RU  UA

Середа, 5 лютого
  • НБУ:USD 41.35
  • НБУ:EUR 42.60
НБУ:USD  41.35
Енергетика

Дотягнути до весни: в Україні закінчується газ

До "Нафтогазу" та профільного міністерства є запитання

До "Нафтогазу" та профільного міністерства є запитання Наземна інфраструктура підземного сховища газу Фото: сайт НАК "Нафтогаз України"

Україна проходить нинішній опалювальний сезон на газі власного видобутку, який у 2024 році повернувся до передвоєнних показників. Газ у підземних сховищах поки що є, але його так мало, що до кінця березня, особливо, якщо вдарять морози, може й не вистачити. "Апостроф" розбирався, чому виникла така ситуація, і як уникнути дефіциту палива цього року і у майбутньому.

Україна цієї зими може зіткнутися з дефіцитом газу. Про це заявив колишній голова компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон.

"Наші ПСГ (підземні сховища газу - "Апостроф") поступово, але впевнено, підходять до рівня наповненості 10%, коли проектна можливість відбору газу впаде до 60 мільйонів кубометрів на добу. А це означитиме, що ми не зможемо задовільнити попит на газ за рахунок видобутку та ПСГ, і потрібно буде екстрено імпортувати газ" , - написав він у Facebook.

З Сергієм Макогоном згодна колишня в.о. міністра енергетики України Ольга Буславець

"Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 8,5 мільярда кубометрів (включно з 4,7 мільярда кубометрів так званого "буферного газу"), що нижче (показника) минулого року на 24%", - йдеться у її пості на Facebook від 24 січня.

У свою чергу у НАК "Нафтогаз Україна" проблему дефіциту газу не визнають. За словами тимчасово виконуючого обов’язки глави компанії Романа Чумака, наявних запасів палива достатньо для проходження нинішнього опалювального сезону.

Водночас він визнав, що зараз "Нафтогаз" імпортує газ – щоб бути готовими "до всіх викликів в умовах війни".

Дефіцит по факту є

Україна раніше завжди імпортувала газ, щоправда, останнім часом йшлося про зовсім невеликі обсяги, наприклад, у 2023 році було куплено близько 1 мільярда кубометрів. Однак на опалювальний сезон 2024-2025 року на рівні уряду було ухвалено рішення не купувати газ за кордоном та розраховувати на власні сили. Що й зрозуміло, адже споживання енергоресурсів у країні через війну стабільно низьке, а газовидобуток останнім часом помітно збільшився – у 2024 році він перевищив 19 мільярдів кубів, що можна порівняти з довоєнними показниками.

То що ж відбувається зараз із газом насправді? Все так погано, як про це говорять колишні газові топ-чиновники, чи все під контролем, як стверджує нинішній керівник газового холдингу?

"Ми йдемо за графіком упритул. Зараз у сховищах приблизно 3,3 мільярда кубічних метрів без урахування буферного газу. Напевно, цього обсягу вистачить до середини березня", - сказав у коментарі "Апострофу" директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.

Голова "Спілки споживачів комунальних послуг" Олег Попенко вважає, що вже зараз правомірно говорити про дефіцит газу.

"У нас близько 10% запасів газу було минулого тижня, а попереду ще цілий лютий і цілий березень. По лютому це взагалі історичний мінімум - такі запаси у 2024 році були наприкінці березня, але це вже був кінець опалювального сезону" , - сказав експерт у розмові з виданням.

Зниження запасів газу в сховищах до мінімуму ще небезпечне тим, що в результаті цього падає тиск, і на поверхню можна підняти менші обсяги палива.

"Ми не зможемо підняти більше 60 мільйонів кубометрів (на добу). Якщо при морозах буде добове споживання 140 мільйонів - 50 мільйонів ми добуваємо та піднімемо лише 60, в результаті на 30 мільйонів кубометрів вийде дефіцит, - пояснює Володимир Омельченко. - Ми не можемо з упевненістю сказати, чи будуть морози, але не можна розраховувати на те, що завжди буде плюсова погода".

Влітку було (набагато) дешевше

Єдиний вихід у такій ситуації – термінове придбання газу на ринку.

І, судячи із сказаного керівником "Нафтогазу", це зараз якраз і відбувається.

За словами Володимира Омельченка, частково закупівлі газу були восени, також існують плани імпорту на березень.

Але цей газ коштує Україні дуже дорого.

"НАК "Нафтогаз" вийшов на ринок, купив 100 мільйонів кубометрів газу за надвисокою ціною – вище за ринкову, ми купили по 670 доларів за 1000 кубів, хоча ринкова 570" , - розповідає Олег Попенко.

У зв'язку з цим постає питання: чому "Нафтогаз" не зробив це ще влітку, притому що багато хто, в тому числі опитані "Апострофом" експерти, говорили про таку необхідність.

Володимир Омельченко вважає, що влітку, коли ціни були суттєво нижчими, потрібно було купити 1-1,5 мільярда кубометрів газу, щоб не виникло такої ситуації як зараз.

Чому "Нафтогаз", а також Міненерго не зробили того, що, начебто, лежить на поверхні? Зараз із упевненістю сказати складно. За словами Олега Попенка, це може бути як некомпетентність конкретних чиновників, так і банальний і всюдисущий "схематоз".

"Цілком можливо, що газ був закуплений, а потім просто дочекалися дуже високих цін, і його закупили (у приватної компанії за державні кошти) , - каже експерт. - Я підрахував - 37 мільйонів доларів ми втратили на різниці у вартості газу, якби ми (влітку) купили його по 300".

Демонополізувати "Нафтогаз"

У будь-якому випадку, відповідальність за те, що трапилося, повинні нести члени правління та наглядової ради НАК "Нафтогаз України", а також чиновники профільного міністерства.

А для того, щоб уникнути подібних ситуацій у майбутньому, необхідно позбавитися монополії "Нафтогазу" на газовому ринку країни.

"Потрібно демонополізувати ринок, оскільки монополія "Нафтогазу" погано діє на приватні компанії, які скорочують видобуток , - розповідає Володимир Омельченко. - Потрібно відкривати ринок, щоб зайшли трейдери, які покривали б цей дефіцит без залучення державних коштів - як це робиться на ринку електричної" енергії” .

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла