Зневоднення – актуальна проблема в умовах війни. Український інфекціоніст Ольга Голубовська розповіла, як очистити непридатну для пиття воду в домашніх умовах, яка врятує від зневоднення та не завдасть шкоди організму.
Кип'ятіння
За відсутності підозри на зараження бакреріальними агентами кип'ятити потрібно щонайменше 10 хвилин. Якщо є підозра на зараження – 1 годину. Кип'ячену воду слід зберігати в чистому посуді, який добре закривається. Більше однієї доби у відкритих ємностях (пляшках) воду зберігати не слід.
Спеціальні таблетки
Знезаразити воду можна за допомогою таблеток Акватабс, Аквацид, Пантоцид та подібними за складом варіантами. Таблетки-знезаражувачі містять до 6 мг активного хлору або еквівалентних речовин. Вони швидко розчиняються (до 15 хвилин), мають високі антибактеріальні властивості, довго зберігаються і не псують смак. Іноді, навіть усупереч інструкції, рекомендується використовувати дві або три таблетки на літр води, залежно від прогнозованого забруднення.
Розчин йоду
Додайте дві краплі 10% розчину йоду до води об’ємом 1 літр. Почекайте 30 хвилин перш, ніж пити її. Смак буде жахливим, але ви не помрете від зневоднення та не захворієте на смертоносні захворювання після пиття забрудненої води.
Марганцівка
Перманганат калію (марганцівка) використовують у вигляді 0,5-1 відсоток розчину (має блідо-рожевий колір). Марганцівка відноситься до сполук, які погано розчиняються, тому на дні ємності можуть залишитися кристали, які не розчинилися. Якщо вони потраплять на слизові оболонки рота, стравоходу, шлунка, кишечника – це призведе до сильних опіків і виразок. Отриманий розчин краще обережно процідити, не збовтуючи, залишивши на дні трохи рідини.
Перекись водню
Додайте 1 столову ложку перекису водню (при сильному забрудненні 2 ст/л) на літр води, залиште настоятися на годину, після додатково додайте декілька таблеток активованого вугілля.
Таблетки гідропериту
Дозування – 2-3 таблетки на 1 літр води. При розчиненні таблетки у воді утворюється розчин перекису водню, який далі розкладається на воду та активну діючу речовину – атомарний кисень. При розпаді гідропериту у воду потрапляє також карбамід – не особливо шкідлива речовина, що надає воді солонуватий смак.
Виморожування
У разі відсутності доступу до прісної води наявну солону воду "опресняють" методом виморожування. Він заснований на тому, що прісна вода замерзає при температурі 0 °C, а солона – при нижчій. Таким чином при температурі 3-4 °C і нижче поверхні солоної води утворюється кірка з прісного льоду. Отриману воду також слід обеззражувати доступними методами.
Очищення води сріблом
Шматочок срібла у будь-якому вигляді (монета чи ложка) залишають у ємності з водою. На ранок така вода придатна для пиття і довгий час не псується.
Активоване вугілля
Воду, яка забруднена хімічними речовинами, можна знезаразити активованим вугіллям. Додайте 1 столову ложку вугілля, яке попередньо перетріть на порошок до 1 літру води.
Відстоювання
За час відстоювання з посудини випаруються леткі сполуки, а механічні частинки і солі осядуть на дно. У той же час метод не дозволяє видалити хвороботворні мікроорганізми. Відстоювання води повинно відбуватися протягом 5-6 годин. До вживання рекомендують 2/3 об'єму рідини.
Очищення води із застосуванням фільтрів
Вважається що застосування різних систем очищення дозволяє більш якісно очистити воду від домішок. За принципом дії фільтри поділяються на проточні та фільтри-накопичувачі. Перші приєднуються безпосередньо до пристрою подачі води і очищають її під тиском. Фільтри накопичувального принципу дії, як правило, мають форму глечика і очищають воду, пропускаючи її через змінний картридж.
Фільтр у домашніх умовах
Знадобиться глечик та велика лійка. Лійку потрібно встановити у глечик, а також відрізати невеликий шматок марлі – це потрібно для того, щоб частки фільтра не потрапили у воду. Другий шар – вата – її потрібно викласти невеликим шаром. Третій шар – знову марля. Далі – найголовніша фільтруюча частина – активоване вугілля. Знадобиться 5 упаковок. Розприділити таблетки потрібно по всій поверхні фільтра. Поверх активованого вугілля викласти ще 2 шари марлі. Ще один важливий компонент – річковий пісок. Його слід добре промити, обсмажити на сковороді і розподілити по всій поверхні, утрамбовуючи. Наостанок, накрити пісок марлею. У лійці необхідно залишити простір, який заповнюватиметься брудною водою.
- Дізнайтесь, які крупи можна готувати та вживати без варіння. Перевірте свої запаси та збережіть прості рецепти.