RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Енергетика

"Прикрутять усім": як виживатимемо без вугілля та електроенергії

Постачання з Білорусі проблеми електроенергетики не вирішить

Постачання з Білорусі проблеми електроенергетики не вирішить Фото: Апостроф / Роман Пєтушков

Україна розпочала імпорт електроенергії з Білорусі. Постачання здійснюють лише дві компанії, відібрані для цього за незрозумілими критеріями, та й обсяги імпорту на сьогодні дуже невеликі. Ці поставки, які також можуть припинитися будь-якої миті - або через химерність білоруського диктатора, або за навучення його російського колеги - не вирішать енергетичних проблем нашої країни. Тому уряду доведеться шукати шляхи подолання енергокризи, і деякі з них можуть виявитися досить непопулярними. "Апостроф" з'ясовував, як пройде опалювальний сезон в Україні, і чи варто громадянам чекати взимку віялових відключень електрики.

Українська влада нарешті визнала, що енергетика країни перебуває в передкризовому стані і пішла на уклін до білоруського диктатора Олександра Лукашенка.

Як повідомив оператор вітчизняних електромереж, компанія "Укренерго", 2 листопада через дефіцит потужності в об'єднаній енергосистемі України наша країна запросила аварійну допомогу у Білорусі. У той день здійснювалося постачання електроенергії потужністю 500 мегават.

Однак аварійною допомогою справа не обійшлася. Вже 6 листопада Білорусь розпочала регулярне постачання електроенергії до нашої країни.

"Відповідно до підписаного контракту, поставки будуть здійснюватися протягом листопада", - йдеться у повідомленні офіційного телеграм-каналу білоруського Міненерго.

Але і на цьому сюрпризи не скінчилися. Вже 8 листопада держпідприємство "Беленерго" надіслало листа учасникам українського енергоринку, в якому сповістило їх, що постачання електроенергії в об'єднану енергетичну систему України на основі раніше укладених рамкових контрактів не здійснюватиметься.

Фото з особистої сторінки у Facebook Ольги Кошарної


Втім, було б помилкою стверджувати, що постачання припинено.

"Білорусь продовжує постачання електроенергії в Україну в рамках підписаного на листопад контракту. Експорт здійснюється відповідно до зазначених у контракті зобов'язань. Лист ДВО "Беленерго" про зміну умов співпраці було направлено на адресу конкретних компаній, яким постачання електроенергії у листопаді 2021 року не заплановано", - йдеться у повідомленні у телеграм-каналі білоруської держкомпанії.

То хто ж таки удостоївся права постачати електроенергію з Білорусі на вітчизняний ринок?

"Зі своїх джерел я дізналася, що зберігається імпорт тільки для двох компаній - "ТЕТ груп" Бутенка (колишній топ-менеджер ДТЕК Віталій Бутенко - "Апостроф") - 400 мегават, і 15 мегават - "Електро Ком'юніті", за якою стоїть нардеп Євген Шевченко, який їздив на зустріч із Лукашенком (у квітні 2021 року), за що його виключили зі "Слуги народу", - розповіла "Апострофу" член колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна.

Тут варто ненадовго зупинитися на умовах постачання електроенергії з Білорусі.

В аукціоні на доступ до енергомережі для транспортування електроенергії брали участь 16 компаній, і його виграли "Електро Ком'юніті" та державний "Енергоатом". Ціна доступу склала 601 гривню за 1 мегават-годину. Проте "Енергоатом" не отримав електроенергії від "Беленерго".

У свою чергу "ТЕТ груп" брала участь не в місячному аукціоні, а в добовому. "На добові аукціони виставляється той перетік, який або не був викуплений на місячному, або був викуплений, але не використовувався", - роз'яснив голова комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

За його словами, через те, що рамкові контракти, зокрема з "Енергоатомом", по суті були розірвані білоруською стороною, конкуренція на добових аукціонах фактично зникла.

"Таким чином, трейдер "ТЕТ груп" на сьогодні викупив потужність 400 мегават, але вже по ціні лише 0,02 гривні. Чи мав "ТЕТ груп" інсайдерську інформацію, що "Енергоатом" не отримає відповідних обсягів, ми можемо лише здогадуватися", - заявив нардеп.

На рівні статистичної похибки

Однак повернімося до питання про те, чи допоможе постачання з Білорусі вирішити наші енергетичні проблеми.

За словами Ольги Кошарної, ці поставки є мізерними: "У нас минулого тижня було добове споживання 430 мільйонів кіловат-годин. 8 листопада імпорт був в обсязі 9 мільйонів кіловат-годин. Тобто – це менше 2%".

Крім того, важливо зрозуміти, за яким графіком постачатиметься електроенергія з Білорусі.

"Одна справа, коли це відбувається в піки та напівпіки вдень, інша справа, якщо це рівний графік вночі, і тоді диспетчери змушені будуть трохи присаджувати "Енергоатом" (атомна генерація є постійною, а не маневреною - "Апостроф")", - зазначила Кошарна.

За її словами, Україні як державі мати справу з Білоруссю – себе не поважати. До того ж, навіть постачання в рамках контрактів, що діють, може в будь-який момент припинитися.

Але поки імпорт триває, він вирішує, принаймні, частину проблем вітчизняної енергосистеми.

"Є дефіцит, який потрібно закривати. І постачання з Білорусі робить добову "погоду" – якщо цю електроенергію купили, значить є кому її віддати – в кишеню її не покладеш", – сказав "Апострофу" експерт у сфері енергетики Валентин Землянський.

За його словами, на сьогодні білоруський імпорт сяк-так закриває дефіцит електроенергії в Україні, оскільки ще не надто холодно. Однак незрозуміло, що буде далі, коли настане справжня зима.

Вугільні маневри

Основна проблема в енергетиці сьогодні – це катастрофічне скорочення запасів вугілля на українських теплоелектростанціях (ТЕС) та теплоелектроцентралях (ТЕЦ).

За даними Міністерства енергетики України, на складах теплогенеруючих компаній вугілля залишається менше ніж 500 тисяч тонн. За місяць запаси скоротилися на третину.

Росія з 1 листопада відмовилася постачати в Україну енергетичне вугілля, а також заблокувала транзит енергетичного вугілля в нашу країну з Казахстану. Важливо розуміти, що саме енергетичне вугілля використовується на ТЕС.

Втім, українські компанії – як державна "Центренерго", так і приватні, зокрема ДПЕК олігарха Ріната Ахметова, найближчим часом чекають на великі партії вугілля з-за кордону.

Зокрема, "Центренерго", яка керує трьома ТЕС - Трипільською, Зміївською та Вуглегірською - планує закупити 2,2 мільйона тонн вугілля. Зокрема 1,5 мільйона тонн мають прийти залізницею з Польщі, Казахстану та Білорусі. Однак, як ми знаємо, постачання з Казахстану блокуються Росією, та й Білорусь виглядає не найнадійнішим партнером.

Є ще морські поставки. "Центренерго" очікує, що 215 тисяч тонн вугілля надійдуть до кінця листопада, 235 тисяч тонн – у грудні та 250 тисяч тонн – у січні. Близько 800 тисяч тонн планує отримати морем ДТЕК.

Але чи цього вистачить для проходження опалювального сезону?

"Проста арифметика: на складах менше 500 тисяч тонн вугілля. Галущенко (міністр енергетики України Герман Галущенко - "Апостроф") сказав, що вони привезуть 560 тисяч і мільйон добудуть тут. Виходить 2 мільйони тонн. Йдеться про листопад. Теплоенергетика споживає за добу 70 тисяч (таким чином, на місяць потрібно 2,1 мільйона тонн – "Апостроф"), - розповідає Валентин Землянський. - І які плани на грудень - незрозуміло".

При цьому з настанням холодів споживання вугілля ТЕС зросте до 80, а то й 90 тисяч тонн на добу, а тому, імпорт працюватиме з коліс, зазначила Ольга Кошарна: "Плюс до цього логістика – залізниця, вагони, перевантаження".

"Прикрутять" усім

Таким чином, дефіцит енергоресурсів збережеться до кінця осінньо-зимового періоду. Що ж у цій ситуації слід робити владі?

Необхідно збільшувати власний видобуток вугілля, насамперед, на державних шахтах у Львівсько-Волинському вугільному басейні на заході України.

"Треба простимулювати шахтарів, виплатити їм борги, збільшити зарплату. Якщо ми не можемо на Ахметова вплинути, то хоча б тут потрібно", - вважає Ольга Кошерна.

Крім того, необхідно збільшувати атомну генерацію, відповідно забезпечити роботу хоча б 13 з 15 енергоблоків на чотирьох АЕС (на сьогодні в роботі знаходяться 11 блоків).

Також, швидше за все, доведеться переводити промислові підприємства на нічний режим роботи. А людей потрібно переконувати в тому, щоб вони більше використовували електроенергію вночі та менше – вдень (наприклад, вмикати на ніч прання).

Відтак цілком можливо, що взимку на нас чекає кампанія "Прикрути".

"Перший крок – обмеження споживання електроенергії для промисловості, другий – віялові відключення населенню. Ну а потім – блекаут, коли спрацює автоматика, і все вимкнеться", – прогнозує Валентин Землянський.

Хотілося б все ж обійтися без блекауту.

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла