RU  UA

Субота, 18 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05

І про погоду: як зростуть ціни в Україні у 2025 році

У минулому році інфляція виявилася вищою за прогнози

У минулому році інфляція виявилася вищою за прогнози Фото: pixabay.com

Інфляція в Україні в 2024 році склала 12%, що суттєво вище навіть нещодавніх очікувань. "Апостроф" з'ясовував, чому не підтвердилися прогнози, зокрема Національного банку, який таргетує інфляцію, на скільки зростуть ціни в 2025 році, і що може на них вплинути.

Ціни в Україні у 2024 році зросли на 12%. Про це повідомляє Державна служба статистики.

Інфляція за підсумками минулого року виявилася вищою, ніж прогнозувалося. Нагадаємо, у бюджеті-2024 зростання цін закладалося на рівні 9,7%. Такий показник фігурував і в більшості прогнозів.

"Вагомим рушієм зростання цін та основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу залишалися тимчасові чинники, передусім стрімке подорожчання продуктів харчування через нижчі врожаї, - йдеться в пресрелізі Національного банку України з нагоди оприлюднення даних про торішню інфляцію. - З іншого боку, відчутно посилився й фундаментальний ціновий тиск на тлі подальшого збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Певний вплив мали й ефекти від послаблення обмінного курсу гривні".

"Апостроф" раніше писав про те, що дефіцит кадрів в Україні, спричинений насамперед війною, сприяє зростанню зарплат, розміри яких у більшості секторів економіки вже перевищили довоєнний рівень.

Щодо витрат бізнесу на електроенергію, то вони значно збільшилися у 2024 році через масовані ворожі обстріли об'єктів енергетичної інфраструктури та необхідність внаслідок цього встановлювати альтернативне електрообладнання. При цьому сама електроенергія, вироблена цим обладнанням, як правило, дорожча, ніж та, що надходить із централізованої енергосистеми.

Продукти харчування в 2024 році подорожчали на 14,1%, що вище за показник загальної інфляції. Найбільше ціни зросли на овочі – на 48,3%. Серед лідерів зростання також вершкове масло (33,9%), соняшникова олія (20,9%), молоко (18,8%).

Девальвація гривні протягом минулого року була досить плавною та повільною, проте останніми місяцями вона прискорилася.

Якщо говорити про темпи інфляції в цілому, то за винятком стрибка у червні на 2,2% (ймовірно, він був пов'язаний зі збільшенням тарифу на електроенергію для населення відразу на 63%) основне зростання припало на вересень, жовтень та листопад (відповідно, на 1,7%, 1,8% та 1,9%). У грудні інфляція трохи сповільнилася – до 1,4% у річному вимірі, але також була значною.

Нагадаємо, одним із головних завдань НБУ є таргетування інфляції, і можна сміливо говорити про те, що минулого року він із цим завданням не впорався. Адже ще в жовтні регулятор прогнозував, що рівень зростання цін не вийде за межі 10%, проте вже тоді багато факторів прискорення інфляції були очевидними (а, наприклад, управління валютним курсом було повністю в його руках).

Один із співрозмовників видання, який раніше працював у структурі Нацбанку, у різкій формі відмовився коментувати показник інфляції минулого року, поклавши провину за її прискорення на керівництво НБУ.

З ним згодні й інші фахівці, нехай вони і висловлюються на адресу регулятора не так жорстко.

"На мій погляд, Національний банк проводить непослідовну політику щодо інфляції. І те, що його прогнози дуже відрізняються від реальної ситуації - досить показово", - сказав "Апострофу" керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

Головний фактор – урожай

З роком минулим ми сяк-так розібралися, проте чого можна чекати від року нинішнього?

У держбюджеті закладено інфляцію на рівні 9,5%. У свою чергу, Національний банк сподівається, що поступово зростання цін сповільниться, і інфляція рухатиметься до цільового показника 5%.

Усі опитані "Апострофом" експерти зазначили, що вирішальним фактором у прискоренні зростання цін у 2024 році став поганий урожай, відповідно від того, яким буде новий урожай, залежить показник інфляції цього року.

Економіст Олег Пендзин у розмові з виданням нагадав, що у 2023 році в Україні зібрали непоганий урожай, і інфляція, відповідно, була на рівні 5%. 2024 року врожай був поганим, і як результат – зростання споживчих цін на 12%, а продовольча інфляція – понад 14%.

