Початок виборчої кампанії у Києві обіцяє бути гарячим. Сильні стартові позиції діючого мера Кличка зумовлені виключно невизначеністю і хаосом у президентській партії "Слуга народу". Рейтинг Зеленського та його партії дозволяє сьогодні висунути кандидата, який без корупційного та скандального політичного минулого може з легкістю отримати значну частину відсотків "Слуги народу". Але "з легкістю" - це було б можливо в умовах дружньої атмосфери у колективі. Якщо ж внутрішньофракційні групи "Слуги народу" у Верховній Раді і далі будуть перетягувати ковдру київських виборів виключно на себе, то прогноз їх результатів для Зеленського може стати плачевним.
На сьогодні є лише одна група, яка іще до перемоги Зеленського на виборах президента задекларувала своє бажання, щоб її кандидат зайняв місце Кличка. Мова йде про оточення Ігоря Коломойського. Влітку і восени минулого року позиція керівника каналу "1+1" Олександра Ткаченка була однозначною – Кличко має піти. Ткаченко навіть організував цілий фронт боротьби із мером Києва.
Але розкачати Зеленського на ухвалення швидкого рішення не вийшло. Це врятувало Кличка, але і врятувало Київ від навали "орди Коломойського".
Показово, як з того часу принишк Ткаченко. Здається, і посада у "жирному" медійному комітеті є, і канал є, і навіть "свій" олігарх є. Хоча, з останнім, звичайно, це не зовсім так. Це скоріше Ткаченко у Коломойського є. Напевно, нерішучість Ткаченко та його одноканальця Дубинського зумовлена мінливою позицією Коломойського. У нього і так багато питань на порядку денному – Приватбанк, Центренерго, війна з Ахметовим, енергоринок, нова партія на базі депутатської групи соратника Коломойського Ігоря Палиці "За майбутнє"...
Проте ближче до календарних виборів у Києві група Коломойського знову "пустила паростки". Окрім Ткаченка додалися ще один виходець із каналу "1+1", нині народний депутат Дубинський, а також екс-голова Офісу президента Андрій Богдан.
Але якщо розглядати їх через призму технологій, то вони швидше можуть виконувати ударну роль для відбілення Ткаченка і нападок на конкурентів. Якщо таким буде Кличко, то це іще можна зрозуміти. Проте, підготовка групи Коломойського має зовсім інше спрямування. Конфлікт олігарха із Зеленським скоріше за все дає однозначний посил групі Ткаченко-Дубинський-Богдан: йти на вибори без праймеріз, без підтримки та волі президента і на додачу експлуатувати бренд "Слуга народу".
Власне, у Зеленського це передчувають, а тому хочуть присікти можливе паразитування на бренді "Слуга народу". Саме тут слід шукати пояснення тому, що президент доволі несподівано і прямо задекларував свою підтримку кандидату від "Слуги народу" на виборах мера Києва. Навіть нехай це буде і незалежний кандидат, але його підтримає партія Зеленського.
Про це Володимир Зеленський заявив під час прес-конференції за підсумками року свого президентства. Фактично, поміж рядків можна прочитати, що кандидатом на посаду київського міського голови повинен стати представник партії "Слуга народу" або людина, яку підтримає партія (читай – персонально Зеленський).
"Що стосується праймеріз, в Києві я чесно буду підтримувати кандидата в мери Києва від партії" Слуга народу ". Буде праймеріз? Буде. Чи будуть входити в праймеріз кандидати в мери Києва не тільки від "Слугі народу "? Обов'язково. Будуть і кандидати від "Слуги народу", я маю на увазі ті, хто є депутатами від "Слуги народу", і будуть незалежні люди, які готові боротися на відкритому праймеріз на засіданні нашої фракції "Слуги народу". Але хто буде краще, того я і підтримаю ", - заявив президент Зеленський.
Отож, паразитувати на бренді у Києві не вийде. У Коломойського це передбачали давно. І розпочали превентивні дії із пошуку тих кандидатів, яких може підтримати Зеленський. Одним із таких називали заступника фракції "Слуга народу" Миколу Тищенка. Ціль такого пошуку стала зрозуміла, коли несподівано Тищенко почав потрапляти один за одним у медійні скандали – то він не так висловився про Мінський процес, то занадто голосно мовчав на питання журналістів, то його ресторан "Велюр" нібито працював під час карантину, то маловідома блогерша звинуватила Тищенко у погрозах, то журналісти знайшли салон дружини Тищенка, який також працював у карантин, то на засіданні фракції відбувається словесна перепалка між Тищенком та ще одним "коломойським" депутатом Куницьким. Список можна продовжити.
Але логіка прослідковується наступна – із Тищенка свідомо роблять антигероя. В сучасних умовах подібні дрібні скандали – справа техніки та спритність рук. Якщо зважати, що до появи Тищенка єдиним можливим кандидатом від "Слуги народу" скромно був Ткаченко, то ймовірність причетності саме групи Коломойського до антитищенківської кампанії доволі висока.
Розрахунок Ткаченка-Дубинського та "примкнувшего" до них "вихователя козлов" Богдана – підготуватись до праймеріз. Мовляв, он скільки є кандидатів. Є скандальні, є не дуже, є взагалі кандидати-тихоні. Фактично, створенням скандалів навколо депутатів "Слуги народи" група Коломойського хоче поставити президента Зеленського у "рамку".
Навіть не варто сумніватися, що у випадку, коли праймеріз не підтримають Ткаченко, то можна буде побачити демарш групи Коломойського. І Ткаченко буде йти на вибори незалежним кандидатом, без приставки "Слуга народу", що відразу капітально понижує його шанси. Адже хто із киян знає Ткаченко?
Той таки Тищенко був і залишається більш відомим для киян – і як ресторатор, і як шоу-мен. На його боці буде також дистанціювання від олігархів. Той таки Ткаченко-Дубинський-Богдан у цьому йому програють. Народ України все таки хоче бачити нові і не олігархічні обличчя.
Повертаючись до позиції президента Зеленського щодо виборів у Києві, то у ній також чітко прослідковується лінія "чужі-свої". "Чужаки" від "Слуги народу" висуватися не будуть. Тим самим Зеленський дає зрозуміти, що вибраний кандидат на "праймеріз" має бути людиною саме партії "Слуга народу", зрозумілим і прийнятним для більшості фракції "Слуга народу", а також схвалений президентом Зеленським. Останній пункт буде напевно відігравати головну роль. Без рейтингу Зеленського говорити про сильний сольний виступ на київських виборах не можна.
Проблема Ткаченка, як найбільш рейтингового кандидата від групи Коломойського, у тому, що почесного президента "1+1" не можна вважати людиною Зеленського. Ну, така вже у нього історія. І на цьому фоні звичайно Зеленський буде схилятися до кандидатури того ж таки Тищенка, який уже прийнятний для президента через те, що він не є людиною Коломойського.
Для президента ситуація складна і тим, що залишається мало часу для вибору кандидата. І шукати зовсім нового – це ризик напоротися на підводні камені. Або взнати у ході виборів, що обраний кандидат, як каже сам Зеленський, "зашкварений" і давно числиться в обозі якогось олігарха. Зараз президенту Зеленському намагаються підсунути саме таких "зашкварених-достойних" кандидатів.
Тому скоріше за все вибір все таки проходити із тих кандидатур, які вже знайомі і зрозумілі президенту.