Через війну в Україні багато людей змушені були залишити свої домівки та шукати прихисток в інших містах та країнах, оселитися на якийсь час у родичів чи друзів. Велика кількість людей у будинку, як відомо, може стати причиною появи конфліктів або навіть скандалів, адже для адаптації в нових умовах потрібен час. Психолог Альона Щербань поділилася простими правилами, які допоможуть великій родині уберегтися від сварок.
Психолог, сексолог, психотерапевт Альона Щербань
Детальніше про це експертка розповіла на своїй сторінці в Instagram. Вона зазначила, що виконання цих нескладних пунктів зробить спільне проживання більш комфортним та допоможе чітко визначити потреби кожного члена сім'ї.
4 простих правила, які допоможуть ужитися з великою кількістю людей під одним дахом:
турбота про оточуючих. Коли ви намагаєтеся полегшити життя інших людей, це робить вас більш організованими і зменшує вашу тривогу. Коли кожен починає дбати про ближніх, це дає сили цій групі рухатися вперед і не витрачати цю силу на негатив.
Робити те, що вмієш найкраще за все. Коли кожен зайнятий справою, яку вміє виконувати найкраще, яка приносить хоч трохи задоволення, це дає свої позитивні плоди. Адже хтось любить доглядати за дітьми, а хтось мити посуд чи підлогу. Це доповнення до пункту про розподіл обов'язків. Якщо їх розподілити правильно, не буде додаткових конфліктів чи образ.
Графік "нового" життя. До обов'язків додатково можна розробити графік вашого спільного життя. Важливо обговорити і зрозуміти, хто о котрій годині прокидається, кому важливо не заважати, у кого які ритуали і як можна їх задовольнити, проживаючи разом. Це про синхронізацію, про зближення та особисті межі.
Компліменти. Коли ви живете з великою кількістю людей під одним дахом, важливо помічати позитивні моменти та якості людей, водночас прощати недоліки. Ми всі дуже різні, і цю унікальність кожного потрібно приймати!
"Я не говорю про те, що потрібно мовчати, якщо вам щось не сподобалося. Ні, цей пункт не про це, тут більше про звернення уваги на позитив", - пояснює експертка.
Ще кілька важливих рекомендацій:
- Розподіліть простір будинку.
- Розподіліть обов'язки у сім'ї.
- Визначте, які межі порушуються.
- Спільне проведення часу.
- Знайдіть те, що надихає вас.
- Також дізнайтеся, що таке синдром втоми від війни та як з ним упоратися. Існують різні стадії виникнення стресу під час війни. Австрійський військовий нейропсихолог Томас Вебер каже, що українці пережили перші дві стадії: сильний переляк та стадію страху смерті.