"Інфляція залежить від урожаю. Але якою буде погода влітку, вам не скаже ніхто", - сказав експерт.

"Інфляція 2024 року прискорилася через (поганий) урожай – це додало мінімум 2-3%, - погоджується Ілля Несходовський. - Два поспіль погані роки рідко бувають, тому, швидше за все, урожай буде нормальним" .

Але, як кажуть, не хлібом єдиним – є й інші фактори, які впливатимуть на показник інфляції цього року.

"Ми бачимо, що вже налагодили імпорт електроенергії (навіть, незважаючи на погрози словацького прем'єра Роберта Фіцо його перекрити – "Апостроф"), і зростання її вартості вже своє відіграло, відповідно, у 2025 році цей фактор відігравати роль не буде. І вже не буде потреба інвестування в обладнання, щоб гарантувати постачання електроенергії на підприємства", - каже Несходовський.

Одним з факторів, що впливають на ціни, є валютний курс, і його зростання наприкінці 2024 року відіграло певну роль, про що згадав і НБУ у своєму релізі.

Нинішнього року країні вистачатиме валюти, і відповідно значний тиск на гривню не очікується.

"Буде девальвація, але її вплив на інфляцію буде не такий радикальний", - сказав у коментарі "Апострофу" виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Ще один фактор – тарифи на послуги ЖКГ. У зв'язку з дією режиму воєнного стану на підвищення низки тарифів запроваджено мораторій. Але він не поширюється, наприклад, на холодне водопостачання та електроенергію, а тому цілком імовірно, що ціни на них 2025 року піднімуть.

Ну і не найочевидніший фактор – збільшення податкового навантаження, яке відбулося наприкінці минулого року у зв'язку із ухваленням відповідного закону. Зокрема, військовий збір був підвищений з 1,5% до 5%, що збільшило сумарне оподаткування доходів громадян з 19,5% до 23%.

"Це зменшить купівельну спроможність, зокрема бюджетників, - пояснює Ілля Несходовський. - А. коли люди не мають грошей, продавці стискаються".

Тобто через це зростання споживчих цін може сповільнитись, а на деякі товари та послуги вони навіть трохи знизяться.

Сподіваємось на уповільнення

Тож як зростатимуть ціни в 2025 році?

"Десь 4-5% зростання до кінця травня ми побачимо. Що буде далі – незрозуміло", - каже Олег Пендзин, маючи на увазі невизначеність із урожаєм цього року.

За прогнозом Дмитра Боярчука, середній рівень інфляції у порівнянні з 2024 роком буде понад 10%, але ближче до кінця поточного року динаміка зростання цін спаде.

"Я думаю, що інфляція буде сповільнюватися. Це стосується, в першу чергу, продуктів харчування - новий урожай має певною мірою дещо знизити тиск, - пояснює експерт. - Але навряд чи ми прийдемо до рівня 5%, який таргетує Національний банк. Показник грудня до грудня ми прогнозуємо 7%" .

"Мій прогноз – висока інфляція у першому кварталі та падіння (темпів) інфляції, починаючи з другого кварталу та вихід (на кінець року) на рівень 7-8% або, умовно, 8% інфляції плюс-мінус 1%", - погоджується з колегами Ілля Несходовський.

При цьому всі експерти наголошують, що є фактори, які неможливо передбачити, і йдеться не лише про врожай.

"Якщо завтра якийсь "чорний лебідь" прилетить, якісь будуть проблеми на фронтах, ситуація з інфляцією буде зовсім іншою", - резюмував Олег Пендзин.

Новини партнерів

Читайте також

Стриманий оптимізм і боязкі сподівання: економічний прогноз для України на 2025 рік

Економіка України у 2025 році буде стабільною завдяки підтримці союзників, але бурхливе зростання навряд чи можливе

Перша перемога у нас уже є: економічні підсумки України 2024 року

У 2024 році українська економіка, незважаючи на ослабленість війною, виглядає здоровішою, ніж російська

Захід б'є санкціями по російській нафті: коли загнеться економіка країни-агресорки

Санкції проти тіньового флоту Росії не завдадуть їй великої шкоди, але економіка, що падає, підірве її сили