RU  UA

Вівторок, 21 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90

Тактика "тисячі порізів": на що чекати від нових санкцій ЄС проти Росії

Планується заборонити реекспорт російського газу з європейських портів

СПГ-танкер СПГ-танкер із Росії скоро не зможе ходити на перевантаження до Європи Фото: Wikipedia

Євросоюз збирається запровадити санкції щодо російського скрапленого газу. Планується накласти ембарго не на всі поставки російського СПГ, а лише на його реекспорт із портів ЄС, що є половинчастим рішенням. Проте навіть воно здатне створити серйозні проблеми для країни-агресорки. Більш детально про це читайте в "Апострофі".

Європейський Союз має намір ввести санкції щодо російського скрапленого газу. Заборона на реекспорт російського СПГ із європейських портів має стати частиною 14-го санкційного пакету ЄС щодо Росії, який, як очікується, буде готовий у червні.

Після російського вторгнення в Україну Євросоюз значно скоротив імпорт газу з РФ. Насамперед, це стосується трубопровідного газу, який на сьогодні надходить до країн ЄС через Туреччину і, хоч як це не парадоксально, через Україну. Якщо у 2021 році частка російського трубопровідного газу в загальному обсязі газового імпорту ЄС становила 40%, то у 2023 році вона впала до 8%.

З метою зниження своєї залежності від російського трубопровідного газу Євросоюз наростив закупівлі скрапленого газу. Основними постачальниками європейців є США та Катар, проте зросли також поставки СПГ з Росії, яка продає свій товар дешевше за конкурентів (разом із СПГ загальна частка російського газу в імпорті ЄС становить зараз близько 15%).

Читайте також: Підрив "Північних потоків": страховики піднесли Росії "сюрприз"

При цьому далеко не весь скраплений газ, що надходить із РФ, залишається в Європі – значна його частина з європейських портів вирушає до інших частин світу. Йдеться приблизно про чверть усього імпорту СПГ із Росії до Євросоюзу.

Низка країн, у тому числі Швеція та Фінляндія, наполягали на повній забороні постачання скрапленого газу з Росії, проте поки що компромісним рішенням стало ембарго на реекспорт.

Ще один удар по Путіну та його "друзям"

Перевалка СПГ із Росії відбувається головним чином у бельгійському порту Зебрюгге, але також і у деяких портах Франції та Іспанії. Головним постачальником скрапленого газу РФ є російська компанія "Новатек", що пов'язана з одним із "друзів" Володимира Путіна – Геннадієм Тимченком. Компанія видобуває газ в Арктиці, на півострові Ямал, та переправляє його до Європи танкерами спеціального "льодового класу". У європейських портах газ перевантажується на звичайні танкери.

Більшість російського скрапленого газу з європейських портів вирушає до Азії, де головними його покупцями є Китай та Індія.

Основна проблема для "Новатека" полягає в тому, що у разі введення заборони на реекспорт його газу з портів Європи йому доведеться або шукати інші перевалочні пункти, яких, по-перше, небагато, а по-друге, ближче за європейські їх точно немає, або транспортувати паливо в "льодових" танкерах до місць призначення в Азії, що істотно збільшить логістичне плече поставок, оскільки спеціальних суден, здатних працювати в Арктиці, у Росії всього 15, і на нові їй розраховувати не доводиться через те, що на їх поставки раніше було введено санкції, внаслідок чого було згорнуто ще один проект "Новатека" - "Арктик СПГ-2".

Тобто проблеми у "друга" Путіна, а отже, і загалом у країни-агресорки, все ж таки з'являться.

За словами колишнього міністра палива та енергетики України Івана Плачкова, якщо цю заборону буде введено, вона завдасть чергового відчутного удару по нафтогазовій галузі РФ.

"Газ трубопроводами вже зменшився – залишився тільки експорт до Китаю та невелика кількість до Європи. При цьому Україна не продовжуватиме договір на транспортування (після 2024 року). У Росії залишається СПГ. Якщо буде ця санкція Європейського Союзу щодо СПГ, це значно зменшить обсяги експорту російського газу", - сказав Плачков "Апострофу".

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко більш обережно висловлюється з цього приводу.

"По-перше, його (санкційний пакет) потрібно ухвалити, адже є такі країни як Угорщина та Словаччина, які можуть все заблокувати, - сказав експерт у розмові з виданням. - Але якщо приймуть, це буде серйозним ударом по економіці Росії".

За його словами, російські СПГ-проекти, навіть незважаючи на те, що "Арктик СПГ-2" так і не зміг запуститися, досить значні, і їхня загальна потужність становить понад 40 мільярдів кубометрів газу на рік: "Тому втрати для російського бюджету можуть скласти мільярди доларів щороку".

З надією, але без ілюзій

Проте переоцінювати вплив цієї конкретної санкції на фінансовий стан РФ також не варто, вважає керівник енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

"Якщо у Росії звужуватиметься потенційний ринок, покупці, які залишаться, зможуть використати (таку ситуацію) для цінового тиску на Росію, - сказав експерт у коментарі "Апострофу". - Але наскільки серйозним буде такий тиск? Загальний обсяг експорту Росією СПГ - близько 45 мільярдів кубометрів на рік. Якщо йдеться лише про реекспорт, то заборона торкнеться невеликого обсягу".

Однозначно, заборона на реекспорт СПГ зробить для Росії логістику постачань газу дорожчою. "Але для російської нафти логістика (через санкції Заходу) теж стала дорожчою, проте нафтові доходи Росії не впали. Тому в контексті цього я не робив би якихось надмірних надій", - сказав Прокіп.

Від себе зауважимо, що нафтові доходи РФ не падають через високі ціни на нафту, а також через новий принцип оподаткування нафтових компаній, які сплачують податки не з продажу, а, фактично, з видобутку. З газом зараз все інакше - ціни на нього порівняно з 2022 роком помітно знизилися, а російська газова галузь за винятком "Новатека" опинилася в такому занепаді, що з неї і податків не збереш - який принцип не візьми. З іншого боку, частка газу у наповненні бюджету суттєво нижча, ніж частка нафти, а тому скорочення газових доходів порівняно з нафтовими буде не таким помітним для стану фінансів країни-агресорки.

Таким чином, санкція ЄС, що наразі готується, якщо її розглядати окремо, не зруйнує режим Путіна. Але якщо виходити з тактики "тисячі порізів", вона стане черговим дрібним "порізом" на тілі Росії, який, разом з іншими, врешті-решт, знекровить монстра.

При цьому санкції щодо російського газу мають бути більш рішучими, переконаний Адріан Прокіп. На його думку, Європа спокійно могла б без шкоди для себе відмовитися не тільки від скрапленого, а й від будь-якого газу з РФ: "Це мало б більший ефект. А нинішнє рішення, по суті, сповнене страху".

Читайте: Ще один ніж в спину Путіну: Болгарія готує позов до "Газпрому" на мільйони доларів

Новини партнерів

Читайте також

І про погоду: як зростуть ціни в Україні у 2025 році

Інфляція в Україні у 2025 році становитиме 7-8%, якщо не буде непередбачених подій

Стриманий оптимізм і боязкі сподівання: економічний прогноз для України на 2025 рік

Економіка України у 2025 році буде стабільною завдяки підтримці союзників, але бурхливе зростання навряд чи можливе

Перша перемога у нас уже є: економічні підсумки України 2024 року

У 2024 році українська економіка, незважаючи на ослабленість війною, виглядає здоровішою, ніж російська