RU  UA  EN

Пʼятниця, 19 липня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
25.80
Політика

ТОП-20 найкращих ресторанів Києва: підсумки голосування

Гучна відставка або договірняки з Порошенком: в українській політиці зріє нова інтрига

У діяльності аудиторів НАБУ є кілька підводних каменів

У діяльності аудиторів НАБУ є кілька підводних каменів Фото: прес-служба президента

Михайло Буроменський, Павло Жебрівський і Володимир Василенко стали першими аудиторами Національного антикорупційного бюро України. До комплектації цього тріо політики йшли трохи більше року. Але після призначення останнього аудитора не всі зітхнули з полегшенням. Нинішній склад оцінювачів діяльності НАБУ, який повинен змінюватися щороку, не викликає довіри ні у суспільства, ні у політиків. Тому перед аудиторами стоять великі виклики. Чого дійсно варто очікувати від аудиту НАБУ і чи залишиться директор Артем Ситник на своїй посаді, дізнавався "Апостроф".

Перша гучна спроба звільнити директора бюро Артема Ситника була ще у грудні минулого року. Тоді НАБУ звинуватили в перевищенні своїх повноважень у низці кримінальних справ, а головним доповідачем щодо неслухняного бюро виступив генпрокурор Юрій Луценко. У ці розбірки правоохоронних органів свою лепту внесли і народні депутати від "Блоку Петра Порошенка" і "Народного фронту". Так, в Раді був зареєстрований законопроект, який дозволяв парламентаріям самостійно звільняти директора бюро, що повністю суперечило закону про НАБУ. У первісному вигляді все залежало від аудиту діяльності бюро. У разі негативної оцінки президент мав право своїм указом звільнити директора. Але ніяк інакше.

Коаліція настільки швидко хотіла розправитися з неугодним Ситником, що запропонувала змінити правила гри і надати нардепам можливість вирішувати долю всіх директорів НАБУ. Але ці наміри не залишилися непоміченими на Заході, де простий директор бюро має більшу підтримку і захист, ніж президент України. Це остудило запал БПП і НФ, яким довелося відкликати законопроект.

Ця ситуація виникла не тільки через бажання провчити Ситника. На той час Комітет з питань запобігання та протидії корупції ніяк не міг відібрати кандидатів для голосування за аудитора від парламенту. Був обраний тільки один – доктор юридичних наук Михайло Буроменський від Кабінету міністрів. В Адміністрації президента, як раніше повідомили "Апострофу", планували представити свого аудитора вже після Верховної Ради.

Постійні інтриги і скандали навколо цієї теми закінчилися тим, що 7 червня парламент без довгих дискусій делегував свого кандидата на оцінку діяльності НАБУ – правозахисника Володимира Василенка. Як виявилося, при бажанні такі питання можна вирішувати швидко. Потім 19 червня список поповнився ще одним членом комісії від АП. Представником Банкової став екс-губернатор Донецької області Павло Жебрівський. На нього і на президента Петра Порошенка обрушився шквал критики. Аудитора звинуватили в тому, що він не відповідає вимогам до членів комісії, а також в тому, що він залежить від команди з АП. Жебрівський відповів, що це все брехня, а аудит пройде чесно. Але йому не всі повірили, і 27 червня антикорупційні організації звернулися у Верховний суд з вимогою визнати протиправним і скасувати указ президента про призначення аудитором екс-глави Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

У президентській фракції не звертають уваги на реакцію суспільства. Представники БПП, як і Жебрівський, обіцяють, що все пройде законно і Ситник не відчує ніякого тиску на себе.

"Навіщо комусь на нього тиснути? Кому він потрібен? Нехай він займається своєю роботою. Зараз ми хочемо зрозуміти, чи відповідають витрати на роботу НАБУ тим коштам, які вони повернули державі на сьогоднішній день", - коментує "Апострофу" ситуацію депутат від БПП і член Комітету з питань запобігання та протидії корупції Іван Мельничук.

"Якщо кошти не відповідатимуть, то навіщо нам така робота Ситника? Один піар, більше нічого", - обурюється нардеп.

