RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Транспорт та зв'язок

Було ваше – стало наше: Росія вкрала у Заходу сотні літаків

Росія не зможе повноцінно обслуговувати та ремонтувати наявні у неї літаки

Росія не зможе повноцінно обслуговувати та ремонтувати наявні у неї літаки Фото: Wikipedia

Західні санкції завдали серйозного удару по авіаційній галузі Росії. Країна-агресор більше не зможе отримувати нові літаки найбільших світових виробників та комплектуючі до них. Крім того, РФ має повернути власникам літаки, які перебувають у ній в оренді. Проте Росія, якій не вперше порушувати міжнародне право, привласнила собі чужі літальні засоби. "Апостроф" з'ясовував, до чого це призведе.

"Ми забрали чужу власність"

З початку війни в Україні світ активно впроваджує санкції проти Росії та розриває зв’язки з країною-агресором. Зокрема обмеження торкнулися і цивільної авіації. Майже всі країни Європи, США та Канада закрили для російських літаків власне небо. Європейський Союз також ухвалив санкції, які передбачають заборону постачання до РФ цивільних літаків та запчастин до них, їхнє технічне обслуговування та страхування. Санкції також зобовʼязують лізингодавців розірвати контракти з російськими авіакомпаніями.

Таке рішення стало нищівним ударом для російських авіаперевезень і зробило практично неможливими польоти російських авіакомпаній за кордон.

Це пов’язане з традиційними методами роботи на ринку авіаперевезень. Справа в тому, що цивільні авіакомпанії дуже рідко володіють літаками. Вони знаходяться у власності лізингових компаній, які потім передають машини в оренду перевізникам. Відповідно, практично всі літаки закордонного виробництва (Boeing, Airbus, Embraer тощо), які експлуатуються в Росії, насправді російським компаніям не належать. І на вимогу лізингодавців підлягають арешту в іноземних аеропортах для повернення власникам.

Після таких вимог близько 80 літаків російських компаній було заарештовано в різних аеропортах світу. Щоб не втратити і решту, російське керівництво ухвалило рішення про скасування польотів за кордон. Тож відтепер близько 500 літаків іноземного виробництва (а це близько 80% загального парку літаків в Росії) будуть змушені працювати лише на внутрішніх рейсах для того, щоб уникнути арешту і повернення своїм власникам.

По суті, російське керівництво ухвалило рішення вкрасти кількасот літаків, загальна вартість яких оцінюється у 20 мільярдів доларів. Це офіційно визнав навіть російський міністр транспорту Віталій Савельєв, який на зустрічі з представниками авіакомпаній намалював невтішні перспективи для цих машин і авіаперевезень. "Вони не будуть обслуговуватися на Заході, їх навіть не випустять з Росії через те, що ми забрали чужу власність", – сказав він.

Також міністр повідомив, що уряд Росії намагається домовитися з лізингодавцями про викуп літаків, що знаходяться в Росії. Теоретично таке рішення дозволило б зняти звинувачення у крадіжці літаків. Проте лізингові компанії, найбільші з яких розташовані в Ірландії та на Бермудських островах, не йдуть на це, оскільки запроваджені проти Росії санкції зокрема передбачають заборону на експорт туди авіаційного обладнання.

Замість оригінальних запчастин - китайські підробки

Проте навіть з експлуатацією літаків в самій Росії неминуче виникнуть проблеми.

"Літак - дуже складна машина, до якої висуваються дуже суворі умови щодо підтримки їхнього технічного стану і дотримання норм безпеки, - каже побажавший не розкривати свою особу співрозмосник "Апострофа", який пов’язаний з українським авіабудуванням. - Кожен літак повинен регулярно проходити велику кількість різноманітних процедур, пов’язаних з технічним обслуговуванням, ремонтом і заміною деталей. Всі ці роботи обов’язково провадяться з дозволу і під пильним наглядом з боку розробника і власника літака. Також приділяється увага тому, щоб всі запчастини, які встановлюються на літак, були оригінальними і відповідали вимогам, які висуває до них виробник".

Звичайно, відтепер змоги проводити обслуговування і ремонт літаків за міжнародними процедурами Росія втратила. Компанії-лізингодавці вже відкликали льотні сертифікати на всі залишені в Росії літаки. За міжнародними правилами це означає, що літаки більше не можна піднімати в повітря. Проте вони продовжують використовуватися для здійснення перевезень на внутрішніх рейсах.

Втім, вже незабаром, коли настануть терміни чергових поточних ремонтів, російські авіакомпанії зіткнуться з іще більш серйозною проблемою, оскільки розробники літаків припинили постачання оригінальних запчастин.

"Походження і якість всіх деталей, які встановлюються на літаки, ретельно відслідковуються і перевіряються, оскільки це має величезне значення для безпеки польотів, - розповів співбесідник видання. - Технічне обслуговування може відбуватися тільки на спеціалізованих підприємствах, які мають сертифікат на виконання даних видів робіт від розробника літака. Такі центри є і в Росії, проте сьогодні вони такі сертифікати втратили. А без дозволу власника та розробника літака технічне обслуговування не вважається законним".

Тому, хоча російська влада заявила, що буде обслуговувати літаки самостійно, вже невдовзі перед перевізниками постануть проблеми, пов’язані з відсутністю постачання нових запчастин. Долати ці проблеми російська влада збирається двома шляхами: розбирати одні літаки і встановлювати деталі з них на інші, або купувати копії оригінальних запчастин в Китаї. Проте і в одному, і в другому випадку такі ремонти не будуть визнані більшістю країн світу. І відповідно літаки, які не пройшли належних процедур, не прийматимуть за кордоном.

Звичайно, з кожного правила завжди знайдуться винятки. І частина країн погодиться визнати дії Росії законними і зберегти авіасполучення. Уже сьогодні відомо, що приймати перереєстровані в Росії літаки іноземного виробництва, що донедавна перебували у лізингу, погодилися Китай, Казахстан, Узбекистан. Проте навряд чи на цих напрямках вдасться досягти такого пасажиропотоку, який донедавна існував між Росією та європейськими столицями чи курортами Туреччини.

Від електронних баз до паперових документів

Фактичне викрадення кількасот літаків, звичайно, відіб’ється не лише на діловій репутації російських авіакомпаній і їхній можливовсті літати за кордон. Свою частину втрат отримають і власники цих машин - великі лізингові компанії, які втратять дорогу техніку і прибутки від оренди.

Проте, хоча втрати лізингових компаній обчислюються в мільярдах доларів, вони не призведуть до фінансової катастрофи. За оцінкою директора консалтингової фірми Alton Aviation Consultancy Бреда Дейлі, в портфелях більшості лізингових гігантів російські авіакомпанії складають не більше 10%. Відтак, навіть якщо літаки буде повністю втрачено, ці компанії збережуть свій бізнес і прибутковість.

До того ж, лізингові компанії, звичайно, звернуться з позовами до міжнародних судів і, хоча такі процеси займуть багато часу, кінець кінцем все ж таки відсудять собі компенсацію, яку можна буде отримати за рахунок вилучення російських активів за кордоном.

А ось на майбутній ринковий потенціал Росії нинішнє рішення про конфіскацію літаків матиме величезний вплив. Адже хто вдруге довірить супердорогу техніку країні, яка одного разу просто взяла і відібрала її у господарів?

Проблем російській авіації додали і хакери, які останнім часом активно атакують російські державні структури, викладаючи в мережу їхню внутрішню інформацію. Нещодавно подібній атаці було піддано і "Росавіацію" - організацію, яка регулює авіаперевезення в Росії. Проте на цей раз хакери не викладили дані в мережі, а просто знищили їх. В результаті атаки вся база (документи, файли, дані реєстрації авіасуден та електронна кореспонденція загальним обсягом 65 терабайт) цього державного органу була втрачена.

Цю вдалу атаку приписують відомій хакерській групі Anonymous. І спочатку вона сама підтвердила свою причетність до акції. Проте представники групи виклали в Twitter повідомлення про те, що, перевіривши дані, "не знайшли доказів причетності колективу Anonymous або груп, пов’язаних з Anonymous, до нещодавнього зламу Управління цивільної авіації Росії ("Росавіації")".

Проте, хто б не стояв за цією зухвалою акцією, відновити інформацію про літаки і їхнє обслуговування в Росії буде дуже складно. Тим часом "Росавіація" вже оголосила про повернення до паперового документообігу і листування за допомогою пошти та фельдєгерської служби.

Втрата інформації про літаки і їхнє обслуговування є ще одним фактором, який відріже російську авіацію від загальносвітового простору.

"Руслани" більше не літають

Внесла свій вклад в переслідування російської авіації і Україна. Як відомо, компанія "Волга-Днєпр" володіє дванадцятьма транспортними літаками Ан-124-100 "Руслан". Ці машини виготовлені ще в радянські часи, і знаходяться у власності російської компанії.

Проте розробник цих машин - українське державне підприємство "Антонов" ще у 2014 році, після анексії Криму та окупації територій в Донецькій та Луганській областях, припинило стосунки з російською компанію.

"Саме тоді росіяни вперше ухвалили рішення дозволити одному з підприємств, афілійованих з "Волга-Днєпр", видавати сертифікати льотної придатності на "Руслани". Тобто фактично перевізник видавав такі документи сам собі, що є грубим порушенням правил, що діють в цивільній авіації", - розповів співбесідник "Апострофа".

Протягом декількох років світ закривав на це очі, користуючися послугами російської компанії. Проте тепер терпець урвався і у авіаційної громадськості, і у українського розробника. Тож 21 березня нинішнього року за позовом ДП "Антонов" Святошинський суд Києва ухвалив рішення про арешт 12 літаків "Руслан", які належать підприємству "Волга-Днєпр". Рішення суду вже набуло чинності і принесло перші результати. Трьом "Русланам" вже заборонено виліт з Німеччини і одному - з Канади. Юристи продовжують працювати над тим, щоб зупинити експлуатацію і інших літаків.

Таким чином, сьогодні Росія практично втратила авіаційний зв’язок зі світом, за винятком декількох країн, які толерують кричущі порушення міжнародного права. А оскільки європейські країни розглядають можливість припинення залізничного і автомобільного сполучення з РФ, то незабаром країна-агресор буде відділена від Європи новою "залізною завісою", яка стане символом остаточного прощання Росії з цивілізованим світом.

Новини партнерів

Читайте також

Поновлення авіапольотів в Україні: що відомо, коли чекати

В умовах продовження війни в Україні відновлення авіапольотів можливе зі Львова, Бориспіль під великим питанням