На сьогоднішній день індустрія фільмів жахів вважається однією з найприбутковіших. За даними сайту The Numbers, який відстежує касові збори в кінематографі, починаючи з 1960 року, фільми жахів з урахуванням інфляції зібрали в прокаті $24 млрд. Якщо в Голлівуді в 1996 році було знято лише 7 "страшилок", то до 2017-го ця кількість зросла до 62 картин.
Популярним залишається питання: навіщо люди дивляться і добровільно фінансують індустрію виробництва хорорів? Що цікаво, деякі артисти в даному жанрі випускають навіть кліпи. Наприклад, нещодавно співачка ТО-МÁ випустила свіжу відеороботу в жанрі хоррор-муві з доволі містичною назвою "Карма". Режисер Serge Vane постарався на славу, зробивши з кліпу 4-хвилинний міні-фільм, від якого можна не тільки отримати заряд адреналіну, а й естетичне задоволення.
Так от... Навіщо ж люди дивляться хорори і як вони впливають на глядача? За даним питанням вже було проведено доволі багато різних досліджень і висунуто чимало цікавих теорій. Висновки деяких вчених відверто дивують.
Наприклад, як стверджує Марк Гріффітс з Університету Ноттінгем Трент, під час перегляду фільму жахів ми переживаємо те, що навряд чи могли б випробувати в реальному житті. "Хоррор забезпечують ефект катарсису, даючи вихід емоціям і накопиченому розчаруванню", - уточнює вчений.
Так само вчені з'ясували, що фільми жахів мають несподіваний ефект: вони зміцнюють імунітет і навіть сприяють схудненню. І цьому є докази. Дослідники з Університету Ковентрі взяли аналізи крові у добровольців до, під час та після перегляду "страшилок". І вони показали, що фільми забезпечили приріст в крові лейкоцитів. Подібна реакція виникає у людини при потраплянні в організм інфекції. Виявляється, перегляд фільму жахів дає відчуття, наближене до відчуття напруженої боротьби або польоту, в кров викидається велика кількість адреналіну, який мобілізує імунну систему та може допомогти з втратою ваги.
Перегляд фільмів жахів дає нам можливість подумки репетирувати, як ми впораємося з тими чи іншими небезпеками. І найцікавіше: чим більше негативних емоцій людина відчуває під час перегляду "фільму жахів", тим більша ймовірність того, що вона отримає задоволення від жанру.
Соціолог Марджі Керр зі своїм колегою Грегом Зігле провели експеримент, запросивши до участі 262 особи. Протягом 35-ти хвилин кожного помістили в атракціон, який лякав спецефектами, акторами, загримованими під героїв найзловісніших фільмів, та навіть бив слабким розрядом електричного струму. У 100 осіб знімали електроенцефлограмму для вивчення активності головного мозку.
За результатами експерименту Керр поділилася наступними висновками: "Автоматично в організмі запускається складна система хімічних реакцій, які повинні допомогти нам вижити в небезпечній ситуації: адреналін, ендорфіни, дофамін, серотонін, окситоцин та інші гормони наповнюють мозок і тіло, - уклала фахівець. - Але ті ж хімічні агенти надходять в кров і під час позитивних переживань, наприклад, коли ми щасливі, схвильовані або здивовані. Вся справа в контексті: інша справа, коли існує реальна загроза життю. Але коли людина усвідомлює, що знаходиться в безпеці, то отримує вигоди від гострих відчуттів".
І звичайно ж є протипоказання. Наприклад, закритим в собі людям, а також тим, хто пережив травматичні ситуації в житті, відвідувати такий жанр не варто. Така історія підійде для товариської людини, яка всі емоції відразу ж віддасть співрозмовнику. Отже зі свого боку, можемо зробити висновки, що боятися корисно і навіть приємно. Тут, як і в кожній справі, головне не переборщити.
- Раніше стрімінговий сервіс Tubi провів дослідження, щоб заразити глядачів духом Хеллоуїна. Опитування двох тисяч дорослих людей показав, які фільми жахів люди найчастіше дивляться в переддень Дня всіх святих, і ці списки напевно стануть в нагоді любителям полоскотати нерви.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime та дізнавайтеся про них швидше.