RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Енергетика

Ядерний шантаж: чого чекати після катастрофи на Каховській ГЕС

Окупанти продовжують ядерний шантаж

Окупанти продовжують ядерний шантаж Гребля Каховської ГЕС до підриву Фото: Wikipedia

Терористичний акт на Каховській ГЕС, здійснений Росією, матиме серйозні наслідки для України, які ще до кінця не зрозумілі. Зокрема, збитки завдано енергетичній системі країни. І, якщо про багато складнощів стане зрозуміло лише після звільнення тимчасово окупованих територій, вже зараз можна говорити про загрозу Запорізькій АЕС. "Апостроф" з'ясовував, до чого треба готуватися.

Ніхто не знає, що під водою

Підрив греблі Каховської ГЕС і спуск води з Каховського водосховища матимуть значні наслідки для України. Зокрема мова йде про енергетичну систему країни, втім збитки для неї поки що важко оцінити.

"При оцінці збитків від цієї катастрофи треба брати до уваги часовий фактор, - розповів в коментарі "Апострофу" радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко. - Якщо говорити про негайні наслідки, то вони наразі саме для енергосистеми незначні. Адже ані Каховська ГЕС, ані Запорізька АЕС, які перебувають під окупацією, не виробляють енергію для підконтрольної частини української енергосистеми. Тож об’єми генерації після підриву греблі не зменшилися. Однак зазначу, що гідроелектростанції дещо знизили власний виробіток. Це пов’язано з тим, що закінчився сезон водопілля, і безумовно з метою мінімізації наслідків теракту на Каховській ГЕС".

Набагато складнішою виглядає ситуація в середньостроковій перспективі. Дніпровський каскад гідроелектростанцій, до якого окрім Каховської входять Київська, Канівська, Кременчуцька, Середньодніпровська і Дніпровська ГЕС, є цілісним комплексом, який давно працює в певному усталеному режимі. Зникнення однієї станції і великого водосховища неминуче вплине на роботу всіх інших ГЕС. Яким саме буде цей вплив, зараз не може сказати ніхто, оскільки невідомо, яким є ступінь руйнування Каховської греблі, і на якому рівні зупиниться рівень води.

Читайте: Виліз із бункера: як Путін "спалився" з підривом Каховської ГЕС

"Є сподівання, що нижня частина греблі, так звана плита, збереглася, і, як наслідок, рівень води буде вищим, ніж русло, - говорить Юрій Бойко. - В разі ж, якщо греблю зруйновано повністю, рівень води опуститься до мінімуму і буде визначатися початковим руслом. В будь-якому разі, зараз неможливо оцінити масштаб руйнувань, оскільки відсутній безпечний доступ до об’єкту. Тому нам доводиться тільки чекати стабілізації рівня води, після чого можна буде вивчити ситуацію, що склалася, і за участі енергетиків, екологів, представників промисловості і сільського господарства розробити новий режим водокористування на Дніпрі".

Проте лише після перемоги можна буде оцінити всі наслідки від терористичного акту, і вони, на жаль, будуть ще більш масштабними. Адже навіть після звільнення Лівобережжя від окупантів швидко відновити зруйновану електростанцію не вдасться. Також звільнені території потрібно буде забезпечувати енергопостачанням, що збільшить навантаження на наявні потужності.

"Є пропозиції щодо відновлення греблі за тимчасовою схемою, без відбудови електростанції, - каже Юрій Бойко. - Теоретично це можна реалізувати за кілька місяців, що дасть можливість почати наповнення водосховища і вирішити принаймні проблеми, які виникли з водопостачанням міст і, можливо, зрошенням придніпровських територій. Проте треба розуміти, що приступати до виконання будь-яких робіт на об’єкті можна буде не раніше, ніж буде звільнено прилеглі до греблі лівобережні території, і ворог буде відсунутий принаймні на відстань, з якої не зможе здійснювати артилерійські обстріли станції".

Запорізька АЕС в режимі зупину

Утім, на сьогоднішній день питання, яке найбільше турбує Україну і світ у зв’язку з руйнуванням Каховської ГЕС, - доля Запорізької АЕС. Найбільша в Європі атомна електростанція живиться водою з Каховського водосховища. І зниження рівня води викликає побоювання, що це може призвести до техногенної катастрофи.

Для потреб ЗАЕС біля станції споруджено спеціальний ставок-охолоджувач, з якого забирається необхідна вода. Ставок підживлювався водою з водосховища. Проте, якщо рівень води в Дніпрі опуститься нижче місця, на якому розташований водозабір, може статися, що насоси вже не зможуть закачувати воду в ставок.

Попередньо вважалося, що критичним є рівень 12,5 метра. Проте, як повідомили спостерігачі МАГАТЕ, які зараз знаходяться на ЗАЕС, хоча вода впала вже нижче цієї відмітки, насоси поки що продовжують працювати.

