Лайм

"8 березня — це не свято весни й краси": українська "амазонка" розповіла історію свого визнання у війську

​Вікторія Дворецька розповіла про свій шлях у війську

Вікторія Дворецька, перша жінка в Україні, яка виборола право вчитися на бойовій спеціальності, з нагоди 8 березня, міжнародного дня боротьби за права жінок, розповіла про свій шлях у війську.

"Початок АТО, травень 2014-го. Я приїхала з іншими дівчатами в добровольчий підрозділ. Виявилося, оформити нас можуть лише на посади санінструктора, діловода, комірника. А якщо дослужиш до сержанта, то будеш за документами цілим начальником лазні (як у мене було), дарма що воюєш у групі розвідки)", - написала Дворецька у Facebook.

Виконуючи обовʼязки заступниці командира роти, вже 2015-го вона дізналась, що й офіцерські посади для жінок закриті.

"Теоретично могла бути хіба замполітом. Але й на цю посаду вирішили за краще призначити чоловіка, котрий у той час сидів у СІЗО. Тоді я звільнилася з армії.

Саме в цей час активно розгорталась адвокаційна кампанія за гендерну рівність у війську. Разом із побратимами нам вдалося домогтися доти неможливого — мене прийняли до Національного університету оборони на факультет бойового застосування військ.

По закінченню навчання я вже знала, що не буду в запасі і мій випадок має стати прецедентом для подальших змін. Вже наступного місяця я була першою жінкою, яка офіційно стала заступником командира роти. Чи не єдина була офіцером, який ішов на цю посаду через співбесіду з командувачем Сухопутки) Два роки я була командиром роти вогневої підтримки, і це був час, коли найповніше почувалася живою", - розповіла Дворецька.

В червні того ж 2016 року відбулися зміни до наказу МОУ, за якими жінки отримали право виконувати ті обовʼязки, які хочуть і можуть, і при цьому не терпіти приниження посадами "банщиць".

"Зараз у нашому війську десятки тисяч жінок. Багато з них воюють на рівні з чоловіками й обіймають бойові посади. Віддають життя, здоровʼя, проходять полон. Тому для мене 8 березня — це не свято "весни й краси". Це не про "прекрасну половину людства". Це день рівності, визнання і поваги", - підкреслила Дворецька.

Раніше у Міністерстві оборони назвали спеціальності, які обирають жінки, для проходження військової служби у Збройних силах.

Новини партнерів

Читайте також