RU  UA

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Фiнанси

Україна отримає заморожені російські мільярди: на що підуть гроші

Кошти планується використовувати для закупівлі озброєнь. Яких саме?

Заморожені активи РФ Куди підуть заморожені активи РФ і що на них можна придбати Фото: censor.net

Європейський Союз схвалив передачу Україні наддоходів від суверенних активів Росії, заморожених на території ЄС. "Апостроф" розбирався, на яку суму може розраховувати наша країна та на що можна буде витратити ці гроші.

Активи для України

Посли Європейського Союзу 8 травня погодили рішення про передачу Україні надприбутків, які отримуються від використання на території ЄС заморожених російських активів. Це фактично останній етап доволі довгого процесу, який 14 травня буде фіналізований на рівні Ради Євросоюзу.

Дане рішення було ухвалено менш ніж через місяць після того, як у Палаті представників американського Конгресу відбулося знакове голосування щодо законопроєкту про передачу нашій країні заморожених активів РФ.

Сполучені Штати готові віддати Україні всі заморожені активи країни-агресора, які, за різними оцінками, становлять 6-7 мільярдів доларів. Вашингтон також докладає дипломатичних зусиль аби переконати європейських союзників також передати нашій країні заморожені російські активи.

Однак ЄС поки не готовий на такий радикальний крок. За офіційною версією, європейці побоюються, що це підірве репутацію Євросоюзу як гаранта безпеки суверенних активів, які знаходяться на його території. Не секрет, що в Європі зберігають свої гроші багато диктаторських режимів, які, побоюючись конфіскації, можуть забрати їх, а для ЄС це була б відчутна втрата. Проте найбільш ймовірно, що ЄС не хоче робити таких різких рухів, бо в Росії знаходиться куди більше європейських активів, ніж американських, а "дзеркальні" кроки з боку РФ завдадуть Євросоюзу суттєвої шкоди.

У результаті європейці знайшли компромісний варіант: вони вирішили конфіскувати не самі російські активи, а лише доходи, які отримуються від їх використання.

Правові підстави для використання прибутку від суверенних активів РФ на території ЄС були затверджені у лютому цього року. І ось у травні, схоже, бюрократична тяганина, пов'язана з цим питанням, завершується.

Скільки грошей

На яку суму може розраховувати Україна?

На території ЄС знаходяться активи РФ на близько 200 мільярдів євро, з яких десь 190 мільярдів зберігаються в Бельгії, в європейському депозитарії цінних паперів Euroclear.

2023 року Euroclear заробив на заморожених російських активах 4,4 мільярда євро. Не факт, що всі вони будуть передані нашій країні, оскільки з них мають бути сплачені різні податки. Втім, Бельгія погодилася перераховувати податки із цих доходів також до фонду допомоги Україні.

Один з єврочиновників у березні заявляв, що мова може йти про 15-20 мільярдів євро до 2027 року, залежно від процентних ставок. Якщо мається на увазі чотирирічний період, який включає поточний рік, то виходить сума у 3,75-5 мільярдів євро щорічно.

Проте найчастіше називаються суми у 3-4 мільярди євро на рік. Раніше німецький канцлер Олаф Шольц повідомив, що в ЄС досягли консенсусу щодо використання 90% доходів від заморожених російських активів для фінансування закупівлі озброєнь для України. Будемо відштовхуватись від цифри у 3 мільярди євро, які щороку Євросоюз може виділяти на додаткове придбання зброї та боєприпасів для нашої країни.

Що почому

Але що можна купити за ці гроші? У квітні 2024 року Німеччина повідомила, що надіслала на закупівлю боєприпасів для України 576 мільйонів євро, на які було куплено 180 тисяч артилерійських снарядів. Якщо виходити з цих цифр, то 1 мільйон снарядів має коштувати 3,2 мільярда євро. Таким чином, річний дохід від російських активів у ЄС цілком може бути використаний для купівлі близько 1 мільйона боєприпасів для української армії.

Крім снарядів, Україні гостро не вистачає засобів ППО. Вартість однієї батареї американського зенітного комплексу Patriot разом із ракетами складає близько 1 мільярда доларів. Таким чином, річний дохід від російських активів в ЄС можна направити на закупівлю трьох батарей Patriot.

Після цього залишається ще приблизно 200 мільйонів євро через різницю з курсом долара. Цього може вистачити на кілька літаків F-16 залежно від модифікації та, відповідно, ціни.

Звісно, що саме купувати вирішуватиме військово-політичне керівництво країни у координації з європейськими партнерами. Проте, як бачимо, дещо корисне вибрати цілком реально. Головне, щоб наші союзники вкотре не затягнули із закупівлями та постачаннями.

Читайте також: Україна може отримати ще 50 млрд доларів допомоги: де союзники візьмуть цю суму

Новини партнерів

Читайте також

Банківські таємниці "Національного кешбеку": які ризики для українців

Розкриття банківської таємниці учасників програми Національного кешбеку навряд чи становить загрозу, але є ризик злому

"Вовина тисяча": на що українці витратять нову допомогу від влади

Допомога на 1000 гривень навряд чи покращить економічне становище українців, але дозволить сплатити за комуналку та задонатити на ЗСУ

Світу загрожує нова фінансова криза: що буде з допомогою союзників для України

Світова фінансова криза найближчим часом можлива, для України вона означатиме скорочення закордонної допомоги