RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Інфраструктура

Унікальний парк замість притону: якою буде нова відпочинкова зона "Осокорки" на київському Світязі

Кияни хочуть отримати зону відпочинку замість захаращеної території біля озера Тягле

Кияни хочуть отримати зону відпочинку замість захаращеної території біля озера Тягле Фото: Апостроф

Відчуття від прибережної зони довкола озера Тягле — суміш страху й відрази. Тут безліч сміття та повсюди сліди життєдіяльності безхатченків. Представники Дарницького району вже далі на це дивитися не могли, і їм вдалося умовити чиновників посприяти облаштуванню на цьому місці парку Осокорки. "Апостроф" теж був біля озера й дізнався, якою стане територія, що нині потопає у відходах.

Озеро приємне — довкола нього неприємно

Озеро Тягле — улюблене місце відпочинку місцевих мешканців. Влітку біля озера багатолюдно — приходять цілими родинами. Олексій, місцевий мешканець, який гуляв із сином молодшого шкільного віку, сказав: "Вибирати не доводиться, ходимо там, де є. Якби там не було такої захаращеності, очерету, прибережна зона була би розчищена — там було би набагато приємніше".

Місцеві говорять, що люблять озеро. Жартома називають його Світязь (найвідоміше озеро Шацького національного природного парку на Волині, - "Апостроф"). Говорять, вода в ньому чиста, і влітку багато людей тут купається. Але те, що коїться довкола "Світязю" — терпіти несила.

"Озеро приємне — довкола нього неприємно, — говорить Тетяна, мама двох дітей. — Дороги немає, сміття багато. Пляшки, папірці скрізь розкидані. Але хотілось би, щоби його почистили. Хотілось би прогулянкові доріжки. Там, до речі, багато щурів".

"Трохи забагато сміття, особливо будівельного. Крізь розкидані пакети, пляшки. Але там гарна природа, і хотілося, щоби за цим якось більше дбали", — зазначила Анна, молода дівчина.

Фото: Апостроф

"Влітку постійно гуляємо біля озера. Звісно, ситуація нас не влаштовує. Там купа сміття, усе в жахливому стані. Хотілось би набережних, лавочок, для дітей розважальних майданчиків. Звичайно, хотілося б, щоби місцева влада створила умови для повноцінного відпочинку з дітьми, сім’єю", — говорить Анна, жінка середніх років.

Браконьєри та безхатченки

"Апостроф" на власні очі переконався: люди не перебільшують. Знаходитися біля озера, м’яко кажучи, неприємно. Чого тут тільки немає! Поряд з відходами, використаними приборами для вживання наркотиків та іншими "приємними" артефактами — меблі, килими, одяг, посуд і навіть кімнатні квіти. Схоже, що люди перетворили це місце на звалище, а безхатченки пристосували його під свої потреби. Можливо, це залишки колишньої стоянки циган. У будь-якому разі враження гнітюче. І як лише люди тут гуляють?

"Я би сюди зі своєю дитиною не пішов, — говорить "Апострофу" Артем Савичев, член громадської ради при Дарницькій адміністрації. — Тут немає таких умов, щоби я міг прийти з дитиною. Бо я не можу бути впевненим, що вона не отримає поранення від цього сміття, будівельного матеріалу, та зрештою людей без місця проживання".

"Знаю точно, що тут мешкають безхатченки. І цигани тут мешкали, але зараз їх немає. Залишились їх поселення, і вони відлякують усіх, хто приїздить сюди відпочивати. Можна сказати, що ця територія нині не придатна для відпочинку людей", — констатує голова громадської організації "Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки" Сергій Машовець.

Фото: Апостроф

Територія навколо озера Тягле — це природозаповідна зона. Але вона не має жодного балансоутримувача — тож і стежити за нею нікому, чим охоче користуються браконьєри.

"За озером полюють на тварин — на зайців, качок. Але ж у місті цього робити не можна, — зазначає Сергій Машовець. — Тому ми плануємо виставляти патрулі від нашої громадської організації — будемо ходити, фіксувати це все і викликати поліцію".

Сергій Машовець звертає увагу також на незаконний вилов риби.

Загалом тут є дві природоохоронні території: ландшафтний заказник — озеро Тягле, тобто 137 га водної гладі та прилегла до нього територія, захисна смуга 50 м від води. Далі за озером є ландшафтний заказник місцевого значення "Осокорківські луки".

"Ландшафтні заказники створили ще у 2019 році — швидше за все, перед виборами в Київську раду, — говорить Сергій Машовець. — Хотіли попіаритись, що місцева влада на стороні громади — себто виступає за екологію, за створення парків. Але, на жаль, після 2019 року — жодного благоустрою тут не було, і жодного стосунку місцева влада до цієї території не мала й не має. Напевно, якби територія була на балансі влади Києва, то виділялись би кошти на те, щоби цю захаращеність перетворити в локацію, цікаву всім мешканцям Києва".

Фото: Апостроф

Парк замість сміттєзвалища

За планом ініціативної групи, довкола водойми, на прибережній території площею 300 га, розміститься парк.

"Ідея створення парку на цій території в нас виникла близько року тому. Але ідея була ідеєю, поки ми не зібрали команду. До неї увійшов Артем Савичев, який причетний до реалізації одного з проєктів — фітнес-парку біля Лебединого, і цей досвід ми теж переймаємо. Сергій Козловський допомагає при розкрутці проєкту в соцмережах", — розповідає Сергій Машовець.

Команда однодумців зібралася кілька місяців тому, і тоді ж зареєстрували громадську організацію. Після чого безпосередньо приступили до реалізації своїх задумів.

