З настанням стійкої сухої погоди в Києві та інших великих містах України активізувалися стрітрейсери (вуличні гонщики на автомобілях, англ. street racer, - "Апостроф"), які вночі просто тероризують місцевих жителів, мало не долаючи звуковий поріг прямо під вікнами житлових будинків. Але поліція практично нічого не може з ними зробити. "Апостроф" з'ясував – чому, і як із взагалі цим можна боротися.
Голос народу
Улюблені місця "тренувань" стрітрейсерів у Києві – магістральні вулиці, якими зручно розганятися в нічний час, коли дорожній рух практично відсутній. Це, зокрема, Дніпровська та Русанівська набережні, пр-т. Миколи Бажана, Бориспільське шосе, вул. Богатирська. Є траси і у самому центрі столиці – вул. Мечнікова, бульвари Лесі Українки і Тараса Шевченка.
Читайте: Це вам не в нас порушувати: в яких країнах найбільше карають за перевищення швидкості
Те, що відбувається, викликає праведний гнів місцевих жителів, про свавілля стрітрейсерів пишуть на численних форумах.
"Я живу на Мечникова, і ледь не щоночі під вікнами ревіння. Збираються ввечері на майданчику біля виномаркету Goodwine, гарцають прямо перед носом патрульної поліції, – розповідає "Апострофу" киянин Олександр Ільченко. – Запитую їх: чому нічого не робите? У відповідь: якщо спробуємо зупинити, то завтра вже не працюватимемо".
У народі існує думка, що стрітрейсери - це такі діти мажорів, високопосадовців, які "літають" ночами на крутих автомобілях Dodge, Mustang і Lamborghini, а поліцейські просто бояться з ними зв'язуватися.
Але це зовсім так. Так, автівки вартістю $100 тис. звичайно зустрічаються, але, як розповідає "Апострофу" Олександр Пешко, керівник проекту Drag Racing (до активної фази війни вони організовували офіційні перегони на київському автодромі "Чайка"), в одного знайомого стрітрейсера був, наприклад, тюнінгований "Горбатий запорожець" ЗАЗ-965. До 100 км/годину розганявся за 3 секунди, не гірше за Lamborghini.
Тож пояснення – чому поліція не бореться із стритрейсерами, зовсім не в соціальному статусі гонщиків. Але у чому?
"Поліції все одно"
"Гіпотетично стрітрейсера, що їздить ночами, можна затримати з трьох причин. Перевищення швидкості, порушення режиму тиші та порушення комендантської години. Але ці норми фактично не працюють", – розповідає "Апострофу" керівник Вінницької обласної федерації дрегрейсингу та дрифту Андрій Гальчинський.
За його словами, перевищення швидкості ще треба довести. Фото та відеофіксація ведеться лише у тих місцях, де є відповідні знаки. А там стрітрейсери не перевищують. Якщо й упіймали на перевищенні – ну, штраф 1 тис. грн. Але що це для людини, яка за ніч на бензин стільки може витратити?
Порушення режиму тиші взагалі неможливо довести. Для цього потрібний спеціальний прилад для визначення децибелів. Якщо скажуть – ви гомоніли, у вас мотор реве, ви у відповідь – ні, не реве. І все, розмова закінчена. Комендантська година? Ну, вибачте, їду на вокзал тещу зустрічати, у неї поїзд о третій ночі приходить. Тут єдине, що зроблять – це зауваження та документи перевірять.
"Потрібні чіткі закони. А сьогодні звинувачення щодо стрітрейсера будь-який юрист розіб'є в пух і прах за дві секунди", – наголошує Андрій Гальчинський.
Олександр Пешко каже, що поліції, за великим рахунком, на стрітрейсерів начхати. Тим більше, що вони фактично нічого гонщикам пред'явити не можуть. Який тоді сенс здійснювати зайві рухи тіла?
Все, що залишилося від шикарного кабріолету Dodge Viper Сергія Чекашкіна
"Поліція активізується у тих поодиноких випадках, коли відбувається резонансна подія. Наприклад, як у 2012 році, коли загинув начальник департаменту Мінекономрозвитку Сергій Чекашкін. Він розбився на Бориспільській трасі, зніс своїм Dodge Viper вартістю $150 тис. двісті метрів відбійника", – розповідає керівник Drag Racing.
За його словами, у подібних випадках поліція вживає заходів – можуть, наприклад, заблокувати стоянку біля супермаркету, де вечорами збираються стрітрейсери.
"Але минає місяць-півтора, і все повертається на круги своя", – каже Олександр Пешко.
"Багато їх, дуже багато. Увечері з 10-ї вечора до 12-ї ночі можуть промчати повз більше десяти стрітрейсерів. А зупинити їх і погрозити пальчиком: мовляв, недобре так чинити - смішно. Ми реально майже нічого не можемо зробити. Так, існує режим тиші, але ми не можемо виміряти рівень шуму – немає технічної можливості. Визначити перевищення швидкості згідно із законом можемо лише вдень", – розповідає "Апострофу" Олександр, старший лейтенант патрульної поліції Дніпровського району Києва.
За його словами, чи не єдина можливість притягнути порушника до відповідальності – це зупинити під час комендантської години.
"Ми маємо право затримати його на дві години, відвезти в управління поліції та перевірити законність перебування на вулиці. А в управлінні постійно сидить людина з військкомату, що перевіряє порушника по своїх базах і може виписати повістку. Але стрітрейсери намагаються після 12-ї ночі не їздити", - розповів поліцейський.
Але, слід зазначити, що поліція таки почала вживати профілактичних заходів щодо стрітрейсерів. Наприклад, 23 квітня перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький на своїй сторінці у Facebook повідомив, що на стоянці в центрі Києва стрітрейсерам, що сиділи у своїх автомобілях, вручали повістки у військкомат.
Читайте: Тюнінгуватимуть автомати: у Києві любителям форсажу роздали повістки
Стрітрейсери отримують протоколи та повістки у військкомат
"Але цей захід, треба зазначити, теж не цілком законний - сидять собі люди в машині, нічого не порушують. Взагалі влада повинна створювати якісь умови для рейсерів. Єдине місце в Києві, де можна було проводити заїзди - це автодром "Чайка". Але зараз це стратегічний об'єкт: за парканом – однойменний аеродром", – розповідає Олександр Пешко.
Але виїжджати вночі на дороги та заважати киянам відпочивати – теж не вихід.
"От у боксера немає умов для тренувань. То що йому, виходити на вулицю, щоб людям морди бити?", - каже Андрій Гальчинський.
Одним словом, вирішення проблеми стрітрейсерів – це ухвалення дієвих законів. Гідне технічне оснащення патрульної поліції. Розвиток інфраструктури для людей, які люблять перегони. Інакше жителі наших міст продовжуватимуть страждати вночі від любителів гоночної їзди на вулицях.
Читайте: На українських дорогах посилять контроль за певною категорією авто та мотоциклів: кого торкнеться