Лайм

Як знайти внутрішню опору і впевненість у своєму завтра: психологічні поради під час війни

Скористайтеся рекомендаціями експерта

Через війну в Україні, яка триває вже більше шести місяців, кожен українець вчиться жити в новій реальності. Адже потрібно не лише впоратися зі станом хронічного стресу та тривоги, але й навчитися знаходити внутрішню опору в собі та планувати своє завтра. Детальніше про те, як це зробити, розповіла гештальт-терапевтка Оксана Моцна.

"У повсякденному житті ми не оперуємо психологічними поняттями. Ми просто відчуваємо себе певним чином і намагаємося знайти пояснення своїм емоціям. Але відповіді на наші стани не завжди очевидні та їх істинні витоки можуть бути сховані дуже глибоко. Так і з внутрішньою опорою. Навряд чи людина у діалозі із собою якось ідентифікує її, але її відстуність чи втрата точно впливає на наше життя та психологічний стан", - пояснює експертка у Instagram.

Фото: Getty Images

За останні півроку кожен щось втратив: почуття безпеки, дім, стосунки, друзів, роботу, мрії, свободу пересування - у кожного буде свій набір. Спеціалістка пояснює, що якщо раніше ці речі були для нас дуже важливими і ми на них орієнтувалися, то зараз на їхньому місці виникла пустота і життя посипалося, ми втратили наші опори.

Внутрішня опора - це те, що дозволяє нам відчувати себе стійкими, захищеними, впевненими у своєму завтра. За словами фахівця, опор у людини може бути безліч, і чим більше їх, тим краще. Адже коли людина потрапляє в кризову ситуацію, то з ладу виходить одна із них чи одразу декілька, а психіку продовжують підтримувати ті, які залишилися.

Однак важливо розуміти, що опори виконують свою підтримуючу функцію тільки якщо ми їх усвідомлюємо. Якщо ж увага на цьому не зафіксована, то мозок не читає цю інформацію. "Це як з появою плівки: зображення стає видимим тільки під дією реактивів", - каже експертка.

Набір опор у кожного буде свій: квартира, партнер, зв'язки, робота, сім'я. На цьому етапі треба визначити, що має найвищий пріоритет саме для вас - це дасть розуміння, на які сфери життя треба скерувати увагу в першу чергу.

На що слід звернути увагу?

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Фото: instagram.com/yulia__nikonenko

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Новини партнерів

Читайте також

"Продюсер дозволяв собі недоречний тон. Я просто пішла з проекту". Інтерв’ю з акторкою Наталкою Денисенко

Наталка Денисенко висловилася про кіно та театр, а також відповіла на запитання, чи були випадки сексуального домагання у її житті.

"У виставі "Дзяди" бути оголеною — для мене це було випробуванням". Інтерв’ю з акторкою Надією Левченко

Надія Левченко висловилася про українське кіно, розповіла про роботу в театрі, написання музики для вистав, а також пригадала спілкування із вимушеними переселенцями.

"Боюсь, що Бойко зовсім не пан, а товаріщ". Інтерв’ю з режисеркою Тамарою Труновою

Тамара Трунова пригадала свій режисерський досвід в Україні та за кордоном, а також відповіла на запитання, не пов'язані з театром.