"Підняли кадастрову карту й подивились, де дійсно можна реалізувати наш парк, — говорить Сергій Машовець. — Насамперед нас цікавили території, вільні від забудови. Ми розуміємо, що основні протистояння активістів і місцевих мешканців відбуваються там, де хочуть щось збудувати. А на цій території, навколо озера Тягле, жодних забудов — територія вільна".

На цій території ініціатори планують реалізувати масштабний проєкт — парк, що стане перлиною не лише району, а й усього Києва. Наразі навіть консультуються із керівництвом "Фельдман-Екопарку" — адже там теж пройшли чималий шлях від звалища до туристичної локації.

"У них на все пішло п’ять років, а ми, користуючись їхнім досвідом, хочемо реалізувати це швидше, — говорить Сергій Машовець. — Сподіваємося, що зможемо зробити це у відносно короткий термін, звісно, якщо нам посприяють у КМДА й у Верховній раді. Тим паче, що цей парк може стати відомим на всю Україну, а не лише у Києві".

Фото: Апостроф

"Я завжди згадую Центральний парк у Нью-Йорку — величезний парк у самому центрі 10-мільйонного мегаполіса. Він зручний і комфортний, там є доріжки, різні зони, туди приїздить відпочивати все місто. І тут також велика територія, яку можна зробити сучасною й комфортною для відпочинку", — говорить Артем Савичев.

Артем уже має досвід створення зони відпочинку із занедбаної та засміченої території. Він — один із представників громадської організації, що створила фітнес-парк на озері Лебединому, що теж у Дарницькому районі.

"Ми вже закінчуємо цей парк. Але раніше там теж була захаращена територія, зона підтоплення, там безхатченки селились. І ми почали все з наведення ладу, проводили толоку. І потім на нас звернула увагу КМДА. Ми залучили до проєкту громадськість, що надала пропозиції з приводу зовнішнього вигляду території. Там потрібно ще чимало інвестицій, але ми потроху досягаємо мети — створити сучасний фітнес-парк. Він уже не гірший за парк "Наталка" чи інший сучасний парк", — розповідає Артем Савичев.

Майбутній старт для марафонів

В ініціаторів проєкту чимало ідей відносно концепції парку. Але передусім хочуть запитати людей.

"Найголовнішим для створення парку є думка дарничан, киян, гостей столиці. Створення парку не повинно базуватись на кількох ідеях людей, які хочуть створити цей парк. Ми будемо пропонувати людям свій візуальний проєкт та запитувати, що хочуть вони", — ділиться планами Сергій Машовець.

Учасники ГО говорять, що планів багато, і концепцій — теж. Але поки розділили території на зони — прогулянкову і природоохоронну — і спілкуються з фахівцями відносно того, що доречно розмістити на певній території, щоби це відповідало законодавству та умовам утримання. Наразі ініціатори сходяться на тому, щоби парк був багатофункціональним.

"Ми хочемо тут бачити активний відпочинок — риболовлю, катання на байдарках, зону для прогулянок, певні арт-об’єкти, що будуть приваблювати. Ми хочемо, щоби ця локація була відома за межами Києва, і люди приїздили сюди щодня й щотижня", — говорить Машовець.

А ще величезна територія навколо озера — ідеальний потенціал для проведення культурно-масових і спортивних заходів. Навіть забігів на довгі дистанції, заради яких зазвичай перекривають увесь центр Києва.

"Якщо зробити тут інфраструктуру, доріжки, можна ці марафони проводити тут, на свіжому повітрі, і залишити в спокої рух громадського транспорту в центрі Києва", — говорить Артем Савичев, який зауважив, що для створення спортивної локації вивчають у тому числі й досвід X-парку.

Фото: Апостроф

Багато парків не буває

Коли ж усе це буде? Наразі підшукують інвестора для втілення задумів, працюють над юридичними аспектами. Але вже з весни планують власними силами бодай прибрати тут сміття.

"Перед зимою будемо розвішувати годівниці. І будемо залучати представників районного благоустрою щодо прибирання. Коли ми зберемо 1000 підписів за цю ініціативу, у нас будуть визначені профільні комісії — екологічна й та, що займається економікою. Наш проєкт буде винесений на пленарне засідання, і ми сподіваємося, що його там підтримають. Також будемо залучати архітекторів, науковців, ландшафтних дизайнерів. Тобто будемо співпрацювати з науковими інститутами, які зможуть нам сказати, що тут можна робити, а що ні", — говорить Сергій Машовець.

Об’єкт планують виставити на інвестиційний конкурс, і він досить привабливий для інвесторів, переконані активісти. Говорять, добре заробити можна навіть на одній рибалці.

У Дарницькому районі вже є інвестиційний конкурс — озеро Корольок на Здолбунівській. Його здали підприємцю, він сам зариблює, сам збирає кошти, люди приходять і займаються спортивною риболовлею. Територія в порядку, адже є утримувач, який за нею дбає, бо вклав сюди кошти.

Багато парків не буває, особливо в Дарницькому районі — де зелена зона вкрай необхідна.

"У Дарницькому районі мало зелених зон. Вони є, але ми приблизно підрахували, щоби побудувати, відремонтувати, створити нові зелені зони — маленькі сквери, парки при будинках — треба десь 2 млрд гривень. А це лише в Дарницькому районі", — підкреслив Артем Савичев.

Наостанок зазначимо, що парк біля озера Тягле — це поки ініціатива, але її автори сподіваються, що вже за рік вона почне втілюватися в життя.