Поки незрозуміло, яким чином аудитори з'ясовуватимуть всі ці моменти. В законі нічого немає щодо роботи комісії, тому їм доведеться бути першовідкривачами. Серед українських аудиторів ні в кого немає досвіду роботи в оцінюванні діяльності правоохоронного органу. На питання "Апострофа", як працюватимуть аудитори, погодився відповісти Буроменський.

"Підготовка йде дуже активно. Ми всі (троє аудиторів) на зв'язку. Оскільки повинні забезпечити неупереджений і об'єктивний аудит, тримаємо це питання в центрі уваги. Вирішуємо певні організаційні питання, що дуже важливо для подальшої ефективної роботи", - розповів аудитор, відмовившись уточнити, яким чином відбиратимуться кримінальні справи для вивчення.

Така підготовка може тривати чимало часу. Конкретні терміни перед аудиторами не поставлені, тому поспішати їм нікуди.

У парламенті тим часом думають над іншим способом затягнути аудит – під приводом виділення фінансування для роботи аудиторів. Представник президента в парламенті і депутат від БПП Ірина Луценко вважає, що три члени комісії не зможуть впоратися з великим обсягом інформації.

"Тому зараз може розглядатися питання про створення допоміжної структури або залучення фахівців, які будуть працювати роками. Їм (аудиторам, - "Апостроф") потрібна допомога", - розповіла "Апострофу" нардеп. Але ще кілька років тому, під час ухвалення закону "Про НАБУ", це питання нікого не хвилювало.

Фото: НАБУ

Із заявами Луценко згоден і Іван Мельничук. Він запропонував платити зарплату аудиторам. Це дозволить, на думку політика, домогтися від оцінювання справжньої незалежності і провести його чесно. Але депутат не зміг відповісти, яким повинен бути механізм призначення винагороди і чи підтримають його в парламенті.

Водночас Мельничук впевнений, що питанням надання приміщення для аудиторів повинен займатися особисто Ситник. У НАБУ дивуються таким заявам і скаржаться на погано прописаний закон. Але в будь-якому разі в НАБУ готові до аудиту і хваляться, що за їхньою особистою ініціативою аудит вже влаштували представники посольства США в Україні та Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. В результаті аудит отримав позитивну оцінку.

Чи буде така ж оцінка від співвітчизників? На це питання ніхто не готовий відповісти. Досі неясно, на якому рахунку в АП сам Ситник після того, як з'явився його тандем з генпрокурором Юрієм Луценком у викритті дій керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Незважаючи на постійну підтримку останнього у війні НАБУ проти генпрокурора, Ситник зважився піти проти свого колеги. У зв'язку з тим, що ситуація досі не вирішена і немає прямих доказів провини Холодницького, виникли підозри, що в команді президента змогли обійти Захід і знайти больову точку директора НАБУ, яка змусила його грати за новими правилами.

В такому разі це може стати передумовою до сприятливого для Ситника проведення аудиту. Як результат – збереження посади. Але для української політики це означатиме зростання кризи і катастрофічне падіння віри людей в можливість щось змінити.

"Коли будуть результати аудиту, всі скажуть, що Ситник або здався президенту, якщо буде позитивний результат, або не здався, значить його політично замовили. Варіанта, при якому хвалитимуть президента і аудиторів, не існує", - сказав "Апострофу" один зі співрозмовників, що представляє "Народний фронт".

Зазначимо, що результати першого аудиту роботи НАБУ очікують до середини осені.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

"Хотєлки Заходу" і українська реальність: хто очолить новий уряд

В Україні і на Заході називаються різні кандидатури на посаду прем'єр-міністра

Війна, тарифи і боротьба з олігархами: чим займеться Рада восени

Партії - лідери виборчих перегонів, розповіли, якими законопроектами вони займуться в новому скликанні Верховної Ради

Українські військовополонені моряки можуть повернутися додому: останні новини і всі подробиці

В останні дні Україна і Росія серйозно активізували переговори щодо обміну полоненими, і, здається, в список також потраплять військовополонені українські моряки

Новости партнеров

Загрузка...