Російська влада боїться, що ціни на нафту найближчим часом впадуть, що позбавить РФ значної частини доходів. Центральний банк Росії підготував доповідь, в якій попередив про ризик повторення ситуації середини 80-х років минулого століття, коли ціни на нафту впали, що стало однією з причин розвалу СРСР. "Апостроф" розбирався, наскільки реалістичним є такий сценарій, і чи вирушить путінська Росія на звалище історії вслід за Радянським Союзом.
У Росії всерйоз перейнялися світовими цінами на нафту. Що не дивно – адже нафтові доходи забезпечують приблизно третину всіх надходжень до російського бюджету, а тому, що нижчі нафтові котирування, то менше грошей у країни-агресорки.
Як повідомляє Reuters, Центральний банк Росії підготував презентацію для російського уряду, в якій йдеться про те, що США, організація країн-експортерів нафти ОПЕК, а також інші нафтовидобувні держави здатні наповнити світовий ринок нафтою, що призведе до обвалу цін на неї.
Видобуток піде на зростання
ОПЕК, негласним лідером якої є Саудівська Аравія, на сьогоднішній день об'єднує 12 країн, на частку яких припадає понад третина всього світового видобутку нафти та половина її експорту. Країни-учасниці ОПЕК узгоджують обсяги нафтовидобутку шляхом встановлення квот для кожної з країн, щоб обмежити пропозицію сировини на світовому ринку та не дозволити цінам на неї сильно впасти.
Останнім часом свої дії з ОПЕК координує Росія, яка є одним із найбільших виробників та експортерів нафти у світі, а також ще близько десятка країн (так званий формат ОПЕК+).
Квоти не поширюються на країни поза ОПЕК+. До них зокрема належать США, які разом із Саудівською Аравією та Росією є найбільшими виробниками сирої нафти.
Американська нафтова промисловість працює в основному на свій внутрішній ринок, проте збільшення видобутку в США здатне вплинути на загальну пропозицію нафти на світовому ринку, а отже, і на її ціну.
Експерти та інсайдери галузі прогнозували на 2025 рік падіння котирувань нафти внаслідок реалізації анонсованої політики Дональда Трампа на посаді президента США, який має намір стимулювати внутрішній нафтовидобуток (Drill, baby, drill! – "Бурі, крихітко, бурі!")
Крім того, відомо, що учасники ОПЕК+ мають намір почати нарощувати видобуток із 1 квітня. Не виключено, що країни, які не входять у картель, також вирішать збільшити обсяги видобутку, щоб не втратити свою частку на світовому ринку.
Боротьба з дорогою нафтою
Таким чином, котирування нафти справді можуть просісти.
Насправді вони вже впали. Якщо на початку року ціни перевищували 80 доларів за барель, то у березні вони впали до 70 доларів за барель.
Щоправда, останніми днями котирування трохи підвищилися – станом на 28 березня, ціна еталонної марки Brent становила 73,9 долара/барель, WTI – 69,8 долара за барель. Але це швидше результат розгубленості ринку, який не "розуміє" дій Дональда Трампа в економіці, та й у політиці також.
Але навіть перед тим, як країни ОПЕК та інші учасники світового ринку нафти збільшать видобуток, пропозиція на ринку уже перевищує попит. Тобто необхідне цінове коригування.
За словами керівника спеціальних проектів науково-технічного центру "Псіхєя" Геннадія Рябцева, ситуація на ринку залежатиме головним чином від ОПЕК. Експерт пояснив, що через обмеження видобутку протягом тривалого часу країни картеля почали втрачати свою частку на ринку.
"Зараз піде боротьба за ринок, тому що ОПЕК витісняють з ринку, - розповідає "Апострофу" Рябцев. - Для них підтримувати високі ціни - це підтримувати своїх конкурентів. Тому країни ОПЕК збільшуватимуть видобуток, знижуватимуть ціни і витіснятимуть з ринку дорогу нафту".
За його словами, у більшості країн ОПЕК собівартість нафтовидобутку досить низька, тому низькі ціни на ринку для них – не проблема.
США у цьому сенсі складніше. Ще недавно собівартість американської сланцевої нафти сягала 50 доларів за барель. Втім, останніми роками вона постійно знижується і сьогодні в середньому становить близько 35 доларів, а в деяких випадках навіть 20 доларів за барель.
Ще гірші справи у Росії. Вважається, що собівартість видобутку російської нафти становить 35 доларів за барель, але це швидше стосується старих родовищ, які вже в основному всі вичерпані. Щодо нових родовищ, то там собівартість може бути й усі 45 доларів за барель.
Час низьких цін
Зниження цін на нафту і, як наслідок, нафтопродуктів, стане стимулом для збільшення їх споживання – тобто їздити на автомобілі з двигуном внутрішнього згоряння буде знову дешевше, ніж на електрокарі.
Втім, цілком можливо, що збільшення споживання пального не станеться.
І причиною тому - той самий Дональд Трамп.
"Сценарій у форматі того, як зараз Трамп розпочинає різноманітні "війни" з Європою, Канадою, Мексикою, Китаєм однозначно призведе до суттєвого уповільнення темпів зростання світової економіки, до зменшення обсягів споживання нафти, а це призведе до того, що ціна на нафту падатиме", - сказав у коментарі виданню керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.
Іншими словами, як не крути, ціни на нафту мають впасти.
І це, як було відмічено на самому початку, дуже непокоїть російську правлячу верхівку.
Однак Росія по-справжньому відчує на себе зниження нафтових цін лише в тому випадку, якщо вони залишатимуться на низькому рівні тривалий час.
Скільки може тривати такий період? Геннадій Рябцев вважає, що для того, щоб витіснити з ринку дорогу нафту, ОПЕК знадобиться близько року. Цього, звичайно, зовсім недостатньо для того, щоб країна-агресорка відчула гострий дефіцит коштів, які вона отримує від нафтового експорту.
Ілля Несходовський, у свою чергу, вважає, що Дональд Трамп продовжить політику ведення торгових воєн протягом усього свого нинішнього президентського терміну, а тому період низьких нафтових цін цілком може затягтися на чотири роки. Це теж не дуже багато, але все ж таки краще.
Назад у майбутнє
У згаданій вище презентації ЦБ РФ йдеться про те, що нинішня ситуація на ринку нафти нагадує події середини 1980-х років, коли стався обвал нафтових котирувань (у 1986 році вони впали нижче 10 доларів за барель, що в сьогоднішніх цінах з урахуванням інфляції може відповідати 25-30 доларам – "Апостроф").
Є й інші аналогії між сьогоднішнім днем і тим, що відбувалося незадовго до розвалу СРСР – загарбницька війна та гонка озброєнь, нав'язана Радянському Союзу програмою "Зоряні війни" американського президента Рональда Рейгана.
"В принципі, Росія йде тим самим шляхом, - каже Ілля Несходовський. - Єдина проблема полягає в тому, що (у Росії) немає республік, які б могли почати відцентровий рух, тому, що стосується розвалу Росії, я в цьому сильно сумніваюся. У них будуть великі соціально-економічні проблеми, можливо, політична боротьба, можливо, навіть щось подібне на "ГКЧП" (група високопосадовців СРСР, які у серпні 1991 року спробували шляхом держперевороту запобігти майбутньому розвалу Радянського Союзу - "Апостроф"), але розвалу Росії, думаю, поки ми не можемо чекати".
Експерт також вважає, що навіть незважаючи на всі ці проблеми, Росія зможе продовжувати війну проти України: "Економіка не призведе до поразки (Росії). Ми на це сподіваємося, але я бачу потенціал для перетворення російської економіки, російського суспільства на великий концтабір. А СРСР свого часу піднімався за рахунок концтаборів".
Втім, додамо від себе, вести війну з тією ж самою інтенсивністю країні-агресорці буде дуже складно. Якщо тільки їй на допомогу не прийде Дональд Трамп та його молода команда.