя пенсіонерам Андрій Павловський Фото: facebook.com

В Україні змінили правила видачі пенсій, у зв'язку з чим 2022 рік стане останнім, коли пенсіонери в селах будуть отримувати виплати від працівників "Укрпошти". Пенсійний фонд має провести конкурс, де будуть відібрані оператори для адресного доставлення пенсій із 2023 року маломобільним пенсіонерам. Поки що ж українським пенсіонерам пропонується визначитись, як отримувати пенсії з 2023 року. Ті, хто захоче змінити усталений порядок, зможуть вибрати зручний банк і звернутись до його відділення. Ті, хто мають намір користуватися послугами "Укрпошти", мають звернутись із заявою до Пенсійного фонду особисто, або ж переслати необхідний пакет документів поштою. Чи зручними будуть ці зміни для пенсіонерів та про що має подбати уряд — в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповів експерт із питань соціальної політики АНДРІЙ ПАВЛОВСЬКИЙ.

— Що ви скажете про ці нововведення? Наскільки пенсіонерам зручно буде прилаштуватися до цих змін?

— Будь-які нововведення для пенсіонерів, особливо старшого віку, є некомфортними. Люди звикають до певного порядку, а зміни викликають у них дискомфорт. Тим більше, розповідають, що гроші будуть нараховувати на банківські картки, а знімати кошти можна в банкоматах. Це зручно у великих містах, а як бути пенсіонерам у віддалених райцентрах, а особливо в селах? Хіба в кожному селі є банкомат чи відділення банку? Як собі урядовці це уявляють? Там люди звикли, що листоноша розносить пенсії. Я думаю, що для пенсіонерів, особливо старшого віку, треба зберегти цей порядок і під кінець життя не псувати людям настрій.

— Мова йшла про те, що до 2023 року буде проведено конкурс на оператора, який буде здійснювати адресні доставки маломобільним людям. Маломобільні — це ж досить невелика частина пенсіонерів. Решті таки доведеться адаптуватися?

— Маломобільні — ви врахуйте стан здоров’я людей, особливо тих, кому за 70. Вони не зможуть із віддаленого села їхати до райцентру, щоб з банкомату чи у відділенні банку зняти гроші. Їм треба за місцем проживання доставляти пенсії, матеріальну допомогу та інше. Уряд мусить подбати, у який спосіб це зробити.

— Як ви думаєте, як будуть визначати, хто є справді маломобільним пенсіонером?

— Маломобільними я б визначив усіх, хто старше 70 років. Та і з тими, хто старше 60 років, треба в індивідуальному порядку дивитися на стан здоров’я кожного пенсіонера, чи зможе він їхати кудись за 50–70 км аби зняти гроші? Держава має визначити, у який спосіб йому доставляти пенсію та іншу соціальну допомогу.

— Як зробити так, щоби виплатили недоплачені пенсії померлих родичів? Відомо, що заяву треба подати протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини. Наскільки це державі вигідно? Чи будуть люди взагалі цим займатися?

— Ви знаєте, раніше в цьому питанні жодних проблем не було. Невже в нас уже такі скрутні справи в Пенсійному фонді, що треба чекати шість місяців? Я, наприклад, по своїй родині знаю, що коли теща померла, то дружина зняла через декілька днів після поховання ці гроші в Пенсійному фонді. Плюс пенсія за два місяці — це як державна допомога на поховання. І ніяких проблем до цього часу з цим не виникало. А тепер придумали якесь ускладнення, і людям чекати півроку? Щось я не розумію.

— У вересні закінчується термін прийому заяв на отримання субсидій. У регіонах, які опинилися в "червоній зоні" по COVID-19, виплати будуть більшими. Що ви можете про це сказати?

— Уряд з 1 жовтня скасував так звані карантинні соціальні норми споживання, які на 50% підвищували розмір субсидійних виплат. А тепер фактично це призведе до зменшення субсидійних виплат на газопостачання, водопостачання, електроенергію та опалення. Це автоматично призведе до зменшення субсидійних виплат для кожної родини в половину. Тепер, якщо ми не в "червоній зоні", родина буде отримувати в половину менше від того, що вона отримувала в останньому опалювальному сезоні.

А завдяки тому, що уряд 1 травня ухвалив більш жорсткі і складні умови нарахування субсидій, то кількість тих родин, що мають право на субсидії ще більше скоротилася. Якщо на кінець 2017 року таких було майже 7 млн українських родин, то на кінець цього опалювального сезону залишилося 3 млн. Після цієї постанови уряду тих, хто має право на отримання субсидій, залишилося 2 млн. Тобто ще на мільйон скоротили отримувачів субсидій. Уряд робить усе, щоб у будь-який спосіб скоротити кількість родин, які мають право на субсидії, щоби заощадити на бюджетних виплатах. Це цілеспрямована політика.

Новини партнерів

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми