З приходом осені у садівників закінчується гаряча пора, адже вже зібрано врожай майже всіх фруктів та овочів, у тому числі картоплі. У цей час можна підготуватися до наступного сезону: обробити теплицю, зробити натуральне зелене добриво із залишків рослин та бадилля, зайнятися обрізкою кущів, а також підготувати їх і дерева до зими. theLime докладніше розповідає, чим мульчувати їх на зиму, щоб захистити від морозів.
Читайте також: Навіщо білити дерева восени і як це правильно робити: поради садівникам.
Мульчування – поверхневе покриття ґрунту мульчею для його захисту та покращення властивостей. Роль мульчі можуть виконувати найрізноманітніші, як природні органічні, і штучні неорганічні, подрібнені до певних розмірів, матеріали. Мульчування – один із найефективніших способів підтримки здоров'я рослин.
Чим можна мульчувати ґрунт?
Солома
Мульча із соломи збагачує землю поживними речовинами та підвищує її родючість. Солома захистить землю від заморозків та надовго збереже тепло. Мінус цього матеріалу в тому, що він приваблює гризунів.
Підійде для полуниці, озимої зелені, часнику, ожини, озимої картоплі та винограду. Не підійде для ділянок, де часто заводяться миші.
Опале листя
Опале листя є мульчею для ґрунту в дикій природі. Такий матеріал збагачує ґрунт поживними речовинами та прискорює ріст рослин навесні. Домашню ділянку рекомендується застелити листям берези, вільхи, липи, клена. Зазначимо, що листя має бути сухим.
Листям можна вкрити землю біля плодових дерев та ягідних кущів. Не можна мульчувати овочеві грядки.
Хвоя
Хвойні голки – найкращий матеріал для мульчування квітіів. Ялиновий шар захистить землю від заморозків та пересихання, а також запобігатиме появі хвороб. Зверніть увагу, що хвойні голки окислюють землю.
Підходить для полуниці, лохини, квітів, вічнозелених рослин та рослин, які люблять кислий ґрунт. Не підходить для рослин, які не люблять кислий ґрунт.
Читайте також: Потрібно встигнути до морозів: список важливих осінніх робіт на городі та в саду.
Компост
Компост вважається одним із кращих матеріалів для мульчування ґрунту, але він обов'язково має бути витриманий не менше 2 років. Компост розкладають на ділянці шаром 5 см і зверху прикривають сіном або листям. Така мульча не лише удобрює ґрунт, а й захищає рослини від хвороб.
Підходить для овочевих озимих культур, винограду, фруктових дерев та ягідних кущів.
Торф
Підійде для ділянок з важким ґрунтом: він покращує структуру землі, утримує вологу та стимулює весняне зростання рослин. Для мульчування можна використовувати лише перехідний та низинний торф.
Підходить для посаджених на зиму овочів та зелені. Не можна мульчувати землю свіжим торфом.
Тирса
Тирса є прекрасним добривом для будь-якого типу грунту, особливо в поєднанні з компостом. Вони збагачують корисними речовинами навіть дуже бідну землю та захищають ділянку від морозів. Перед застосуванням їх слід ретельно просушити. Тирсу потрібно прибрати з ґрунту ранньою весною, оскільки після розкладання вони витягують азот з ґрунту.
Підходить для плодових дерев, ягідних кущів, винограду, цибулинних квітів та озимих овочів.
- Читайте також на theLime про дієвий засіб для обробки саду та городу восени.
Цікаві новини для вас:
- В піску, на картоплі, у глині: як зберігати буряки, щоб долежали до самої весни.
- Чим укривають виноград на зиму: найкращі способи та матеріали для захисту лози.
- Як підготувати гладіолуси до зими: поради та лайфхаки досвідчених садівників.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.