RU  UA

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95

Нащо сіяти чи жати, якщо можна викрадати: як росіяни відбирають українське зерно

Окупанти планують забрати у фермерів більшу частину врожаю

Окупанти планують забрати у фермерів більшу частину врожаю Фото: Pixabay

Росіяни експропріюють аграрну продукцію на тимчасово окупованих ними територіях півдня України і вивозять її в окупований Крим. При цьому загарбники збираються відібрати в українських фермерів майбутній урожай, вимагаючи від них проводити посівну кампанію під дулами автоматів. "Апостроф" з'ясовував, як мародерство російських окупантів позначиться на вітчизняному агросекторі, якими будуть наші збитки, і чи зможе Росія продати українське зерно на світовому ринку, видавши його за своє.

Російські загарбники експропріюють зерно та іншу сільськогосподарську продукцію на тимчасово окупованих територіях України.

"Окупанти пограбували Новоолексіївський елеватор (Херсонська область - "Апостроф") і вивезли зерно до Криму. Підтвердженням цьому можуть бути повідомлення мешканців Севастополя, які розповідають, що кілька днів тому запрацював морський термінал з перевалки зерна, запасів якого в Криму просто не існує", - заявила український омбудсмен Людмила Денисова.

У свою чергу народний депутат Олексій Гончаренко у своєму телеграм-каналі опублікував відео , на якому видно, як фури, марковані російсько-нацисткою символікою у вигляді літери Z, везуть українське зерно. За його даними, викрадена сільгосппродукція також прямує до окупованого Криму.

Посівна під дулами автоматів

В Україні розпочалася посівна кампанія. Зокрема, у захоплених районах Херсонської та Запорізької областей, які, на жаль, є ключовими для вирощування сільськогосподарських культур, у тому числі зернових та олійних.

За словами Людмили Денисової, окупанти зовсім не проти того, щоб українські фермери продовжували посівну. "Майбутній урожай буде націоналізований на користь росії, тільки невелика частина залишиться фермерам", - зазначила вона.

Як заявила омбудсмен, експропріація продовольства на окупованих територіях є порушенням Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення під час війни.

Людмила ДенісоваФото: Wikipedia

Хоча чому дивуватися, адже у самій росії, як відомо, розв'язану нею війну називають "спеціальною військовою операцією".

Окупанти загалом і не приховують, що крадуть український урожай. Його, зокрема, використовують для внутрішньоросійських потреб. Так, херсонські ранні овочі, наприклад капуста, вже продаються на Кримському півострові.

Але окупованим Кримом справа, схоже, не обмежиться. У далекому сибірському Красноярську також з нетерпінням чекають овочів та зерна з Херсонщини. Місцеві законодавці вважають, що "експропріація надлишків торішнього та нинішнього врожаю фермерів Херсонського регіону стане одним із інструментів надання допомоги малим формам господарювання, споживчим кооперативам". Така "гуманітарна допомога", а, по суті, акт мародерства може поширитися й на інші регіони росії.

В рф виправдовують подібні дії введеними проти країни-агресора санкціями, в результаті яких, зокрема, для неї стало недоступно іноземне насіння - його частка в росії по деяким позиціям досягає 100%. Що ж, якщо перефразувати відому приказку, то виходить, що "красти - не сіяти".

Для того, щоб українське зерно потрапило до Сибіру, та й взагалі в будь-яку точку росії, його спочатку потрібно вивезти до окупованого Криму, оскільки інших безпечних для загарбників маршрутів на сьогодні немає. Звідти вкрадений врожай може бути переміщений Кримським мостом в Краснодарський край, а далі - по всій рф.

Ще одним варіантом є постачання морем. Про нього вже йшлося вище — вивезена з окупованих територій продукція вантажиться у кримських портах на судна. Прийти вони можуть у порти, розташовані на Чорноморському та Азовському узбережжі росії. Подальша логістика - така сама, як і в першому варіанті.

Акела промахнувся з елеваторами

Очевидно, що через війну Україна, яка є одним із головних постачальників аграрної продукції на світові ринки, у 2022 році збере набагато скромніший урожай, ніж у попередні періоди. За прогнозами Української зернової асоціації, цього року в нашій країні може бути зібрано приблизно 63 мільйони тонн зернових та олійних культур. Це майже вдвічі менше за врожай 2021 року, який склав 106,6 мільйона тонн. Відповідно, скоротяться і обсяги експорту. Поки що йдеться про можливість експортувати близько 35 мільйонів тонн зернових та олійних. Вивозити врожай можна буде по суходолу, оскільки росія заблокувала вітчизняні порти.

Однією з причин скорочення обсягів урожаю цього року є тимчасова окупація південних регіонів країни. Але наскільки значним для вітчизняного агросектору буде ефект експропріації врожаю росіянами?

"Наскільки я знаю, підтверджено 80 тон зерна (які окупанти вивезли з Херсонської області - "Апостроф"). Це небагато, - сказав у коментарі виданню член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. - Адже експортний потенціал України становить 50 мільйонів тонн на рік (у 2021 експорт зернових склав 51,2 мільйона тонн).

За словами експерта, основні запаси українського зерна, що становлять десятки мільйонів тонн, знаходяться на припортових елеваторах Миколаєва та Одеси. "У Херсонській області припортових елеваторів практично немає. Тому на сьогоднішній день якихось серйозних збитків для українського аграрного сектору немає", - пояснив Пендзин.

Поки що обсяги вивезеного зерна не є критичними. Але така практика вже нагадує вивезення продовольства з України під час Голодомору. На цьому етапі міжнародна громадськість вже має докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити повторення цього жахливого факту в історії людства.

Порт ОдесиФото: Pixabay

Врожаю для окупантів не буде

Проте росія також є важливим гравцем на світовому ринку аграрної продукції. Тому постає питання: чи може країна-агресор спробувати відправити українське зерно на експорт, видавши його за своє?

Як було сказано вище, російські мародери поки що вкрали небагато. Але вони претендують і на майбутній урожай.

Щоправда, з ним у окупантів можуть виникнути проблеми.

"Питання в тому, що я взагалі не знаю, хто на сьогодні посіявся в Херсоні, - каже Олег Пендзин. - І якщо вони не провели осінньо-польових робіт, там нема чого буде збирати".

Ці дані підтверджує і експерт з питань агропромислового комплексу Іван Томич. За його словами, ситуація з посівною на тимчасово окупованих територіях півдня України є досить проблематичною.

"У порівнянні з іншими областями різниця (в обсягах посівів) дуже велика. Там посівну кампанію проводять з дуже невеликою інтенсивністю. З невпевненістю, з відчаєм. Загалом там буде посіяно десь на 30% менше, ніж у сусідніх областях", - сказав він "Апострофу".

Замість експорту – суд

Але, навіть якщо і цей невеликий урожай все ж таки вирішать вкрасти, його все одно буде дуже важко продати на експорт.

Олег Пендзин нагадав, що багато країн світу ввели обмеження на експорт продовольства з рф. Крім того, сама росія запровадила квоти на вивезення своєї аграрної продукції, а тому шанси на те, що українське зерно буде продано на світовому ринку під виглядом російського, украй невеликі.

Ну, і найголовніше: вивезення навіть незначних обсягів вкраденої сільгосппродукції стане "дуже серйозним аргументом" у міжнародних судах для вимоги компенсації за подібне вилучення, каже експерт.

За його словами, тут важливим є не так обсяг вивезеного, як сам факт мародерства.

Сюди ж, до речі, можна віднести і вкрадені в Мелітополі Запорізької області новенькі американські комбайни фірми John Deere, які потім засвітилися у Чечні. Як відомо, комбайни вдалося відстежити завдяки встановленим на них GPS-трекерам.

"Це вкотре підтверджує загальну позицію російських військ як окупантів, для яких немає жодних обмежень", - резюмував Олег Пендзин.

Новини партнерів

Читайте також

В Росії не можуть зупинити інфляцію: чи чекати на кризу в 2025 році

Росія найближчим часом може увійти у стагфляцію, є ризик настання повноцінної економічної кризи

Вразливе місце: як підірвати економіку Росії

Росії поки що вдається розвивати економіку за рахунок держінвестицій у ВПК, тому потрібні більш рішучіші санкції та успіхи на полі бою