RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Регуляторна політика

Ціни на бензин і дизель "полетять": скільки будемо платити за пальне влітку

В останні місяці ціни на пальне знижувалися, але скоро буде різкий стрибок

В останні місяці ціни на пальне знижувалися, але скоро буде різкий стрибок Ціни на автомобільне пальне поповзуть вгору Фото: womenshealthsa.co.za

Ціни в Україні на бензин і, особливо, на дизель, цього року падають. Цьому сприяють як зовнішня кон'юнктура ринку, так і суто внутрішні чинники. Проте вже цього літа ситуація може суттєво змінитися. Пов'язано це з тим, що з 1 липня оподаткування пального поновлюється на довоєнному рівні. "Апостроф" з'ясовував, наскільки подорожчають нафтопродукти на заправках і чи є можливість пом'якшити ціновий шок.

Страхи не виправдалися

З початку року на українських АЗС спостерігалася стійка тенденція до зниження цін на пальне. Найбільш помітно дешевшав дизель. Середня ціна одного літра в роздрібній торгівлі впала з початку березня майже на 6 гривень - з 49,3 гривні до 43,7 гривні.

Читайте: Витрати пального можна і потрібно зменшити: хитрощі, про які слід знати

Бензин дешевшав набагато повільніше. За три останні місяці його середня ціна знизилася майже на 2,5 гривні - з 47,5 до 45,1 гривні за літр.

Натомість ціна на скраплений газ, яка активно знижувалася на початку року, останнім часом стабілізувалася. З початку квітня вона знаходиться на рівні 21,7-21,9 гривні за літр.

За словами експерта "Нафторинку" Олександра Сіренка, здешевшання нафтопродуктів пов’язано з двома основними факторами. Перший з них - ціни на європейському ринку, звідки сьогодні завозиться пальне. Вартість нафти останнім часом падає, у зв’язку з чим дешевшають і нафтопродукти.

"Гуртові ціни бензину і дизелю протягом останніх місяців невпинно знижуються, - розповів експерт в коментарі "Апострофу”. - Вже незабаром вони обіцяють стати менше 30 гривень за літр. Це призводить і до зниження роздрібних цін. Проте поки що воно є недостатнім. При 30 гривнях на вході в країну АЗС мали б давати ціну нижче 40 гривень. Проте заправок, які дійсно пропонують пальне за такою ціною, дуже мало. Ціна на більшості з них є завищеною і сягає 45 гривень за літр. А є ще преміальне пальне, яке невідомо чим відрізняється від звичайного, але коштує вже 49 гривень".

Другим фактором, який зумовлює здешевшання пального, є його значний профіцит на внутрішньому ринку, що утворився на початку цього року. Очікувалося, що через заборону імпорту до Євросоюзу нафтопродуктів з Росії (вона набрала чинності з 5 лютого) на ринку виникне дефіцит, який потягне за собою підвищення цін. І щоб підстрахуватися, нафтотрейдери протягом грудня-січня створили значні запаси бензину і дизелю.

"Проте вийшло все навпаки, - говорить Олександр Сіренко. - Після 5 лютого жодного дефіциту нафтопродуктів на європейському ринку не виникло, а ціна не лише не зросла, але й помітно знизилася. До того ж, споживання також виявилося набагато нижчим ніж очікувалося. Економіка відновлюється повільно, громадяни, які виїхали за кордон, не поспішають повертатися. А ті, хто залишився вдома, споживають менше пального через зниження доходів. Тому у операторів в сховищах залишається значна кількість пального, що примушує їх поступово знижувати ціни".

Для скрапленого газу ці фактори вже відпрацювали раніше. Імпортери,серед яких значна кількість нових невеликих підприємств, оперативно створили канали імпорту і ще на початку осені 2022 року створили значний профіцит цього продукту. Це викликало значну конкуренцію за споживача, через що ціни на газ протягом осені активно знижувалися і зараз стабілізувалися на економічно доцільному рівні з помірним розміром торгової націнки.

Бензин по 60?

Втім, така ідилія на ринку пального завершується. Вже з 1 липня держава повертає акцизи і податки на пальне до рівня, який був до 24 лютого 2022 року.

Нагадаємо, що в квітні 2022 року Верховна рада, щоб запобігти паніці на ринку пального і обвальному підвищенню цін, скасувала акцизи на нафтопродукти і знизила ПДВ на них з 20% до 7%.

Читайте: Чи варто заправляти автомобіль бензином Nano 98: в чому його особливість

Проте після того, як дефіцит було подолано, і нафтотрейдери змогли організувати регулярне постачання нафтопродуктів з Європи, було вирішено частково повернути акцизи. Відтак з 30 вересня акциз на скраплений газ був повернений до попереднього рівня - 52 євро на тонну. В той же час, акцизи на бензин і дизель повернули частково. Їх встановили на рівні 100 євро на тонну для обох видів пального.

Та складнощі з наповненням бюджету змусили законодавців ще раз повернутися до цього питання і відновити оподаткування ринку нафтопродуктів в повному обсягу. Відтак з 1 липня вони будуть обкладатися ПДВ на рівні 20%. Акциз для бензину підніметься до 213,5 євро на тонну, а для дизелю - до 139 євро. Акциз на скраплений газ не зміниться, оскільки він уже знаходиться на довоєнному рівні.

Звичайно, збільшення податкового навантаження вплине і на кінцеву ціну пального.

"За нашими розрахунками, після 1 липня податкова складова для бензину зросте на 11 гривень за літр, - розповів "Апострофу" директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. - Оподаткування дизпалива зросте на 7 гривень за літр, а скрапленого газу - на 3 гривні. Ці додаткові витрати додадуться до тих цін, які складуться на той момент на ринку. Таким чином, вартість бензину ймовірно підніметься до 60 гривень за літр, а дизелю - до 56 гривень".

Втім, на думку Олександра Сіренка, подорожчання може бути і не таким значним. Він пояснив, що нинішня завищена маржа дозволяє нафтотрейдерам пом’якшити ціновий шок, за рахунок часткового скорочення власних прибутків. Питання лише в тому, чи погодяться вони обмежити власні апетити.

"Гадаю, в умовах, коли держава відмовилася від регулювання ринку автомобільного пального, майстер-клас формування цін могла б показати "Укрнафта", - говорить експерт. - Її мережа включає близько п’ятисот АЗС, що дозволяє їй суттєво впливати на ситуацію на ринку. Тож, якщо державна компанія (її було націоналізовано в лютому 2022 року, – "Апостроф") вирішить дещо скоротити власну маржу і встановити дещо нижчі ціни, інші трейдери під тиском конкуренції будуть змушені вчинити так само".

Чи буде так, ми побачимо вже за місяць. А можливо і трохи раніше.

До речі, в останні дні травня падіння роздрібних цін на автомобільне пальне припинилось. А ціна зрідженого газу вже повзе вгору – поки що лише на 20-50 копійок.

Читайте: Водіям на замітку: 14 способів економити бензин під час їзди

Новини партнерів