RU  UA  EN

Вівторок, 18 червня
  • Лайм
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
26.15
Політика

Голосування за кращий ресторан Києва

Погляд

Вільні, але не чесні: в чому небезпека президентських виборів

Як передвиборчі маніпуляції можуть зруйнувати країну

Як передвиборчі маніпуляції можуть зруйнувати країну Фото: УНІАН

Проведення президентських виборів в умовах маніпуляцій чи фальсифікацій з боку влади може призвестине не просто до сумнівів у легітимності результатів, але і до серйозної дестабілізації ситуації в країні, особливо в умовах значної внутрішньої напруги та просування багатьма кандидатами тез, які поглиблюють внутрішні протиріччя, вважають експерти Міжнародногоцентру перспективних досліджень. Чим зумовлені подібні побоювання - читайте в матеріалі "Апострофа".

На сьогоднішній день ми вже бачимо ознаки того, що нинішні вибори ризикують стати найбруднішими за всю історію незалежної України. ЗМІ рясніють повідомленнями про можливу організацію підкупу виборців, створення відповідних мереж та “вдосконалення” технології (анкети однодумців тощо), часто згадуються різні формати потенційної фальсифікації й варіанти застосування адміністративного ресурсу. Крім того, неозброєним оком можна побачити посилення присутності “відданих” чинному президенту людей в обласних державних адміністраціях та на керівних посадах в силових відомствах по всій Україні. До всього цього також можна додати й можливу заангажованість самої ЦВК. А про рішення уряду виплатити по півтора тисячі гривень "передвиборчої субсидії" 4 мільйонам сімей інакше аніж використанням влади в передвиборчих цілях не назвеш.

Все це дуже тривожні і все більш серйозні сигнали. Можемо мати вибори, які при збереженні зовнішніх ознак вільного волевиявлення будуть не чесними і, таким чином, їх результат може стати нелегітимним для значної частини суспільства. Це матиме набагато гірші наслідки ніж програш "бажаного" кандидата, на зростання рейтингів якого кинуті усі ресурси.

Вороги України хочуть не скільки перемоги умовного “проросійського” кандидата – вони вже мають досвід того, що навіть найбільш проросійський кандидат на посаді президента буде змушений проводити проукраїнську політику. Ворогам України потрібен провал легітимності українських виборів, демонстрація світові, що Україна фальсифікує вибори і використовує адмінресурс не зважаючи на те, хто при владі – проросійський чи прозахідний політик. На фоні масового підкупу, контролю ЗМІ, обмежень прав опозиції, використання адмінресурсу і силових відомств в інтересах влади, знову буде піднята теза про те, що Україна – це “failed state”, підтримувати та співпрацювати з якою – безнадійна й безперспективна справа.

Це повинен усвідомлювати кожен відповідальний політик і державний діяч. Це повинен розуміти і кожен український виборець, якого будуть намагатися втягнути, обіцяючи “копійку” за голос, в різні електоральні схеми (участь у так званих “каруселях” тощо). Досить займатися програмуванням бідності й сприймати вибори як ринок, голосуючи за того, хто більше дасть. Час робити усвідомлений вибір на основі критичної оцінки кандидатів і їх пропозицій. Жодна передвиборча "тисяча чи півтори” не варта втрати державності, тисяч загиблих на Сході України, які боронили нашу незалежність й тих, хто наразі продовжує це робити.

Втім, Україна має не лише “зовнішнього” ворога. Ще є внутрішній, який від лукавого сидить на плечі майже кожного українця і як мантру повторює фрази: “я нічого не вирішую”, “як би я не проголосував, все одно мій голос віддадуть кому треба”, “політика – то брудна й не моя справа”, “всі політики однакові”, “проголосую за того, хто більше дасть”... Потрібно усвідомити, що будь-які вибори – це час зупинитись, оглянутись назад і подумати, що відбувалось в країні, що вдалося зробити й кому за це дякувати, а що – ні, чому так відбулося, хто недопрацював і не виправдав нашу довіру й не виконав дані ним обіцянки.

Фото: GettyImages

У кожного є свої фаворити, які мають відповідні пропозиції щодо змін в країні. Не варто вірити їм на слово, просто треба співвіднести їх пропозиції з нашим сьогоднішнім життям і відповісти на три ключові питання: Чи збігаються ваші проблеми з тим, що пропонує робити кандидат? Чи можливо, з точки зору вашого життєвого досвіду, розв’язати окреслені проблеми запропонованими політиком шляхами? Чи виконував політик, голос за якого ви маєте намір віддати, свої обіцянки раніше?

Такий достатньо простий аналіз може привнести у наш вибір раціональність і зробити його більш усвідомленим та відповідальним.

Питання хто переможе на виборах насправді є другорядним, адже критично важливим є збереження легітимності й легальності процесу, який повинен бути прозорим, вільним та максимально чесним. В ситуації тотальної недовіри громадян до державних інститутів демократичні вибори є ледь не останнім шансом уникнути великого соціального збурення, неконтрольованих масових акцій протесту, які можуть зіштовхнути Україну з краю прірви у тенета глибокого і, цілком вірогідно, безповоротного хаосу.

Зрив виборчого процесу з великою ймовірністю глибоко дестабілізує нашу країну і може призвести до Майдану 3.0. За такого сценарію на Україну чекає велика політична нестабільність, широкі масові акції протесту, високою буде ймовірність вуличного насильства. За такої ситуації наша країна впритул опиниться на порозі входження у розряд “failed state”. Існує висока ймовірність, що таким станом речей захоче скористатися Росія, яка як мінімум зможе розширити зону свого ефективного контролю чи навіть окупації. Іншою стороною даного сценарію може стати запровадження в Україні чинною владою воєнного стану і авторитарного правління.

Для того, щоб уникнути такого розвитку подій нам усім, кого хвилює не влада, а країна, необхідно об’єднатись проти фальсифікацій, підкупу виборців, застосування насильства та всіх інших можливих заходів, спрямованих на зрив виборів та позбавлення українців права на вільне та чесне волевиявлення.

Тож, на нашу думку, було б доцільно створити публічну платформу для комунікації, фіксації порушень та координації дій всіх учасників. Безумовно, в Україні є відповідні громадські організації, які уважно та прискіпливо слідкують за виборчим процесом, проте, на жаль, їх зусиль для подолання або хоча б мінімізації окреслених загроз буде не достатньо, окремі з них небезпідставно підозрюються у підігруванні тим чи іншим кандидатам, політичним силам чи зовнішнім факторам впливу.

Нам же потрібна широка коаліція за чесні вибори, об’єднання усіх, хто зацікавлений у справжній, а не фасадній демократії. Як це зробити? Дуже просто. Усіх кандидатів, які справді готові поборотися за владу з метою змін на краще, має цікавити, як зробити вибори чесними, а правила гри – рівними і однаковими для усіх. Не зацікавленими у цьому можуть бути лише ті, хто планує фальсифікації чи є фейковими, технічними чи підставними особами. Тому усі справжні і чесні кандидати мають об’єднатися у одну платформу за чесні вибори. Вони можуть сперечатися щодо тих чи інших реформ, питань внутрішньої чи зовнішньої політки. Але єдине, де вони точно мають погоджуватися – щодо необхідності чесних виборів. Їм – і нам – потрібні чесні вибори. Інакше програють усі - і вони, і ми, і уся країна.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Зеленський проти депутатів: хто переможе у битві за дострокові вибори

Яке рішення ухвалить Конституційний суд у справі про розпуск Верховної Ради - в цьому питанні спробував розібратися Апостроф

Хто є хто на дострокових виборах: найдетальніша інформація про списки і партії

На проходження в Раду, під час дострокових виборів, претендують, як мінімум, вісім політичних партій - стали відомі списки та інші важливі подробиці

Я не здамся без бою: навіщо Вакарчук веде "Голос" в парламент

Для співака Святослава Вакарчука це вже не перший досвід виборів до Верховної Ради