RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Битва за Нацбанк: хто хоче "збити" Смолія

Бажання нардепів викликати главу НБУ має явне підгрунтя

Бажання нардепів викликати главу НБУ має явне підгрунтя Яков Смолий Фото: NBU

У понеділок, 4 травня, Верховна Рада зареєструвала постанову, вимагаючи від голови Національного банку України Якова Смолія відзвітувати перед нардепами про діяльність регулятора. У минулому році звіт припав на січень, в цьому році корективи вніс карантин. Однак депутати від "Слуги народу" поспішають викликати Смолія на килим вже зараз. "Апостроф" розбирався, чи може ініціатива народних депутатів перерости в тиск на главу НБУ.

Верховна Рада планує заслухати доповідь голови Національного банку України про діяльність регулятора в умовах встановленого карантину. Проект відповідної постанови був зареєстрований у парламенті в понеділок, 4 травня. Авторами ініціативи виступають 17 народних депутатів від фракції "Слуга народу". Згідно з документом, за результатами доповіді планується дати оцінку діяльності глави Нацбанку Якова Смолія щодо покладених на нього повноважень. Раніше народний депутат Дмитро Наталуха з "Слуги народу" повідомив, що ідея викликати для звіту Смолія належить йому.

"Всіх нас цікавить стратегічне бачення і план дій НБУ під час карантину, коли національні банки інших держав відіграють чи не найбільш провідну роль в локалізації та подоланні економічної кризи. А, враховуючи колективний недолік особистого спілкування під час ізоляції, думаю, жива дискусія буде на користь всім без винятку", - написав він у себе на Facebook.

Втім, в деяких ЗМІ давно циркулювали чутки про те, що останнім часом за атаками на керівництво НБУ стоїть оточення олігарха Ігоря Коломойського, який продовжує робити спроби повернути собі націоналізований в 2016 році "ПриватБанк".

В ексклюзивному коментарі "Апострофу" глава Нацбанку Смолій зазначив, що готовий виступити на засіданні парламенту. Більш того, за його словами, доповідь для Верховної Ради готувалася ще в лютому, але в зв'язку з карантином захід довелося перенести.

"Звичайно ж готовий. У глави Національного банку є обов'язок виступати - не зі звітом, а доповіддю - на пленарному засіданні Верховної Ради. Це передбачено законом про Національний банк. Ми ініціювали таку доповідь ще в лютому, однак в зв'язку з карантином він перенісся на невизначений час", - прокоментував "Апострофу" депутатську ініціативу Смолій.

Відзначимо, доповідь про діяльність НБУ за 2018 рік була представлена в Раді в січні 2019 року.

Разом з тим, Смолій не став відповідати на питання, чи вважає він дії народних депутатів політичним тиском.

"Я не знаю, які мотиви були у ініціаторів", - пояснив він.

Під тиском

У листопаді минулого року правління Нацбанку офіційно заявило, що на нього чиниться тиск з боку олігарха Ігоря Коломойського. Зокрема, в НБУ звернули увагу на інформаційні матеріали замовного характеру в ЗМІ, щоденні багатомісячні акції протесту під стінами регулятора, а також спроби насильницького захоплення установи.

"Ми вважаємо, що це тиск на Національний банк здійснює олігарх і екс-власник Приватбанку Ігор Коломойський, який заборгував державі $ 5,5 млрд, виведених з "ПриватБанку "до націоналізації", - йдеться в документі, розміщеному на офіційному сайті НБУ. При цьому Нацбанк неодноразово говорив про те, що портфель колись найбільшого приватного банку в Україні через діяльність попередніх власників складається практично повністю з позик.

Коломойський, намагаючись повернути собі контроль за "ПриватБанком", пустив в хід головні ресурси - підконтрольні ЗМІ та численну групу лояльних народних депутатів. Яка за дивним збігом обставин "осіла" в комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики. Мова, зокрема, йде про колишніх журналістів підконтрольного Коломойському телеканалу "1+1" Олександра Дубінського та Ольгу Василевську-Смаглюк. У парламенті група олігарха всіляко намагалася "поховати" за допомогою тисяч поправок так званий "антіколомойскій закон".

Втім, "збити" Смолія непросто. Відповідно до закону про Нацбанк, для звільнення його глави необхідна політична воля президента. Саме він вносить в Раду подання на звільнення. Глава Офісу президента Андрій Єрмак офіційно заявив, що йому невідомо про будь-які консультації щодо зміни керівництва Нацбанку.

"На даний момент я можу сказати, що навіть про консультації з цього приводу ми не знали і не чули. Безумовно, я можу говорити тільки про Офіс президента. Є парламент України, знаю, що періодично вони запрошують керівництво Національного банку, задають їм питання і проводять якісь консультації, бесіди. Не чув про те, щоб вони брали будь-яке рішення про незадовільну роботу Нацбанку", - сказав Єрмак в ході онлайн-дискусії, організованої Atlantic Council в понеділок, 4 травня.

У Верховній Раді, яка планує давати оцінку покладених на Смолія повноважень, ситуація не настільки однозначна. Але тут є один нюанс: згідно з законом про Нацбанк, його голова представляє в парламенті доповідь про діяльність. Але про його оцінкою його діяльності там немає ні слова, що дає приводи двояко оцінювати ініціативу депутатів від "Слуги народу". Профільний закон був прийнятий таким чином, щоб забезпечити НБУ максимальну незалежність у своїй діяльності від впливу інших державних органів. Глава регулятора може бути звільнений у зв'язку з особистою заявою про відставку, яку він передає президенту для оголошення у Верховній Раді. Приводами для звільнення є обвинувальний вирок суду, визнання недієздатним, припинення громадянства, невиконання обов'язків протягом більш як чотирьох місяців за станом здоров'я, смерть. А також втрата бездоганної ділової репутації, встановлення факту надання недостовірної інформації при призначенні на посаду.

Що таке бездоганна ділова репутація для глави Нацбанку, закон не говорить, але організація колективної критики з трибуни Верховної Ради, завдання в теорії цілком здійсненне.

Не варто забувати, що у вересні 2019 року Національне антикорупційне бюро України відкрило три провадження за фактом декларування Смолієм недостовірної інформації. Матеріали були передані Національним агентством запобігання корупції, але на етапі досудового розслідування були засекречені.

Своя гра

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що така ініціатива народних депутатів заслухати Смолія пов'язана з тиском на нього.

"Це політичні питання. Добре, що Рада не має ніяких повноважень і може тільки бруднити папір", - прокоментував він "Апострофу".

Фурса відзначає, що крім тиску з боку парламенту у Смолія натягнуті відносини зі складом Ради НБУ.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян каже, що перестановки в економічному секторі негативно впливають на відносини з інвесторами та міжнародними фінансовими організаціями. На відміну від міністерств фінансів і економіки, НБУ, як і личить, продовжує зберігати стабільність і незалежність у своїй роботі. Тому в розхитуванні ситуації зацікавлені певні групи впливу, щоб отримати свій політичні вигоди.

"На главу НБУ Смолія чиниться тиск через незговірливість і незалежності установи. Тут головний мотив - поставити свою людину або домогтися можливості впливати на політику регулятора. Ми бачимо в інформаційному полі популістські заяви про необхідність дефолту, звинуваченнях НБУ в стримування облікової ставки, співробітництво з МВФ", - розповідає "Апострофу" Киян.

За словами Кіяна, з питань економіки до діяльності голови НБУ зауважень немає. Облікова ставка знижена до 8% і є запас для її подальшого зниження, регулятор ефективно проводив валютні інтервенції, що дозволило стабілізувати курс гривні. При цьому золотовалютний запас досяг 25 млрд доларів.

З урахуванням того, що Нацбанк відповідає за стабільність національної валюти, відзначають експерти, виглядає дивним слухати доповіді його голови про діяльність в період карантину. Більше таких питань виникає до економічного блоку уряду. Але для забезпечення гарної картинки в телевізорі, викликати Смолія на килим - саме той випадок.

Економіст Андрій Новак вважає, що народні депутати захочуть почути від Смолія про те, де доступні кредити. Можуть виникнути питання щодо принципів виділення рефінансування окремим комерційним банкам.

"Тут головний політичний аспект. Бажання нової влади оновити Нацбанк, який в повному складі залишився від президента Порошенка. Завести на місце Смолія свою людину", - говорить виданню Новак.

12 травня очікується позачергове засідання Верховної Ради, на якому планують розглянути в другому читанні "антиколомойський закон". Прийняти постанову про доповідь Смолія раніше цієї дати не вийде, тому поки що варто очікувати на інформаційні атак на главу регулятора. Попередні вечірні звільнення глав податкової і митниці є доказом того, що "зелена команда" приймає рішення оперативно. Ось тільки з призначенням заміни виникають труднощі - свій кадровий резерв вичерпаний, обіцяний соціальний ліфт не працює, а нові особи часто демонструють абсолютну некомпетентність.

Читайте також