Копати картоплю зазвичай починають із серпня і закінчують у середині вересня, залежно від сорту та погодних умов. Перед тим, як прибрати її на зберігання в погріб чи підвал, слід просушити та підготувати бульби. Для цього скористайтеся порадами досвідчених фермерів, які стануть у нагоді і в майбутньому.
Якщо ви копали картоплю за дощової погоди або земля була сирою, просушіть її перед закладкою в льох. Покладіть картоплю під навісом або в сараї на протягу, щоб забезпечити максимальне провітрювання.
Також картоплю важливо охолодити, якщо ви копали її у спеку. Для цього можна присипати її землею, щоби температура всередині купи знизилася.
Не поспішайте забирати картоплю на зберігання, якщо на ній багато механічних пошкоджень. Картопля може лежати в сухому місці до 3 тижнів, і за цей час її шкірка стане міцнішою, а бульби заживуть. Таке "лікування" також важливо провести, якщо під час збирання врожаю були дощі чи посуха.
Переберіть картоплю перед тим, як покласти її на зберігання, пошкоджені бульби відокремте від здорових.
Краще зберігати картоплю в дерев'яних ящиках або на дошках, щоб не допустити контакту бульб із холодним залізом, цементом, бетоном, цегляною кладкою.
Якщо у погребі чи підвалі погана вентиляція, слід захистити картоплю від вологи. Зробити це можна за допомогою соломи, мішковини чи стружки. Оптимально, якщо температура при цьому не перевищуватиме 5 градусів за Цельсієм.
Щоб картопля довше зберігалася і не гнила, її можна посипати сухим лушпинням цибулі або сухим подрібненим листям горобини.
- Читайте також, як зберігати огірки в холодильнику, щоб довше залишалися свіжими.
- Дізнайтеся, що робити з молодим часником, щоб він не висох.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.