Завдяки цьому ставок поки що залишається наповненим і забезпечує потреби станції, які на сьогоднішній день є набагато меншими, ніж зазвичай.

"Сьогодні п’ять блоків (з шести) знаходяться в режимі холодного зупину, який потребує незначного обсягу води на їх охолодження, - говорить Юрій Бойко. - В режимі гарячого зупину перебуває лише один енергоблок (п’ятий). В цьому режимі для потреб охолодження необхідно набагато більше води, ніж для холодного зупину. Тож задля безпеки станції, враховуючи поточний стан справ, зараз було б правильно перевести і його в режим холодної зупинки".

Вода є критично необхідною для підтримання безпеки станції, розповіла "Апострофу" експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна. За її словами, вона використовується для охолодження корпусів реактора, шести басейнів витримки, де протягом декількох років зберігається відпрацьоване паливо, яке вилучається з реакторів, а також резервних дизель-генераторів, які забезпечують станцію електроенергією тоді, коли обривається лінія енергозабезпечення, що пов’язує ЗАЕС з енергетичною системою України. Тому критично важливо, щоб ставок-охолоджувач був наповнений і забезпечував станцію необхідною кількістю води.

На щастя, окрім закачки води з водосховища, яка може будь якої миті припинитися через його обміління, є і альтернативні джерела наповнення ставка.

"На даний момент втрати води цілком можна компенсувати за рахунок ставка-охолоджувача Запорізької ТЕС, який розташований за декілька кілометрів від АЕС, - говорить Ольга Кошарна. - Також можна задіяти мобільні насосні установки, артезіанські свердловини та інші джерела. Тож, якщо земляні вали, якими ставок відділений від водосховища, не будуть зруйновані, потреби станції можна буде забезпечити".

Також в нинішній гострій ситуації важливою є повна зупинка всіх енергоблоків ЗАЕС, що дозволить зменшити її потреби в воді і значно знизити ризик ядерних інцидентів.

Злочин, оголошений наперед

За іронією долі, хоча Запорізька атомна станція знаходиться під окупацією, вона наразі працює в українському правовому полі. Розуміючи, що МАГАТЕ не визнає захоплення станції і привласнення її РФ, російський диктатор Володимир Путін видав указ про те, що до 1 січня 2028 року ЗАЕС має працювати за українськими ліцензіями. Відтак за дотримання вимог ядерної безпеки на ній продовжує відповідати Державна інспекція ядерного регулювання України.

З міркувань безпеки інспекція 8 червня ухвалила рішення про переведення п’ятого блоку ЗАЕС в режим холодного зупину. І формально окупаційна влада має це рішення виконати. Проте, досі росіяни не були помічені в повазі до міжнародного права, тож надії на те, що вони зупинять енергоблок, не дуже багато.

"Зрозуміло, що окупанти не будуть переводити п’ятий енергоблок в холодний зупин, - каже Ольга Кошарна. - Вони триматимуть його до останнього для ядерного шантажу. Навіть тоді, коли ЗСУ деокупують територію навколо Енергодару (де знаходиться ЗАЕС) і заблокують їх на півострові".

Насправді росіяни не тільки не збираються знижувати градус напруги навколо Запорізької АЕС, але й майже відкрито готуються до майбутніх провокацій.

"Зараз по російських пропагандистських каналах масово розганяються повідомлення про те, що ЗАЕС і ставок-охолоджувач знаходяться в небезпеці через наче б то дії ЗСУ, - говорить Ольга Кошарна. - 5 червня росіяни розповсюдили в МАГАТЕ вербальну ноту в якій стверджується, що наче б то їхні війська збили над ЗАЕС 105 (!) бойових безпілотників. Все це є явною ознакою підготовки провокації під чужим прапором. Це тактика, якою Росія користується майже завжди - злочин, оголошений наперед".

Можливо для того, щоб відвернути цей злочин, який завдасть непоправної шкоди не лише Україні, але й всім країнам регіону, станцію відвідав генеральний секретар МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Під час візиту він ознайомився зі станом справ на ЗАЕС, зокрема, на ставку-охолоджувачі.

"З тим рівнем води, яка тут є, станція може залишатися безпечною на якийсь час", - заявив Гроссі за підсумками свого візиту на станцію.

Він додав, що під час перебування на ЗАЕС зібрав достатньо даних для того, щоб МАГАТЕ могло здійснювати моніторинг того, що відбувається на ній.

Однак про якісь способи вирішити проблему безпеки на Запорізькій атомній станції наразі не повідомляється.

Слід додати, що поки що дипломатичні зусилля міжнародних організацій не надто впливали на поведінку окупантів. Тому, скоріше, українцям доводиться сподіватися на те, що безпеку на ЗАЕС вже незабаром гарантуватимуть ЗСУ.

Читайте: Як покласти край ракетному терору Путіна: є два способи

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла