RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Промінь надії: чи зможе Європа озброїти Україну без США

Без військової допомоги з боку Штатів Україна за підтримки європейців у найкращому разі зможе лише оборонятися

Без військової допомоги з боку Штатів Україна за підтримки європейців у найкращому разі зможе лише оборонятися Фото:

Президент США Джо Байден погодився на посилення імміграційної політики, прагнучи тим самим запобігти критиці з боку республіканців та забезпечити фінансову підтримку Україні. Як повідомляє The Wall Street Journal, компроміс, на який пішов Білий дім, угода, над якою зараз працює Сенат США, передбачає обмеження можливостей мігрантів звертатися за притулком на південному кордоні США. Водночас і такий варіант стикається з перешкодами через жорсткіші вимоги з боку республіканців у Палаті представників. З огляду на це виникає закономірне питання, чи зможе український ВПК за наявності поставок озброєнь з Британії та країн ЄС забезпечити потреби Сил оборони України, якщо угода між демократами та республіканцями затягнеться. Про номенклатуру зброї, яку може отримати ЗСУ без американських постачань, читайте у матеріалі "Апострофа".

З почуттям стриманого оптимізму

Джо Байден за кілька годин до виходу публікації у The Wall Street Journal провів зустріч із конгресменами, на якій закликав їх до якнайшвидшого зняття блокування у питанні додаткової підтримки Україні.

Як повідомив Білий дім, президент Байден заявив про важливість негайної допомоги Україні, включаючи надання систем ППО та артилерії. Він також ясно дав зрозуміти, що затримка Конгресу загрожує національній безпеці США, стабільності НАТО та вільному світу. Також президент порушив питання забезпечення безпеки на південному кордоні США, що має особливе значення для Республіканської партії.

Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконелл заявив про ймовірність обговорення двопартійної угоди про безпеку на південному кордоні та фінансову підтримку України наступного тижня. Водночас представник демократів у Сенаті Чак Шумер зазначив, що він уперше відчуває оптимізм щодо досягнення угоди.

Читайте також: До 50 одиниць щомісяця: Україна отримає від Франції сучасні бомби AASM Hammer

Такий оптимізм надзвичайно важливий для нашої країни через очевидні причини: на даний момент США залишаються основним військово-технічним донором України.

"Нюанс у тому, що підтримка з боку США становить левову частку військової допомоги. Починаючи з лютого 2022 року Вашингтон на рік витрачав на такі цілі 24-27 млрд доларів. Європейські партнери витрачали помітно менше. Того, що нам дають європейські країни, досить, щоб оборонятися, але вести наступальні операції, звільняти окуповані території без сприяння США буде вкрай проблематично. Припустимо, Франція нам пропонує 40 далекобійних ракет. Звичайно, і за це спасибі, оскільки 40 важливих цілей буде вражено, але якби поставки були в 400 ракет, то тоді можна вже замислюватися над масштабнішими операціями", - каже "Апострофу" військовий експерт Іван Ступак.

Берлін та Париж – на старті

За день до цього Джо Байден провів телефонну бесіду з канцлером ФРН Олафом Шольцем, після якої глава німецького уряду повідомив, що цього року Берлін має намір надати Києву військове обладнання на суму 7 млрд. євро.

"Президент Байден і я згодні, що ми хочемо продовжувати надавати Україні фінансову, гуманітарну та військову підтримку. Сьогодні я говорив з президентом США по телефону. Німеччина надає понад сім мільярдів євро у вигляді військових товарів у 2024 році", - заявив Олаф Шольц у соціальній мережі X (Twitter)

Білий дім також підтвердив цю розмову, зазначивши, що "лідери погодили подальшу непохитну підтримку України з боку своїх країн".

У той же день стало відомо, що опозиційна в Німеччині партія Християнсько-демократичний союз запропонувала винести на обговорення в Бундестазі питання передачі України далекобійних ракет Taurus, але голосування провалилося з процедурних причин.

Німецькі парламентарі ще повернуться до цього питання. Як зазначив народний депутат України Єгор Черньов, законопроект був відхилений не по суті, а через порушення процедури та спроби використати це для вузькопартійного піару. Він додав, що наступне голосування, ймовірно, відбудеться у період до 22 лютого.

Франція має намір надавати Україні до 50 авіаційних бомб AASM Hammer щомісяця до кінця 2024 року, як повідомляє видання Le Figaro.

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню уточнив, що починаючи з січня поточного року і до завершення 2024 року Франція регулярно постачатиме Україні зазначені бомби.

AASM Hammer є бомбою, обладнаною хвостовим відсіком, твердопаливним реактивним двигуном і системою наведення в носовій частині, що забезпечує збільшений діапазон дії. Ця бомба також оснащена функцією повітряного вибуху, а її бойова частина може змінюватись вагою 125, 250, 500 і 1000 кг. Раніше Україна отримувала бомби типу JDAM, які за своїми характеристиками схожі на AASM.

Міністр також повідомив про збільшення обсягу постачання артилерійських боєприпасів до 3000 одиниць на місяць. Він зазначив, що з лютого 2022 року до кінця 2023 року Франція постачала в Україну по 2000 снарядів щомісяця, а з січня цього року кількість збільшена до 3000.

Крім того, Франція планує передати Україні 40 далекобійних ракет SCALP, які є аналогами ракет Storm Shadow і в залежності від модифікації здатні вражати цілі на відстані 250, 500 та 700 км. Проте ракети, що передаються Україні, матимуть радіус дії до 250 км.

За пару днів до опублікування зазначеної інформації президент Франції Еммануель Макрон заявив про постачання в Україну близько 40 ракет далекого радіусу дії Scalp і "кілька сотень бомб", а також візит до Києва, щоб завершити роботу над двосторонньою угодою про гарантії безпеки. Швидше за все, саме про ці поставки писала газета Le Figaro, а міністр Лекорню просто підтвердив уже ухвалене рішення.

"Після цих поставок я сам поїду в Україну в лютому", - цитувала Макрона агенція Reuters.

Як вважає Макрон, Євросоюзу необхідно переконатися, що Київ і надалі зможе захищати себе від кремлівської агресії, зазначивши, що не можна допустити, щоб Володимир Путін переміг в Україні, інакше це загрожуватиме безпеці всього європейського континенту.

Вершина айсбергу?

З іншого боку, актуальним залишається питання, навіщо озвучувати конкретні цифри щодо поставок озброєння, фактично інформуючи Кремль.

"Ми не можемо вказувати президенту Франції, що озвучувати, а що ні. Упевнений, він чудово розуміє, що і навіщо говорить. Швидше за все, озвучена була свого роду тільки вершина айсберга, під якою може ховатися ще дещо. Хоча 40 далекобійних ракет Scalp - це вже непоганий варіант, щоб бити по "жирним" цілям росіян на окупованих територіях. Щодо допомоги США також зберігається оптимізм, оскільки одним з важливих аргументів Білого дому є те, що більшість грошей, виділених на допомогу Україні, йдуть саме в американський ВПК для виробництва озброєнь, які поставлять на склади Пентагону замість того, що було передано Києву", - каже "Апострофу" військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

Як зазначив експерт, незважаючи на політичні баталії в США, цього року навряд чи в України виникнуть проблеми з поставками ракет для систем ППО Patriot і для систем HIMARS, оскільки відповідні запаси є на складах країн Євросоюзу, а також аналогічні ракети мають Південна Корея і Японія.

Також не варто забувати, що Україна разом із партнерами провела роботу з адаптації західних ракет під радянські пускові установки, що вже дало результат. Сили оборони України, як повідомив голова міністерства стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин, використали перший із зразків гібридних ЗРК під загальною назвою FrankenSAM, за допомогою якого збили Shahed-136.

FrankenSAM є гібридним комплексом, в якому ракети західного виробництва поєднуються з радянськими ЗРК. Як правило, це ЗРК "Бук", під які вичерпується запас їхніх "рідних" радянських ракет. Українські та американські інженери адаптували радянські ЗРК та РЛС під американські ракети, переважно RIM-7 та AIM-9.

Проект отримав назву FrankenSAM. Такі гібридні системи перевершують собою "батьківські" оригінали з низки причин. Насамперед варто назвати те, що їх використання збиває з пантелику противника.

"Коли вони наводять на нас свої цілі і намагаються зафіксувати роботу нашої РЛС, то вони бачать, умовно кажучи, радянський "Бук", знаючи ударну дальність його ракет, але у відповідь по російських повітряних об'єктах летить ракета, що б'є набагато далі, з ширшою дальністю перехоплення. Тобто росіянам у такому разі стає ще важче орієнтуватися під час бою та ще проблематичніше підлаштовуватися під наші ППО, вишукуючи лазівки", - зазначив в ефірі Апостроф TV військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан.

Аналогічно використання ракет Patriot та однойменних ракетних комплектів адаптували під використання наших локаторів, що дозволило ще ефективніше бити по російських повітряних цілях.

"Росіянам тут особливо нічого протиставити, тому зараз вони шарахатимуться від будь-якої української РЛС, не розуміючи, яка ракета по них може бути випущена. Тобто їх літакам буде ще складніше наближатися до лінії бойового зіткнення", - додав Роман Світан.

Європа озброюється

Війна в Україні активізувала оборонні приготування у Польщі, Литві, Латвії та Естонії, що зрозуміло, оскільки саме ці країни можуть бути наступними цілями Кремля, якщо колективний Захід здійснить стратегічний прорахунок, допустивши поразку України.

Європейці не лише озброюються самі, а й залучають свої ВПК у комерційних цілях. Як днями повідомив міністр оборони Болгарії Тодор Тагарьов, міністр оборони Болгарії, більша частина болгарської зброї вирушає саме до України.

Основний акцент робиться на виробництві боєприпасів, стрілецької та легкої зброї. Цей напрямок, розвинений у Болгарії ще за часів СРСР, продовжує активно функціонувати, працюючи цілодобово. Тагарьов зазначає, що більша частина цієї продукції поставляється в Україну, іноді через посередників.

Він також згадав про плани розширення виробництва, включаючи боєприпаси стандартів НАТО. У цьому контексті болгарські компанії подали заявки на отримання інвестицій від Єврокомісії за програмою ASAP для стимулювання виробництва боєприпасів у ЄС. Болгарія також виявляє інтерес до участі у коаліції F-16 та надає Україні політичну, дипломатичну та гуманітарну підтримку. Крім того, країна підтримує декларацію G7 щодо підтримки України та продовжила програму допомоги українським біженцям до кінця квітня 2024 року.

Разом з тим, міністр Тагарьов визнав, що Болгарія через логістичні причини не передала Києву 100 БТР зі складів поліції, уточнивши, що робота в цьому напрямі ще ведеться.

Потрібно і самим ворушитися

"У стратегічній перспективі завдання полягає в тому, щоб Україна змогла вийти на певний рівень автономності щодо забезпечення себе боєприпасами та озброєннями. Саме певний рівень, а не повна автономність, яка можлива лише в авторитарних режимах, та й там є свої нюанси. Демократичні держави – це завжди компроміс між державними компаніями ВПК і приватними, тому що держави далеко не завжди ефективний власник і управлінець. Тому нам важливо в перспективі вийти хоча б на закритий цикл виробництва певних боєприпасів, у тому числі, щоб не залежати від зовнішньополітичної кон'юнктури", - каже "Апострофу" співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

Україна минулого року ініціювала створення міжнародного Альянсу оборонних індустрій, до якого можуть приєднатися світові виробники озброєння та військової техніки. З такою інформацією у вересні минулого року виступив президент України Володимир Зеленський на першому Міжнародному форумі оборонних індустрій у Києві, учасниками якого стали представники понад 30 країн та 252 оборонних компаній.

Володимир Зеленський наголосив, що Україна вже виробляє артилерійські гармати та снаряди калібру 155 мм за стандартами НАТО та розробила власні протитанкові системи. Мета Альянсу – зміцнення міжнародного права та захист від агресії будь-якої країни.

На момент завершення форуму 38 компаній з 19 країн уже приєдналися до Альянсу. Україна підписала 20 угод із закордонними партнерами, включаючи виробництво дронів, ремонт та створення бронетехніки, а також боєприпасів. Співробітництво буде включати спільне виробництво, обмін технологіями та постачання компонентів. За підсумками форуму тоді стало відомо, що Україна домовилася про спільне виробництво озброєння зі США, а також планує розпочати виробництво шведських БМП CV-90 та бойових машин піхоти ASCOD за стандартами НАТО. Крім того, Німеччина надала дозвіл концерну Rheinmetall на створення спільного оборонного підприємства з Україною.

"Основні пріоритетні напрямки для нас – це виробництво ракет, БПЛА та боєприпасів. В умовах технологічної війни XXI століття саме по цих позиціях йдуть основні витрати. Враховуючи, що у США націлені саме на спільне з Україною виробництво зброї, нам слід сконцентруватися саме на ракетах та дронах. Як зазначають фахівці, у нас є можливості виробляти сотні ракет типу "Нептун". Ось досвід реалізації проекту FrankenSAM і показав, що наші ракетні підприємства не просто збереглися, а й запроваджують нові підходи до виробництва озброєнь", - каже "Апострофу" військовий експерт, голова Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

У будь-якому разі для запуску виробництв та отримання конкретної військової продукції потрібен час, а запити Сил оборони України слід закривати "на вчора". Більшість інформації про те, що і як саме зараз виробляє ВПК України, залишається в тіні як військова та технічна таємниця. Досвід минулого року, коли СБУ та ВМС активно використовували морські дрони, фактично видавивши російський флот у південно-східну частину Чорного моря, а також використання модернізованих комплексів Нептун та С-200 у поєднанні з ударами якоюсь секретною зброєю вглиб російської території, показав: українська оборонка не сидить склавши руки.

Як зазначають фахівці, можливостей українського ВПК у поєднанні з сприянням європейських партнерів у поточному році має вистачити для стримування російських окупантів, але якщо Кремль піде на масовану мобілізацію або Генштаб ЗСУ наважиться наступати, то без сприяння Вашингтона обійтися буде дуже важко.

Читайте: Чому Шольц не хоче передавати ракети Taurus Україні: експерт назвав справжню причину

Читайте також

Новини партнерів